Jump to content

Prebivalište/boravište


gushterica

Preporučene objave

U stanu u kojemu živim za vrijeme studija nemam prijavljeno ni prebivalište ni stalno boravište. Stan je u vlasništvu moga oca. Imamo isto prezime, mislim da je jasno kao pekmez da nisam tu bezveze.

Susjeda mi vezano uz neke druge nesuglasice prijeti zvanjem policije jer nemam prijavljeno prebivalište u stanu.

Je li ta prijetnja realna? Što može biti ako policija dođe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 16. Zakona o prebivalištu -

 

"Novčanom kaznom od 500,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba:

 

1. koja u propisanom roku ne prijavi prebivalište ili boravište ili radi iseljenja iz Republike Hrvatske ne odjavi prebivalište ili ne produži prijavu boravišta (članak 3. stavci 1. i 3. i članak 4. stavci 1. i 3.),

2. koja napušta prebivalište u trajanju duljem od godinu dana, radi privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske, a o tome ne obavijesti nadležno tijelo na čijem području ima prijavljeno prebivalište, neposredno ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu ili nadležno tijelo ne obavijesti o svojem povratku u Republiku Hrvatsku (članak 3., stavci 5., 6. i 7.),

3. koja prilikom prijave i odjave prebivališta i boravišta da netočne ili neistinite podatke (članak 9. stavak 4.),

4. koja prilikom prijave prebivališta i boravišta da lažnu izjavu da se u mjestu i na adresi prebivališta ili boravišta nastanila (članak 10. stavak 1.),

5. koja daje stan na korištenje drugoj osobi na razdoblje duže od tri mjeseca, a ne dostavi nadležnom tijelu u roku od 15 dana od dana kad je stan dala na korištenje podatke o osobi kojoj je stan dala na korištenje te mjestu i adresi na kojoj se stan nalazi (članak 10. stavak 4.)."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Glede ovih odredbi Zakona o prebivalištu, zanimalo bi me slijedeće: Osoba koja ima prebivalište u RH, ali ga je napustila i radi posla boravi u inozemstvu dulje od godinu dana je li dužna u podnescima na sudske parnice navoditi adresu prebivališta (dakle onu na kojoj je samo prijavljena) ili boravišta u inozemstvu (dakle onu na kojoj je faktično dostupna)? Kako je to regulirano i posoje li kakove sankcije za kršenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 godina kasnije...
prije 22 sati , drot13 je napisao:

Da, boravište možeš prijaviti bilo kada, a kasnije ga možeš "podignuti" u prebivalište.

Znaci sad za koji dan če mi stari stanodavac odjavit prebivalište,a sadašnji prijavit boravište-koje nakon 1-2 god. mogu ptetvorit u prebivalište—-to može tako?

Dal mi u tom slučaju vrijede svi dokumenti?

moram li mijenjati osobnu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija