Jump to content

Izvadci iz kaznene i prekršajne evidencije kao dokazi u optužnici prije suda??


juserk

Preporučene objave

Poštovani,

 

napravio sam kazneno djelo u neubrojivom stanju i u optužnici među dokazima na kojima se ona temelji se nalaze i Izvadak iz kaznene evidencije kao i Izvadak iz prekršajne evidencije.

Zamolio bih Vas da mi objasnite što znače Izvadak iz kaznene evidencije i Izvadak iz prekršajne evidencije ako sud još nije donio nikakvu odluku? Nemam li valjda dosje unaprijed? I imam li sada zbog toga dok sud još nije donio nikakvu presudu sva svoja prava kao građanin ili ne i ako ne, gdje to ne?

Ukratko, molim Vas da mi objasnite što su to Izvadak iz kaznene evidencije i Izvadak iz prekršajne evidencije prije sudske presude neubrojivog kaznenog djela i kakve su njihove pravne posljedice.

 

Hvala Vam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Juserk", ovo je standardna procedura, koja se provodi u kaznenom postupku.

 

Izvadak iz kaznene/prekršajne evidencije, kolokvijalno zvan "dosje", jeste dokument koji vodi Ministarstvo pravosuđa, i u kojem se nalaze podaci o kaznenim djelima/prekršajima za koje ste pravomoćno osuđeni (ako ih uopće ima).

 

Navedeni izvatci u kaznenom postupku, u pravilu se izvode kao posljednji dokazi na način da se vrši uvid u njih, nakon čega se rasprava zaključuje i objavljuje odluka. Dakle, ništa neuobičajeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sada još nije niti bio sud kako ja mogu imati dosjee (valjda oni dolaze nakon suda)?

I ako bude pravomoćna sudska presuda da sam bio neubrojiv za to kazneno djelo, hoću li i onda imati izvatke iz kaznene i prekršajne evidencije?

I gdje sam sada ili ću nakon suda biti pravno zakinut pošto imam ili ću imati dosjee?

 

Molim Vas da mi malo detaljnije pojasnite sve ovo što me zanima i hvala Vam najljepša na pojašnjenjima jer se ne razumijem u ovu proceduru pošto sam neosuđivan i mlad da bih shvatio sve ovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.

 

Još bih Vas zamolio da mi odgovorite hoću li onda imati 'dosje' kada ovaj postupak za kazneno djelo počinjeno u neubrojivom stanju sudski završi i kakvo je sada (prije suda) moje stanje s potvrdom o nekažnjavanju i/ili kakvo će biti, tj. imam li sada sva svoja prava?

 

HVALA NAJLJEPŠA SVIMA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sada još nije niti bio sud kako ja mogu imati dosjee (valjda oni dolaze nakon suda)?

 

Trenutno su vaši izvatci prazni (pod uvjetom da doista niste dosada bili pravomoćno osuđeni za nijedno kazneno djelo/prekršaj).

 

I ako bude pravomoćna sudska presuda da sam bio neubrojiv za to kazneno djelo, hoću li i onda imati izvatke iz kaznene i prekršajne evidencije?

 

Zakon o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji je u ovom pogledu nedovoljno određen. Naime, u čl. 4. st. 1. navodi - "Kaznena evidencija vodi se za fizičke i pravne osobe, koje su za kaznena djela pravomoćno osuđene u Republici Hrvatskoj."

 

U vašem slučaju, ako postupak doista završi ovako kako ste naveli, završit će tzv. utvrđujućom presudom (kojom se utvrđuje da ste počinili kazneno djelo u neubrojivom stanju).

 

E sad, gdje je problem - utvrđujuća presuda specifična je vrsta osuđujuće presude, ali u člancima citiranog zakona koji se tiču rehabilitacije, nigdje se ne spominje koji je rok rehabilitacije u slučaju utvrđujuće presude.

 

Dakle, imamo nedorečenost - postoji varijanta specifične osuđujuće presude, ali ne i rok protekom kojeg nastupa rehabilitacija za istu. Ovdje postoji još jedan problem - aktualni KZ, za razliku od prethodnog KZ-a (1997.) - ne "izbacuje" neubrojivu osobu potpuno izvan kaznenog prava, budući se prema aktualnom KZ-u i neubrojivoj osobi mogu izreći neke sigurnosne mjere, što po mom mišljenju ipak upućuje na zaključak kako će, po pravomoćnosti ove utvrđujuće presude, ista ući u vašu kaznenu evidenciju.

 

I gdje sam sada ili ću nakon suda biti pravno zakinut pošto imam ili ću imati dosjee?

 

Ako navedena presuda doista uđe u vašu kaznenu evidenciju, moglo bi biti problema ukoliko ćete htjeti zasnovati radni odnos na radnom mjestu za koje će se tražiti prazan izvadak iz kaznene evidencije (što je ipak rijetkost, jer se u pravilu traži tzv. potvrda o nekažnjavanju) ili pak u postupku ishođenja vize za putovanje u zemlju, koja također za odobrenje vize traži prazan izvadak iz kaznene evidencije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija