Jump to content

skela za fasdu u susjedovom dvorištu


zxr

Preporučene objave

Gradimo kuću na međi , zanima me da li susjed mora dati pravo da stvim skelu u njegovo dvorište i napravim fasadu ili nemora ??? kakva je procedura oko toga?

Ako neda skelu da li možemo iz zraka raditi fasadu sa dizalicom i korpom koja će opet visiti u njegovom dvorištu ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 107. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima -

 

"(1) Vlasnik nekretnine na kojoj je nužno obaviti radove potrebne za njezinu uporabu ili korištenje može privremeno uporabiti tuđe zemljište radi izvođenja radova, postavljanja skele i sl., ako se to na drugi način ne može izvesti.

 

(2) Tko je uporabio tuđu nekretninu za potrebe iz stavka 1. ovoga članka, dužan ju je čim prestane potreba za takvu uporabu dovesti u stanje u kojem se nalazila prije toga, a počinjenu štetu naknaditi po općim propisima o odgovornosti za štetu.

 

(3) Za uporabu zemljišta iz stavka 1. ovoga članka, na zahtjev vlasnika nekretnine koja je privremeno uporabljena plaća se primjerena naknada, koja ne može biti manja od one na koliku bi imao pravo da je bilo provedeno nepotpuno izvlaštenje njegova zemljišta."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 107. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima -

 

"(1) Vlasnik nekretnine na kojoj je nužno obaviti radove potrebne za njezinu uporabu ili korištenje može privremeno uporabiti tuđe zemljište radi izvođenja radova, postavljanja skele i sl., ako se to na drugi način ne može izvesti.

 

(2) Tko je uporabio tuđu nekretninu za potrebe iz stavka 1. ovoga članka, dužan ju je čim prestane potreba za takvu uporabu dovesti u stanje u kojem se nalazila prije toga, a počinjenu štetu naknaditi po općim propisima o odgovornosti za štetu.

 

(3) Za uporabu zemljišta iz stavka 1. ovoga članka, na zahtjev vlasnika nekretnine koja je privremeno uporabljena plaća se primjerena naknada, koja ne može biti manja od one na koliku bi imao pravo da je bilo provedeno nepotpuno izvlaštenje njegova zemljišta."

 

Zanći da mi susjed mora dati pravo korištenja svojeg dvorišta da stavim skelu, jer nema načina da se izvede fasada s obzirom da je kuća na međi. A što ako susjed neda ? kome se obratiti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz primjerenu naknadu - da.

 

 

 

Tužba. Ali to ostavite za zadnju opciju.

 

Hvala, nadam se da neće trebati ništa poduzimati ali nikad se ne zna, pa za svaki slučaj da imam informaciju, s obzirom da nam je susjed pravio problem što je kuća na međi jer mu više njegov plac kaže nije atraktivan, svašta se može očekivati.

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zasto gradite kucu bas na medji?

 

I ja imam jednog takvog koji je bespravno podignuo kucu na medji, mene nije niti pitao za suglasnost. A s obzirom da je ovako i onako bespravno gradio, mogoa je kucu slobodno pomaknut koji metar od medje.. i sve bi bilo pet.

 

Inace, sto se tice gubitka atraktivnosti placa, tu je susjed u pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zasto gradite kucu bas na medji?

 

I ja imam jednog takvog koji je bespravno podignuo kucu na medji, mene nije niti pitao za suglasnost. A s obzirom da je ovako i onako bespravno gradio, mogoa je kucu slobodno pomaknut koji metar od medje.. i sve bi bilo pet.

 

Inace, sto se tice gubitka atraktivnosti placa, tu je susjed u pravu.

 

Na međi radimo jer imamo uzak plac i neostane za kolni ulaz u dvoriste u garazu. Kuca ima ravi krov u nema potrebu da ju micem s medje. Mi smo dobili zakonski dozvolu. Imamo pp zid.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Inace, sto se tice gubitka atraktivnosti placa, tu je susjed u pravu.

 

A čuj mogao mi je i on prdati plac kad smo kupovali ali nije htjeo sad kako mu je je, nema smisla baš to o atraktivnosti, placevi su uski i kuće su na međi i kad svatko stavi svoju kuću na među imaš privatnost, nemaš ogradu. A plac mi nimalo nije atraktivan jer je zapušten i izgeda kao šuma pitam se dokle ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija