Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju


Myra

Preporučene objave

Moj suprug je sklopio sa svojim ocem ugovor o doživotnom uzdržavanju. U Ugovoru su nabrojeni svi članovi koje moj suprug mora uzdržavati i tek nakon smrti zadnjeg on postaje vlasnik nekretnine.

Članovi obitelji koje mora uzdržavati su: njegov otac, majka i baka.

Prošle godine preminuli su i otac i baka, ostala je samo majka koja sad malo komplicira naš život.

Moram samo napomenuti da je ugovor napravio otac i da ona u ugovoru ničega nije vlasnik.

Interesira me da li ona može raskinuti taj ugovor bez obzira, da se zainati.

Malo je počela nametati svoja pravila u kući, mjenjati brave, zaključavati vrata meni i djeci, itd.

Inače da samo napomenem ona je u invalidskoj mirovini, depresija, mislim i da je to izmišljeno.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

<< pravo na raskid ugovora o doživotnom uzdržavanju ne pripada onoj strani čija krivnja za poremećenost odnosa ukazuje na zloporabu prava izazivanjem poremećenosti odnosa u namjeri da zajednički život postane nepodnošljiv i da se ugovor raskine>>

(Vrhovni sud Republike Hrvatske, Rev-961/01, od 12. lipnja 2002.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima..

ja sam se prvi puz ukljucila na neki forum pa vas molim da ak pitanje koje cu postavit vec postoji, da mi ne zamjerate..

evo ovak, deda bi meni i sestri htio ostaviti imovinu koju ima.. pa mene zanim akoji je najbolja opcija da se to napravi, budući da deda ima vanbračnog sina za kojeg je plaćao alimentaciju do njegove 18 godine, ali nikada nisu ostali u kontaktu.. s obzirom na to mene zanima je li bolje da s dedom napravimo ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ili da deda svojom rukom napise oporuku.. u kojem slucaju njegov vanbracni sin ima pravo na nuzni dio jer bi mi to htjeli izbjec? i kakva je procedura sto se tice placanja poreza s obzirom na ugovor o dozivotnom uzdrzavanju, a kolko se placa porez na nekretninu ako je rađena opruka (rukom pisana)? i trebamo li, ako je bolja opcija oporuka, stavit tamo gdje se cuvaju oporuke ili ju mozemo imati doma pa kad deda umre prilikom ostavinske samo to priložit?

Hvala na bilo kakvoj pomoci jer sestra i ja nismo u financijskoj mogućnosti zatražiti pravnu pomoc..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o doživotnom uzdržavanju je za vas najbolja opcija.

isključuje nasljeđivanje a time i nužni dio.

ugovor se mora ovjeriti u sud (jeftinija varijanta ) ili javni bilježnik.

sklapanje ugovora upisat u vlasnički list u gruntovnici.

oslobođeni ste plaćanja poreza u visini od 5% za svaku godinu koju proživi primatelj uzdržavanja.

 

ako zaključite darovni ugovor nasljednik ima pravo nanužni dio.

ako se providi ostavinska rasprava imovina se djeli između nasljednika (nasljednici su djeca i supruga ako je živa.

 

ako je baka živa to bitno mijenja situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
Tako je.

 

Ako sam dobro shvatio, ako se potpisuje ugovor o doživotnom uzdržavanju, a supružnici su živi (djed i baka, otac i majka, svejedno...), nije dovoljno da se potpiše ugovor samo sa onim supružnikom na kojeg glasi nekretnina koja je stečena u bračnoj zajednici već ugovor treba potpisati sa oba supružnika (ili s jednim, a drugi treba dati izjavu da se odriče svoga dijela nakon svoje smrti)?

Ako se u gore navedenom slučaju ugovor potpiše samo sa jednim supružnikom, po njegovoj/njenoj smrti davatelj uzdržavanja postaje vlasnikom samo njegovog/njenog dijela nekretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj otac i majka žele me zaštititi na način da nakon njihove smrti jedna nekretnina ostane isključivo meni, bez da moje sestre imaju i mogućnost tražiti udio u njoj.

Moram naglasiti da je ta nekretnina već vlasnički podijeljena na: 1/2 na njih dvoje a 1/2 je već na meni.

 

Kakav ugovor je najbolje sklopiti?

Odvjetnik je savjetovao ugovor o doživotnom uzdržavanju uz ovjeru na sudu.

Potpisnici na tom ugovoru u samo majka, otac i ja.

Zar ne bi trebale i sve sestre potpisati?

 

S obzirom da je riječ o ugovoru o doživotnom uzdržavanju, moram li mijenjati neke "postavke" kod svog poslodavca na plaći?...iako u samom ugovoru nije ni navedeno na koji način su oni uzdržavani od strane mene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakav ugovor je najbolje sklopiti?

Odvjetnik je savjetovao ugovor o doživotnom uzdržavanju uz ovjeru na sudu.

 

Odvjetnik vam je dobro savjetovao.

 

Potpisnici na tom ugovoru u samo majka, otac i ja.

Zar ne bi trebale i sve sestre potpisati?

 

Ne.

 

S obzirom da je riječ o ugovoru o doživotnom uzdržavanju, moram li mijenjati neke "postavke" kod svog poslodavca na plaći?...iako u samom ugovoru nije ni navedeno na koji način su oni uzdržavani od strane mene?

 

Mislite u pogledu uzdržavanih članova obitelji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija