Jump to content

uređenje međe


mmg

Preporučene objave

Poštovani

Molim Vas da mi date savjet kome se mogu obratiti oko problema sa međom.

Problem je nastao kada mi je vlasnik šume - parcele do naše , inače moj daljnji rođak, posjekao stablo i tvrdi da je taj dio šume njegov.

Sve je počelo kada je naš pradjed umro 1939. godine i u testamentu je polovicu nekretnina ostavio u vlasništvu mom djedu, a drugu polovicu djeci svog drugog pokojnog sina. Moj djed i njegovi nećaci su se složili sa oporukom i razdijelili su se po dogovoru kome će pripasti koji dio zemlje i postavili su međe. Te međe su bile dogovorne i poštivale su se do sada.

Sada mi rođak dolazi sa katastarskim planom i tvrdi da nije važeća međa koju su dogovorili naši djedovi, nego ona koja je ucrtana u planu. Kada je ta međa ucrtana ja ne znam , ali vidljivo je iz plana da se međa pomaknula na našu štetu i ne poklapa se sa dogovorenom.

Smatram pošto nismo nikada službeno ucrtavali među, a te međe smo poštovali da je još uvijek važeća ona koja je bila dogovorena.Zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači da parcelacija ipak nije provedena.

 

Inače, postupak uređenja međe regulira čl. 103. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, a redoslijed ide ovako :

 

1. katastarski nacrt (ako postoji i ako stranke na to pristanu),

2. dogovor stranaka (ako je moguć),

3. posljednji mirni posjed,

4. pravična ocjena suda.

 

Kada je jednom uređena međa, do tako uređene međe presumira se i pravo vlasništva, a tko tvrdi suprotno, a sudjelovao je u postupku uređenja međe ima rok od 6 mjeseci od pravomoćnosti sudske odluke kojom je uređena međa (ovo je jedini primjer vlasničke tužbe koja zastarijeva).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

 

Kada je jednom uređena međa, do tako uređene međe presumira se i pravo vlasništva, a tko tvrdi suprotno, a sudjelovao je u postupku uređenja međe ima rok od 6 mjeseci od pravomoćnosti sudske odluke kojom je uređena međa (ovo je jedini primjer vlasničke tužbe koja zastarijeva).

 

Samo da provjerim, dakle, ukoliko je od izmjere i postavljanja kolaca od strane ovlaštenog geodetskog ureda, te potpisa suglasnosti sa izmjerom oba susjedna vlasnika (desnog i lijevog od zemljišta), prošlo 1 i 7 mjeseci, to znači da imaju pravo krenuti u sudski postupak ponovnog mjerenja, označavanja, iskolčavanja međe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne - potpisali su da se slažu sa izmjerenom međom, sa iskolčenjem, i sada kažu da međa nije takva, ali ne žele platiti svog geodeta, nego kad kopam sa svoje strane međe, viču mi da sam njihovom ... zato pitam - potpisali su suglasnost prije 1,7 mjeseci, već je sve u katastru uknjiženo i provedeno, no sada blebeću - da li oni mogu svejedno opet ući u tužbu ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala najljepša, jer imam od bivšeg vlasnika potvrdu temeljem čl. 144. ZO državnoj izmjeri i katastru i čl, 159 ZO općem upravnom postupku da stara kat. čest. xxx, iz starog kat. operata, odgovarada dijelu nove kč. br. xxxx, od 2010 godine uz priloženi preslik iz 2012, na kojem se vidi ucrtana danas nepostojeća sprema, te je parcela identična po presliku u Geodetskom elaboratu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

 

evo i mene s jednim popmalo za mene kompliciranim slučajem.

Kupili smo imanje prije 8 godina koje uz svoju među ima poljoprivredno zemljište susjeda.Prije zadnje komesacije međa je " išla ravno po prirodnom kanalu",nakon komesacije međa je ucrtana dijagonalno ( izmjenjena je).Bez obzira na zakonsku izmjenu međa se nastavila po dogovoru uživati i poštivati po prirodnom kanalu( kako je bilo prije komesacije zadnje cca 30 godina ).Susjedi su nakon smrti starješine kuće i dalje nastavili uživati zemljište po prirodnom kanalu kako je bilo i dogovoreno.Prosle godine u jesen su išli sjeći drveće oko svoje parcele i ušli su i isjekli drveće koje je bilo u dogovorenoj međi tj.po dogovoru staron 30 godina pripadalo međaškoj parceli.-kad im se dalo do znanja da to ne ide tako uvrijedili su se i sad hoće koristiti među koja je katastarski ucrtana.Kada geodet izađe na teren i kad im označi među koja je ucrtana( jer oni ne znaju gdje je) hoće prokopati umjetni kanal da bi međe bila vidljiva.-dali oni to smiju, i dali ja mogu tražiti da se taj kanal kopa dalje od međe tj.od moje parcele( da ga kopaju sa svoje strane do međe)!?!?!-dali ja mogu tražiti (s obzirom da se s njihove strane i na njihov prijedlog uživalo uz prirodni kanal) neka prava da se ta uživana međa utvrdi kao zakonski pravna.

 

Sad sam vas ugnjavila...udavila....ali ispricavam se i unaprijed hvala.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

medja1.jpg

 

 

 

Evo mene opet :)

 

 

Hvala vam najljepša na odgovoru stvarno mi je pomoglo.-

Gore sam vam stavila slikicu kako to izgleda.ovo zuto je moje( a dogovorena je bila po tom kanalu po sredini gdje je drvece do puta gore)-jer jednako ustupamo jeni drugima ...ja među njihovog geodete neću priznati a niti snositi troskove kako ste mi rekl( iako ce tek tad da jos vise dignu graju ali sta mogu).Zanima me kratko dali ja mogu i na koji nacin traziti da ova kanalska međa( kakva je uzivana s njihove strane) ucrta i bude pravna i kakve su moje sanse da to bude ostvareno ( imaju i svjedoci koji su bili u komesaciji kad je to promjenjeno i kad se to dalje nastavilo uzivati po starom bez obzira na nove mjere dogovorom ).-oni na to neće pristati mirnim putem jer su namjerno pokvarili međususjedske odnose.Šta mi je činiti!?!?-kome ići!?!?!?

 

Unaprijed vam hvala i duzna sam vam ..znam da davim gnjavi ..pitam...ali ovdje jedino mogu dobiti odgovor meni laiku razumljiv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Molio bih Vas za savjet u pitanju uređenja međe koji je pokrenut kao tužba za smetanje posjeda. Tuženi su susjed (stranac) i bivši vlasnik moje čestice. Bivši vlasnik nije u Hrvatskoj i nisam imao s njim kontakte. Sada se tužitelj javio da je žalba susjeda odbačena na županijskom sudu i da moram pomaknuti ogradu unutra za 1,3 m. Ja sam u međuvremenu naručio detaljnu geodetsku snimku s ucrtanim ogradama. Iz nje proizlazi da je međa stvarno 2,5 m vani, što je bivši vlasnik tvrdio. Molim Vas da mi kažete kakve su moje obveze i što mogu poduzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija