Jump to content

Pravo na puni porodiljni?!


ridi12

Preporučene objave

Zanima me dali imam pravo na puni porodiljni ako dobijem otkaz dva mjeseca prije nego sto bi trebala ici na porodiljni (istice mi ugovor na odredeno) a zadovoljavam onaj uvijet gdje se mora imat 18 mj radnog staza u zadnje dvije godine.. Nemam vremena trenutno ici i raspitivati se jer jos uvijek radim a htjela bi znati sto prije sa sigurnoscu da imam ili nemam pravo na to.. Nakon skoro 3 godine neprekidnog radnog staza da dobijem isto koliko i netko ko nije uopce radio mislim da to nema smisla.. Barem nebi trebalo imat..:tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I jos jedno pitanje imam, zanima me kako je moguce da nakon godinu i pol radnoga staza dobijem ugovor na neodredeno ali s probnim rokom? Dali bi bar imala nekakve sanse na sudu da tuzim poslodavca posto mi istice sad tih 6 mj probnog roka i dobit cu otkaz samo zbog trudnoce, nisam mjenjala radno mjesto pa da smo novi ugovor sklapali, ostala sam na mjestu di sam i na samom pocetku pocela radit, i u tom slucaju mislilm da sam svoj probni rok vec odradila ugovorima na odredeno u pocetku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I jos jedno pitanje imam, zanima me kako je moguce da nakon godinu i pol radnoga staza dobijem ugovor na neodredeno ali s probnim rokom? Dali bi bar imala nekakve sanse na sudu da tuzim poslodavca posto mi istice sad tih 6 mj probnog roka i dobit cu otkaz samo zbog trudnoce, nisam mjenjala radno mjesto pa da smo novi ugovor sklapali, ostala sam na mjestu di sam i na samom pocetku pocela radit, i u tom slucaju mislilm da sam svoj probni rok vec odradila ugovorima na odredeno u pocetku.

 

Ako vam je ugovor mijenjan samo u smislu trajanja (određeno na neodređeno), mislim da vam nisu smjeli uvjetovati probni rad. Također, mislim da trudnoča nije, niti može biti razlog zbog kojeg radnik nije "zadovoljio" na probnom radu. Na vašem bih mjestu pričekala uručenje otkaza (nemojte ništa potpisivati), vidjela koji su razlozi za otkaz službeno navedeni i pokušala ih osporiti prvo kroz zahtjev za zaštitu prava radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliki vam je probni rok naveden u prvom ugovoru kojeg ste potpisali? Ako je taj period prošao, odradili ste probni rok, zadovoljili na njemu i nastavili raditi, potrebe za novim probnim rokom - nema, bez obzira na EU, ako je promjena samo iz ugovora na određeno na ugovor na neodređeno, niste dužni dva put odrađivati probni rok. Mislim da imate ugovor na neodređeno i da vam ga ne smiju otkazati na temelju toga što niste zadovoljili na probnom roku.

 

Pošaljite upit ministarstvu rada i tražite njihovo mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam imala probni rok radila sam na ugovore, u pocetku par na mjesec dana pa na dva i tak se povecavalo..

 

Na neki nacin sam znala da to tako nesmije bit ali sam mislila da cu ostvarit pravo na puni porodiljni pa se nisam zamarala s njima, ne isplati mi se nista poduzimat za ta dva mjeseca, ali sad saznam da ipak to nije tako kako sam ja mislila pa mi vise nije svejedno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ja to znam, ali isto tako znam da to njih bas i nije briga.. Na razgovoru za posao ispunjavamo upitnik di nas pitaju neke stvari koje isto tako nesmiju, tipa bracni status, dali planiramo djecu i sl pitanja koja nesmiju ali opet to tako funkcionira, a mene je jako strah, jer ni puni porodiljni mi nije dosta za normalan zivot a sa 1600kn nemogu stvarno nista... A za tuzbu i odvjetnike takodjer nemam novaca, i jednostavno neznam sta mi je sad pametno za napravit.. Mozda neki savijet, ili kome da se obratim, nigdje nikakvog konkretnog broja telefona samo mailovi na koje niko nikad ne odgovori...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I jos jedno pitanje imam, zanima me kako je moguce da nakon godinu i pol radnoga staza dobijem ugovor na neodredeno ali s probnim rokom? Dali bi bar imala nekakve sanse na sudu da tuzim poslodavca posto mi istice sad tih 6 mj probnog roka i dobit cu otkaz samo zbog trudnoce, nisam mjenjala radno mjesto pa da smo novi ugovor sklapali, ostala sam na mjestu di sam i na samom pocetku pocela radit, i u tom slucaju mislilm da sam svoj probni rok vec odradila ugovorima na odredeno u pocetku.

 

Ako je sve točno što ste naveli u topiću, mislim da bi takovi otkaz ugovora o radu zbog nezadovoljenja na probnom radu bio ništav odnosno ne bi za Vas proizvodio pravne učinke.

 

„Probni rad smije se ugovoriti samo prilikom zasnivanja radnog odnosa, ali ne i u tijeku trajanja prilikom sklapanja izmijenjenog ugovora o radu. Takvo ugovaranje probnog rada je ništavo”

Vs RH Revr-574/03 od 2.6.2004., Žs u Varaždinu Gž-1754/05 16.1.2006.

„…ugovaranje probnog rada suprotno cilju zbog kojeg je ustanovljen, zlouporaba je prava a posljedica je ništavost….”

VsRH Revr-250/04 od 21.5.2005.

 

Iako su radni sporovi prema ZPP-u hitini, isti znaju vremenski potrajati i prouzročiti pozamašne troškove za stranke, ali imajte na umu da stranka koja izgubi spor nadoknađuje sve troškove stranke koja je uspjela u sporu. Probajte potražiti pravnu pomoć od odvjetnika ili od sindikata (ako ste učlanjeni u sindikat). Na vašem mjestu raspitao bi se o odvjetniku specijaliziranom za radne odnose u ili blizu vašeg mjesta stanovanja i probao s njim dogovoriti sastanak te isplatu troškova po okončanju spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro večer! S obzirom da više ne znam koga slušat odlučila sam se posavjetovat s vama. Zaposlena sam u osnovnoj školi na određeno vrijeme, do povratka kolegice s porodiljnog dopusta. U trećem mjesecu će biti godina dana da sam na istom radnom mjestu. I ja bi htjela otić na porodiljni dopust no rečeno mi je da mi se neće priznat porodiljni dopust jer nisam zaposlena za stalno. No, s druge strane prošle je godine prijateljica napravila istu stvar i dobivala normalno godinu i pol porodiljnu naknadu. Je li se što promijenilo? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dajte malo detaljnije specificirajte pitanje da vam netko suvislo može odgovoriti, ovo je pravni forum u kojem zaista nema nikakvog problema oko nekakvog upućivanja na eventualno ostvarivanje prava po toj osnovi, no ja bih htjela otić al su mi rekli da ne može i kolegica je godinu i pol bila....... baš i ne pomaže........

 

Na dan stupanja na rodiljni jeste u radnom odnosu ili niste i koliko imate staža osiguranja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dajte malo detaljnije specificirajte pitanje da vam netko suvislo može odgovoriti, ovo je pravni forum u kojem zaista nema nikakvog problema oko nekakvog upućivanja na eventualno ostvarivanje prava po toj osnovi, no ja bih htjela otić al su mi rekli da ne može i kolegica je godinu i pol bila....... baš i ne pomaže........

 

Na dan stupanja na rodiljni jeste u radnom odnosu ili niste i koliko imate staža osiguranja?

 

Zaposlena sam na određeno od 4.3.2013. i radni odnos mi traje do kraja osmog mjesec, tj. kolegica se s porodiljnog vraća s početkom nove školske godine (oko 1.9.2014.). Ja planiram na porodiljni ići u šestom mjesecu ove godine, što znači da ću još biti u radnom odnosu. Time bi u istoj školi radila godinu i 3 mjeseca. Prethodno imam samo nekih 40 radnih dana (koje sam skupila radeći na zamjenama).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam pitanje vezano za porodiljnu naknadu. Naime, zaposlena sam na određeno vrijeme od 9 mj. 2013. kao zamjena, do povratka djelatnice sa porodiljnog dopusta. Trudna sam 3 mjeseca i termin porođaja mi je krajem 7/2014. Prije navedenog zaposlenja nisam bila zaposlena 10 i po mjeseci. Za to vrijeme primala sam naknadu od HZZ obzirom da sam imala dvadesetak godina radnog staža.

Koliko bi iznosila moja porodiljna naknada?

Do kad će mi trajati radni odnos?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom na ovo drugo pitanje, nije moguće dati ni približno točan odgovor. Sve ovisi o tome što ne znamo.

 

Ne znam na što točno mislite kad kažete da sve ovisi o onome što ne znate.

Ako ste mislili na podatak do kad bi se kolegica trebala vratiti s porodiljnog dopusta onda je odgovor negdje sredinom 10/2014. god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Ne znamo do kada će trajati vaš radni odnos.

 

Sada znam da će radni odnos trajati do 10/2014, pa molim da mi odgovorite.

Također, imam pitanje vezano za godišnji odmor. Naime, nakon isteka šest mjeseci rada stekla sam pravo na godišnji odmor. Prije otvaranja komplikacija u trudnoći željela bih ga iskoristiti. Ukoliko mi poslodavac ne odobri korištenje istog koja su moja prava vezana za g.o. obzirom da ću po isteku radnog odnosa biti na porodiljnom?

 

Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

ovako, ja sam prosli mjesec pocela raditi, prijavljena sam na minimalac. i sad sam saznala da sam trudna. e sad mene zanima kojaa su moja prava, kad mogu na komplikacije da bih mogla primati puni iznos plaće, i koji su uvjeti da nakon poroodaa dobivam prosjek place, tj, koliko dugo moram raditi prije nego otorim komplikacije. hvalaa

 

Ažurirano

 

ovako, ja sam prosli mjesec pocela raditi, prijavljena sam na minimalac. i sad sam saznala da sam trudna. e sad mene zanima kojaa su moja prava, kad mogu na komplikacije da bih mogla primati puni iznos plaće, i koji su uvjeti da nakon poroodaa dobivam prosjek place, tj, koliko dugo moram raditi prije nego otorim komplikacije. hvalaa

 

Ažurirano

 

ovako, ja sam prosli mjesec pocela raditi, prijavljena sam na minimalac. i sad sam saznala da sam trudna. e sad mene zanima kojaa su moja prava, kad mogu na komplikacije da bih mogla primati puni iznos plaće, i koji su uvjeti da nakon poroodaa dobivam prosjek place, tj, koliko dugo moram raditi prije nego otorim komplikacije. hvalaa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija