Jump to content

Koja su moja prava


dtomekovic

Preporučene objave

Postoji li pravomoćna odluka kojom je određena očeva obveza uzdržavanja?

 

Nažalost ne, povlačim se po sudu, ali pravomoćna odluka nikako da bude riješena. Otac djeteta stalno nešto izbjegava, a čula sam da rješenja mogu biti donešena i u 3 mjeseca nakon podnošenja zahtjeva. Kod mene to nažalost nije slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za svako daljnje postupanje bitna vam je pravomoćna sudska odluka ili privremena mjera kojom je ocu određeno uzdržavanje. Tada ukoliko on ne plaća, možete poduzeti daljnje korake.

 

Evo mogućih koraka :

 

1. tužiti roditelje oca, iako tu treba napomenuti kako bi oni odgovarali isključivo za obroke uzdržavanja nakon podnesene tužbe, ne i one ranije (čl. 216. Obiteljskog zakona),

 

2. tražiti privremeno uzdržavanje od države, a sukladno uvjetima propisanim u čl. 352. Obiteljskog zakona,

 

3. podnijeti protiv oca kaznenu prijavu za kazneno djelo povrede dužnosti uzdržavanja iz čl. 172. Kaznenog zakona.

 

Također savjetujem, jer ne može škoditi - odlazak Predsjedniku suda i u smirenom i ljudskom tonu, objasniti mu ozbiljnost djetetove i vaše situacije i zamoliti ga da on malo provjeri što se i kako po predmetu radi, jer nije normalno, a na kraju krajeva ni nema smisla da se tako dugo oteže (2 godine!) sa ovako delikatnim predmetom.

 

I još jedna stvar - pretpostavljam kako nemate odvjetnika, pa se obratite nadležnom Uredu državne uprave u županiji (Gradu Zagrebu), glede mogućnosti da dobijete besplatnu pravnu pomoć. Prema ovim podacima koje ste prezentirali - trebali biste je ostvariti bez problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako ste u postupku, možete predložiti donošenje rješenja o privremenoj mjeri radi uzdržavanja. nju možete ovršiti na mirovini.

 

privremeno uzdržavanje od nadležnog css, po čl. 352. se može tražiti samo na temelju pravomoćne presude, a pošto nju još nemate, neće Vam odobriti.

 

kaznenu prijavu protiv oca djece, po čl. možete isto podnijeti samo ako ne uzdržava na temelju pravomoćne presude o razvodu (i uzdržavanju) ili pravomoćnog rješenja o određivanju privremene mjere.

 

moj savjet je, dakle, da podnesete prijedlog za određivanje privremene mjere.

bilo bi dobro da Vam to sastavi odvjetnik, da ne bi bio odbačen zbog neke sitne greškice.

probajte kod Vama nadležnog tijela državne uprave dobiti uputnicu za besplatnu pravnu pomoć, onda nećete morati plaćati odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...privremeno uzdržavanje od nadležnog css, po čl. 352. se može tražiti samo na temelju pravomoćne presude, a pošto nju još nemate, neće Vam odobriti.

 

Mala korekcija - čl. 352. st. 1. Obiteljskog zakona -

 

"Ako roditelj koji je na temelju pravomoćne sudske odluke, privremene mjere radi uzdržavanja ili nagodbe sklopljene pred sudom ili centrom za socijalnu skrb dužan pridonositi za uzdržavanje djeteta, ne udovoljava svojoj obvezi duže od šest mjeseci neprekidno ili ako nije platio za šest mjeseci s prekidima ukupno unutar razdoblja od sedam mjeseci, centar za socijalnu skrb dužan je na prijedlog drugog roditelja ili po službenoj dužnosti, donijeti odluku o privremenom uzdržavanju i u skladu s njom isplaćivati uzdržavanje sve dok roditelj – obveznik uzdržavanja ne počne ponovno udovoljavati svojoj obvezi, u ukupnom trajanju od najdulje tri godine."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

predsjedniku suda na kom je spis podnijeti zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumom roku.

Zakon o sudovima

VI. ZAŠTITA PRAVA NA SUĐENJE U RAZUMNOM ROKU

Članak 63.

Stranka u sudskom postupku koja smatra da nadležni sud nije odlučio u razumnom roku o njezinom pravu ili obvezi ili o sumnji ili optužbi za kažnjivo djelo ima pravo na sudsku zaštitu sukladno odredbama ovog Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pojam samohranog roditelja poznaje Zakon o socijalnoj skrbi.

 

Obiteljski zakon smatra da jedan roditelj (dakle, sam) skrbi o djetetu, ako je drugi roditelj:

-nepoznat

-umro

-proglašen nestalim

-lišen roditeljske skrbi

-potpuno lišen poslovne sposobnosti ili djelomice u odnosu na roditeljsku skrb

-spriječen.

 

Jedan roditelj, onaj koji sam skrbi o djetetu (uvjeti popisani), a koji nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, k tome svemu i sam uzdržava dijete, čini pojam samohranog roditelja, pa prema odredbama Zakona o socijalnoj skrbi može ostvariti neki od predviđenih oblika socijalne pomoći (+naziv služi u tu svrhu, a Obiteljskom je zakonu nepoznat).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pojam samohranog roditelja poznaje Zakon o socijalnoj skrbi.

 

Obiteljski zakon smatra da jedan roditelj (dakle, sam) skrbi o djetetu, ako je drugi roditelj:

-nepoznat

-umro

-proglašen nestalim

-lišen roditeljske skrbi

-potpuno lišen poslovne sposobnosti ili djelomice u odnosu na roditeljsku skrb

-spriječen.

 

Jedan roditelj, onaj koji sam skrbi o djetetu (uvjeti popisani), a koji nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, k tome svemu i sam uzdržava dijete, čini pojam samohranog roditelja, pa prema odredbama Zakona o socijalnoj skrbi može ostvariti neki od predviđenih oblika socijalne pomoći (+naziv služi u tu svrhu, a Obiteljskom je zakonu nepoznat).

 

Ja i jesam jedan roditelj, onaj koji sam skrbi o djetetu , a koji nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, k tome svemu i sam uzdržava dijete , ali zato što otac uopće od njene 2. godine potpuno izbjegava bilo kakve obveze. Čak sam se složila s limitiranim pravom na posjete, s najavom od 10 dana unaprijed, imam i rješenje o tome, ali svejedno ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otac uopće od njene 2. godine potpuno izbjegava bilo kakve obveze. Čak sam se složila s limitiranim pravom na posjete, s najavom od 10 dana unaprijed, imam i rješenje o tome, ali svejedno ništa.
Pravno gledajući se ne možete nazivati "samohranom majkom". To što ste trenutačno financijski i inače oslonjeni sami na sebe, to je nešto drugo, a to će se valjda vremenom riješiti.

 

Nisam shvatio, što znači da ste se "čak složili" s limitiranim pravom na posjete? Zašto limitirani posjeti i zašto 10 dana najava unaprijed? Kakvo rješenje i od koga je izdato?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravno gledajući se ne možete nazivati "samohranom majkom". To što ste trenutačno financijski i inače oslonjeni sami na sebe, to je nešto drugo, a to će se valjda vremenom riješiti.

 

Nisam shvatio, što znači da ste se "čak složili" s limitiranim pravom na posjete? Zašto limitirani posjeti i zašto 10 dana najava unaprijed? Kakvo rješenje i od koga je izdato?

 

Rješenje o susretima i druženjima mldb.djeteta i oca, rješenje općinskog suda u Splitu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenje o susretima i druženjima mldb.djeteta i oca.
Ok, susreti i druženja, zato valjda limitirano. Međutim, što znači da ste se "čak složili" s viđanjima i druženima? Hoćete naglasiti svoju velikodušnost? I o kakvoj se najavi 10 dana unaprijed radi? Ako je nešto definirano rješenjem, kako onda najava, a kamo li 10 dana unaprijed?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, susreti i druženja, zato valjda limitirano. Međutim, što znači da ste se "čak složili" s viđanjima i druženima? Hoćete naglasiti svoju velikodušnost? I o kakvoj se najavi 10 dana unaprijed radi? Ako je nešto definirano rješenjem, kako onda najava, a kamo li 10 dana unaprijed?

 

Nije to moja velikodušnost, već odluka CZSS-a zbog sveukupnog ponašanja oca tijeko rasprava i ročišta i asocijalnog ponašanja koje je pokazao prema svima, od psihologinje, socijalnih radnika do sutkinje na predmetu.Rješenje je to općinskog suda, a tih 10 dana nisam ja izmislila, pa on od druge godine života nije vidio curicu kojoj je sad 7 i pol, ona ga se ni ne sjeća, što bi trebao, samo banuti? A to da sam se čak složila je u stvari sve ono što sam mogla učiniti, a nisam da potpuno uništim kredibilitet njega kao oca sposobnog za bilo kakvo druženje. Vidim da ste pomalo agresivni ili sarkastični, ne izmišljam ja zakone i ne donosim ja rješenja. Ja sam laik , koji zato na Legalisu traži savjet, uputu i sl.

Stoga Vas molim da me Vi osobno više ne savjetujete, jer to što vi pišete nisu nikakvi pravni savjeti ili upute.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da CZSS kojeg ste spomenuli imalo ozbiljnim drži to o čemu govorite da su procijenili a kontinuirano se ponavlja kao stanje, uz prethodna upozorenja u usmenom i pisanom obliku, brižno bi izrekao i mjeru nadzora nad izvršenjem roditeljske skrbi. Je li?

 

Usput, CZSS nema nikakva prava odlučivati, pa nije riječ o odluci CZSSa, već samo savjet sudu mišljenjem kojeg su dužni dati.

 

Nažalost (i iako vam se možda ne sviđa čuti) niste ispunili uvjete kojim bi vas Zakon o socijalnoj skrbi smatrao samohranim roditeljem. Obiteljski zakon, vas bez odgovarajućih odgovarajućih rješenja i/ili odgovarajućih upisa u matice rođenih/umrlih, ne može smatrati roditeljem koji sam skrbi o djetetu, jer ono roditelja s pravom roditeljske skrbi trenutno ima dvoje.

 

Glede uzdržavanja, postoji mogućnost donošenja privremene i prethodne mjere radi uzdržavanja, ovisno u kojoj ste fazi postupka pred sudom. Za donošenje privremene mjere, potrebno je učiniti vjerojatnim postojanje obveze uzdržavanja, potom da bi bez donošenja takve mjere postojala opasnost po djetetove osnovni interese i da će biti otežano ostvarenje uzdržavanja. Kod prethodne mjere, treba učiniti vjerojatnim da će do ovršnosti odluke suda kojom se nalaže uzdržavanje, bez takve mjere biti dovedeni u opasnost ti isti osnovni interesi djeteta, odnosno ostvarenje prava biti spriječeno ili znatno otežano.

 

U tom smislu osiguravani iznos ne bi trebao biti veći od minimalnog kojeg je dužan plaćati roditelj koji s djetetom ne živi, jer se povećane iznose tako osiguravati ne može. Naime, smatra se da opasnost po osnovne i bitne interese predlagatelja ovih mjera osiguranja postoji, ako se određuju u korist maloljetnog djeteta i ne za povećane iznose. Ova mogućnost vam je već spomenuta...

Ali, napomenimo da ni ovo sudovi ne rade brzinom munje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da CZSS kojeg ste spomenuli imalo ozbiljnim drži to o čemu govorite da su procijenili a kontinuirano se ponavlja kao stanje, uz prethodna upozorenja u usmenom i pisanom obliku, brižno bi izrekao i mjeru nadzora nad izvršenjem roditeljske skrbi. Je li?

 

Usput, CZSS nema nikakva prava odlučivati, pa nije riječ o odluci CZSSa, već samo savjet sudu mišljenjem kojeg su dužni dati.

 

Nažalost (i iako vam se možda ne sviđa čuti) niste ispunili uvjete kojim bi vas Zakon o socijalnoj skrbi smatrao samohranim roditeljem. Obiteljski zakon, vas bez odgovarajućih odgovarajućih rješenja i/ili odgovarajućih upisa u matice rođenih/umrlih, ne može smatrati roditeljem koji sam skrbi o djetetu, jer ono roditelja s pravom roditeljske skrbi trenutno ima dvoje.

 

Glede uzdržavanja, postoji mogućnost donošenja privremene i prethodne mjere radi uzdržavanja, ovisno u kojoj ste fazi postupka pred sudom. Za donošenje privremene mjere, potrebno je učiniti vjerojatnim postojanje obveze uzdržavanja, potom da bi bez donošenja takve mjere postojala opasnost po djetetove osnovni interese i da će biti otežano ostvarenje uzdržavanja. Kod prethodne mjere, treba učiniti vjerojatnim da će do ovršnosti odluke suda kojom se nalaže uzdržavanje, bez takve mjere biti dovedeni u opasnost ti isti osnovni interesi djeteta, odnosno ostvarenje prava biti spriječeno ili znatno otežano.

 

U tom smislu osiguravani iznos ne bi trebao biti veći od minimalnog kojeg je dužan plaćati roditelj koji s djetetom ne živi, jer se povećane iznose tako osiguravati ne može. Naime, smatra se da opasnost po osnovne i bitne interese predlagatelja ovih mjera osiguranja postoji, ako se određuju u korist maloljetnog djeteta i ne za povećane iznose. Ova mogućnost vam je već spomenuta...

Ali, napomenimo da ni ovo sudovi ne rade brzinom munje.

 

Ma u redu je to da ne ide brzinom munje, ali ja se za alim. borim već gotovo 2 godine, tj. barem za privremeno rješenje.Czss je obavio to što ste rekli ima već 4 godine, te zaključio, dao svoje mišljenje koje je sud prihvatio,te na osnovu toga i uvida u moje ispunjenje roditeljskih dužnosti i posjeta djetetu dao meni starateljstvo nad njim. Ocu su najprije postavili mjere nadzora u slučaju posjeta, tj.osobu koja uz mene mora biti pri svakom druženju, a sada je sud donio rješenje kojim se to obustavlja,(cit.susreti su se odavno trebali početi održavati,a nisu voljom oca,zbog dosadašnje pasivnosti predloženika neizvjesno je hoće li se u budućnosti održati i kada,a sudska odluka br.... stvara obvezu i 3.osobi xx a i CZSS koji je imenovao da joj mjesečno isplaćuje novčanu naknadu prema rješenju CZSS od 28.10.2011.g.neovisno od toga što ne nazoči susr.i druž. oca sa malod.kćeri iz jednostavnog razloga što se voljom oca ne održavaju te istim rješenjem je i donešena ta odluka,kraj cit.) najave od 10 dana unaprijed i da samo ja moram biti prisutna.

Ja sve što želim je da mi se riješi alimentacija , ne tražim previše, a to traje i traje. Mislim da je najbolji savjet koji sam dobila da se obratim predsjedniku suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...dao meni starateljstvo nad njim.

...uz mali dodatak, nije vam nitko dao starateljstvo (skrbništvo), već roditeljsku skrb oboje dijelite, a vama je dijete (samo) povjereno na zajednički život. Otuda (roditeljske skrbi kao i prije) zapravo proizlaze obveze oca prema djetetu.

 

Nebitno za rješavanje ove stvari koja vas muči, ali je dobro da znate što se to stvarno dobili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...uz mali dodatak, nije vam nitko dao starateljstvo (skrbništvo), već roditeljsku skrb oboje dijelite, a vama je dijete (samo) povjereno na zajednički život. Otuda (roditeljske skrbi kao i prije) zapravo proizlaze obveze oca prema djetetu.

 

Nebitno za rješavanje ove stvari koja vas muči, ali je dobro da znate što se to stvarno dobili.

Hvala na detaljnom objašnjenju, ipak sam ja laik za te stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija