Jump to content

Porez nekretnina (čestica zemlje)


čudo

Preporučene objave

Poštovanje svima

 

Situacija je slijedeća.

Nakon smrti oca, provedena je ostavinska rasprava, ja i moj brat kao jedini nasljednici podijelili smo imovinu.

Nakon nešto vremena, pronalazimo jedan kupoprodajni ugovor kojim je naš otac kupio česticu zemlje a za koju nismo znali i nije provedena kroz ostavinsku. Plaćen je porez na promet nekretninama, ovjeren od mislim Uprave prihoda (1974. je godina bila), i od Mjesnog ureda potvrđeno je da je prodavatelj doista i potpisao kupoprodajni ugovor.

Provjerom u ZK utvrđujemo da se susjed 1990. godine uknjižio na spomenutu česticu 1/1. Nismo provjeravali temeljem koje isprave. Razgovorom susjed je voljan dati tabularnu izjavu.

Ja i brat, da ne kompliciramo s naknadno pronađenom imovinom, dogovaramo se i čestica tabularnom izjavom susjeda pripada u cijelosti meni.

Prije dva dana temeljem nje se na spomenutu česticu i uknjižavam na ZK, 1/1.

 

Interesira me, da li u ovoj situaciji plaćam 5% poreza, na promet nekretninama.

 

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Buduci da je vash pravni prednik regulirao poreznu obvezu sklopljene kupoprodaje,nevidim razlog daljnjeg oporezivanja.Pretpostavljam da vas dovodi u sumnju kako je i brat imao pravo upisati na konkretnu nekretninu svoje pravo suvlasnistva u omjeru 1/2,no on to nije uradio iz njemu poznatih razloga,pa sam misljenja da se njegov postupak nemoze smatrati darovanjem svog suvlasnickog dijela,koji bi u tom slucaju bio predmetom poreza na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Matrix, mnogo ste mi pomogli.

Kad sam u ovim "vodama" molim odgovor na još jedno pitanje.

Također se radi o tabularnoj izjavi čovjeka koji je greškom uknjižio polovinu moje čestice koju sam naslijedio kao vanknjižno vlasništvo.

Tabularnom izjavom uknjižio sam se na tu polovinu čestice.

Ta polovina čestice nalazi se kao vanknjižno vlasništvo u pravomoćnoj ostavinskoj, i glasi na mene a u posjedu je po dokumentima katastra (PL, i povijest posjeda na čestici) u obitelji neprekidno preko 50 godina (s djeda na oca i sada mene).

Ponovo isto pitanje, da li plaćam porez na to, u ovakvom raspletu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Matrix, mnogo ste mi pomogli.

Kad sam u ovim "vodama" molim odgovor na još jedno pitanje.

Također se radi o tabularnoj izjavi čovjeka koji je greškom uknjižio polovinu moje čestice koju sam naslijedio kao vanknjižno vlasništvo.

Tabularnom izjavom uknjižio sam se na tu polovinu čestice.

Ta polovina čestice nalazi se kao vanknjižno vlasništvo u pravomoćnoj ostavinskoj, i glasi na mene a u posjedu je po dokumentima katastra (PL, i povijest posjeda na čestici) u obitelji neprekidno preko 50 godina (s djeda na oca i sada mene).

Ponovo isto pitanje, da li plaćam porez na to, u ovakvom raspletu.

 

Provjereno na poreznoj, matrix je na prvo pitanje bio u pravu, a na ovo pitanje na koje nije odgovoreno, odgovor iz porezne je da se ne plaća porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema odredbi članka 4. stavak 1. Zakona o porezu na promet nekretnina predmet oporezivanja je promet nekretnina pod kojim se, u smislu tog Zakona, smatra SVAKO stjecanje vlasništva nekretnine u Republici Hrvatskoj.

Pod "svako"je i ono izvanknjizno,koje ste vi naslijedili po pravomocnom rjesenju o nasljedjivanju,koje bi bilo predmetom placanja poreza da niste potomak u odnosu na ostavitelja(clanak 13.ZPNP)

Naknadnom uknjizbom u zemljisne knjige Vi niste stekli nista vishe od nekretnina nego sto je to navedeno u ostavinskom rjesenju kao izvanknjizno vlasnistvo,jednostavno receno izvrsili ste pretvorbu izvanknjiznog u knjizno stanje nekretnine,zbog cega i jeste od PU dobili odgovor,takav kakav jeste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Poštovanje svima

 

Situacija je slijedeća.

Nakon smrti oca, provedena je ostavinska rasprava, ja i moj brat kao jedini nasljednici podijelili smo imovinu.

Nakon nešto vremena, pronalazimo jedan kupoprodajni ugovor kojim je naš otac kupio česticu zemlje a za koju nismo znali i nije provedena kroz ostavinsku. Plaćen je porez na promet nekretninama, ovjeren od mislim Uprave prihoda (1974. je godina bila), i od Mjesnog ureda potvrđeno je da je prodavatelj doista i potpisao kupoprodajni ugovor.

Provjerom u ZK utvrđujemo da se susjed 1990. godine uknjižio na spomenutu česticu 1/1. Nismo provjeravali temeljem koje isprave. Razgovorom susjed je voljan dati tabularnu izjavu.

Ja i brat, da ne kompliciramo s naknadno pronađenom imovinom, dogovaramo se i čestica tabularnom izjavom susjeda pripada u cijelosti meni.

Prije dva dana temeljem nje se na spomenutu česticu i uknjižavam na ZK, 1/1.

 

Interesira me, da li u ovoj situaciji plaćam 5% poreza, na promet nekretninama.

 

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Evo, danas dobio rješenje o oslobađanju plaćanja poreza na obje čestice, međutim rješenje je na svakoj PRIVREMENO, čak i na onoj kojom mi čovjek tabularnom izjavom vraća polovinu naslijeđene čestice u realno stanje:misli:

 

Zašto su rješenja privremena, je li to uobičajeno ili...?

 

Da li po tom pitanju treba poduzeti neke korake, jer je žalbeni rok 30 dana.

 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cudo,osjedice ti kosa na glavi od tolike brige.

Radi se o rješenju kojim se rjesava pravna stvar,u vasem slucaju oslobadjanje od placanja poreza , a donosi se na osnovi podataka što su

iskazani u poreznoj prijavi poreznog obveznika, s time da Porezna uprava nije prethodno

provela postupak provjere svih cinjenica bitnih za donošenje toga rješenja. Porezna uprava

može naknadno provjeriti vjerodostojnosti podataka iskazanih u poreznoj prijavi

poreznog obveznika i ako se utvrdi da postoji osnova za izmjenu porezne obveze što je

odredjena u privremenom poreznom rješenju donosi se novo rješenje. Ako Porezna uprava ne donese rješenje kojim se zamjenjuje privremeno porezno rješenje onda ono što je odredjeno privremenim rješenjem postaje konacno.Valja naglasiti da

Porezna uprava donosi privremeno porezno rješenje i kad postoji opravdana sumnja u vlasništvo nad nekretninom, a koju se može otkloniti tek nekim drugim postupkom ili radnjom.No kako god, rok za donošenje rješenja je 3 godine

od dana donošenja privremenog rješenja.

Glede navedenog savjetujem da nista ne poduzimas po pitanju konkretnog rjesenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija