Jump to content

Porez na nasljedstvo od oca


77punta

Preporučene objave

Naslijedila sam od oca komad zemlje.Otac umro prije 27 godina,bez oporuke i automatizmom je sva imovina podijeljena na 6 dijelova(majka i mi djeca).

Ova ćestica je našom podjelom pripala meni.

U katastru znaći upisano nas šestero.

Gruntovnica(radi se o Dalmaciji gdje na 1 čestici zna biti upisano 20-30 ljudi,sva šira obitelj),pored nas 6 i drugi.

Ustala sam tužbom protiv svih,izričito naglašena podjela između nas nasljednika, i imam pravomoćnu presudu da sam ja vlasnik 1/1. Dobila Rješenje od porezne uprave da se oslobađam poreza za 2/6(moj i majćin dio) a za 4/6 da moram platiti porez(tobož sestre i brača su to meni dali.

U tužbi naglašeno da je izvršena podijela između nasljednika i predan u Poreznu Ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice.

Molim pomoć !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro su vam rekli. Čl. 13. Zakona o porezu na promet nekretnina sve lijepo regulira - http://www.zakon.hr/z/69/

 

Znači vaš dio od 1/6 ste naslijedili od oca, a majka vam je svoj dio od 1/6 darovala odreknuvši se istog u vašu korist - to jeste oslobođenje jer se radi o nasljeđivanju odnosno o darovanju od pretka (roditelja).

 

Međutim, sestre i braća su zapravo, odreknuvši se svog udjela od četiri puta po 1/6, također učinila darovanje u vašu korist, a darovanje (ili nasljeđivanje) od sestara i braće ne podliježe oslobođenju od plaćanja poreza. Samo i isključivo od bračnog druga, pretka, potomka, posvojitelja ili posvojenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima,potpuno mi je jasno ovo što ste mi odgovorili.

Međutim, pored pravomoćne presude u kojoj je izričito navedeno da je podijela između nasljednika provedena i da baš ova čestica pripada meni, napravljen je i Ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice u kojem je imovina podijeljena poštujući to da svak od nasljednika dobije isto i da nitko nikome nije dužan ništa platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima,potpuno mi je jasno ovo što ste mi odgovorili.

Međutim, pored pravomoćne presude u kojoj je izričito navedeno da je podijela između nasljednika provedena i da baš ova čestica pripada meni, napravljen je i Ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice u kojem je imovina podijeljena poštujući to da svak od nasljednika dobije isto i da nitko nikome nije dužan ništa platiti.

 

Ovo stoji, ali vi zaboravljate da čl. 11. st. 1. t. 8. Zakona o porezu na promet nekretnina na koju očito aludirate, spominje ovu vašu soluciju isključivo "na nekretnini", znači jednina, a u vašem slučaju riječ je o nekretninama, znači množina. Semantika nažalost.

 

Da se krivo ne shvatimo, ja se slažem s vama - meni je ovo također besmisleno, ali nisu zakone pisali "naivci". Morat ćete platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

To bi značilo da je moj otac imao hotel od 1500 metara svatko od nas bi dobio 1/6 i sve bi bilo ok.

Nažalost nije imao hotel nego 5-6 razbacanih čestica zemlje, i što da jedan vrt od 70 met. dijelimo na 6 dijelova, umjesto da kao ljudi dogovorimo podijelu što smo mi i napravili.

Samo da napomenem da je prije 7-8 godina puno ljudi na ovaj način sredilo svoje nekretnine itakve presude sud uopće nije slao na sud niti je itko porez uopće spominjao.

Kad sam isto pitala u Poreznoj odgovor je bio što je bilo bilo je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02, 22/11)

 

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

 

1. Opća oslobođenja

 

Članak 11.

 

Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

-

8. osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili pri diobi zajedničkog vlasništva na nekretnini stječu posebne dijelove te nekretnine pri čemu omjer stečenog posebnog dijela odgovara omjeru idealnog suvlasničkog dijela na toj cijeloj nekretnini prije razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva.

 

ako tvoj udio tj.vrijednost nije povećan nakon razvrgnuća suvlasništva ( u odnosu na vrijednost suvlasničkog djela na ukopnoj imovini) nebi trebao platiti porez.

porez plaćašna novostečenu vrijednost imovine (ako je veča nakon razvrgnuća)

 

u tužbi dali se radi o razvrgnuću suvlasništva (porez plaća stjecatelj veče vrijednosti) ili o utvrđivanju vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu,hvala na odgovoru.U tužbi se radi o utvrđenju vlasništva.

 

sukladno cl.15.st.2.Zakona o porezu na promet nekretnina

Sudovi i druga javnopravna tijela obvezni su ispostavi Porezne uprave na području koje se nalazi nekretnina dostavljati svoje odluke uz podatak o osobnom identifikacijskom broju sudionika postupka kojima se mijenja vlasništvo nekretnina u zemljišnim knjigama, odnosno u službenim evidencijama u roku od 15 dana po isteku mjeseca u kojem je odluka postala pravomoćna, prema propisima o obveznom osobnom dostavljanju pismena...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija