Jump to content

Pravo na naknadu zbog javne prometnice na parceli


marjanowski

Preporučene objave

Postovani!

 

Molim za pomoc.

Radi se u dvije prometnice,asfaltirane koje prolaze nad predmetnom parcelom.

Naime,nakon smrti oca,prilikom ostavinske raspodjele saznali smo da nad parcelom prolaze dvije asfaltirane jednokolne prometnice kroz nase naselje.

 

To smo saznali uvidom u preris,i angaziranjem geodetskog ureda u svezi izrade skice nad parcelom.

 

Pretpostavili smo da od opcine mozemo zatraziti novcanu naknadu,ali smo tamo naisli na nijecan odgovor.

 

Odgovor je bio "sve asfaltirane prometnice su vlasnistvo grada",i "kuda bi mi stigli kada bi svima isplacivali naknade,trebala bi nam 3 proracuna grada"..i sl.,drugim rijecima,da zaboravimo na bilo kakvu naknadu.

 

Moje pitanje glasi,da li zbilja nemamo pravo kao nasljednici na nikakve naknadu jer naglasavam uvidom u preris iste opcine doznali smo da su prometnice na parceli koje je nase vlasnistvo.Sto o tome kaze zakon o cestama i opcenito imovinski zakoni.

 

Naglasavam da je cesta sigurno vise od 20 godina u upotrebi,asfaltirana a nedavno je na njoj i sprovedena kanalizacija.

 

Na samoj parceli izgradena je obiteljska kuca (u procesu legalizacije) te da je kvart u "mjesovito gradevinskoj zoni",a parcela se jos uvijek vodi kao pasnjak.

 

Puno vam hvala na bilo kakvoj pomoci!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani!

 

Moje pitanje glasi,da li zbilja nemamo pravo kao nasljednici na nikakve naknadu jer naglasavam uvidom u preris iste opcine doznali smo da su prometnice na parceli koje je nase vlasnistvo.Sto o tome kaze zakon o cestama i opcenito imovinski zakoni.

 

Naglasavam da je cesta sigurno vise od 20 godina u upotrebi,asfaltirana a nedavno je na njoj i sprovedena kanalizacija.

 

Članak 131. stavak 6. Zakona o cestama kaže:

"Nekretnine koje su prema ovom Zakonu nerazvrstane ceste i bile su u uporabi kao nerazvrstane ili javne ceste prije 1. siječnja 1997., javno su dobro u općoj uporabi u neotuđivom vlasništvu jedinice lokalne samouprave na čijem se području nalaze."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 131. stavak 6. Zakona o cestama kaže:

"Nekretnine koje su prema ovom Zakonu nerazvrstane ceste i bile su u uporabi kao nerazvrstane ili javne ceste prije 1. siječnja 1997., javno su dobro u općoj uporabi u neotuđivom vlasništvu jedinice lokalne samouprave na čijem se području nalaze."

 

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

moram priznati da sam ja imao sličan slučaj. Naime, za razvrstanu, županijsku cestu, za koju nikada nije vođen postupak izvlaštenja (već samo onako, u ime naroda i na silu)koja nije upisana u geodetske operatere, nema svoju česticu ceste, nije upisana u zemljišne knjige, nema građevinsku ni uporabnu dozvolu. Nije omeđena i u upotrebi je preko 40 godina ( znači prije 97 ) te prolazi preko mog zemljišta, ja sam tužio ŽUC što ju je prilikom polaganja novog sloja asfalta 2004 godine mjestimićno samovlasno proširio zahvačajući tako ponovno još moje nekretnine. Stajalište suda pa i županijskog je bilo da samim izgledom to predstavlja cestu koja je u javnoj upotrebi i služi preko 40 godina za prometovanje vozila!!! Uzalud sam se ja pozivao da ja ne sporim cestu u prvobitnoj širini, već tužim samo za novo proširenje. Kroz cijeli postupak, općinski sud je raspravu vodio kao da se radi o cijeloj cesti, a ignorirao kao da ne čuje moje opetovanje kako ja cestu ne diram već samo prošireni dio Županijski sud je napisao da vlasnička tužba ne zastarijeva te da naknadu mogu tražiti u procesu izvlašćenja???? E sad ti budi pametan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija