Jump to content

izračun otpremnine i naknade sa hzz


jana1983

Preporučene objave

Radnica 29.11.2013. prima odluku o otkazu ugovora o radu iz gospodarskih razloga te joj priprada otpremnina za 3 g. rada kod poslodavca i nije u obvezi odrađivati otkazni rok. Zadnji dan rada kod poslodavca po isteku otkaznog roka je 11.01.2014..

 

Radnica je do potpisa preuzimanja donesene odluke o otkazu ugovora o radu:

 

  • od 01. 11.2013. do 28.11.2013. koristi ostatak godišnjeg odmor za 2013.
  • od 29.10.2013. do 31.10.2013. radnica se vraća sa rodiljnog i koristi godišnji odmor za 2013.
  • od 4.8.2012. do 28.10.2013. nije radila, odnosno koristila je komplikacije u trudnoći te rodiljni dopust
  • 8./2012. radi od 01.08.2012. do 3.8.2012. te odlazi na korištenje komplikacija u trudnoći
  • 7./2012. odrađen cijeli mjesec
  • 6./2012. odrađen cijeli mjesec
  • 5./2012. jedan dan bolovanja, ostatak odrađen
  • 4./2012. odrađen cijeli mjesec
  • 3./2012. odrađen cijeli mjesec
  • 2./2012. odrađen cijeli mjesec

 

 

  1. Za koje mjesece joj se računa prosjek plaće za naknadu za HZZ?
  2. Za koje mjesece joj se računa bruto plaća za otpremninu?

 

 

 

Naime, plaća nije svaki mjesec ista pa je bitno zbog prosjeka koji se mjeseci računaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovica za izračun otpremnine je primljena bruto plaća ili ona koju bi radnik primio da je radio. Zakonom o radu je propisano namjanji iznos od 1/3 prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu radnog staža.

Ostavrio znači ovo što sam boldala.

Nemali broj Poslodavca, uključujući i mojeg internim aktima propisuje isplaćene u tri mjeseca prije prestanka... i zato dolazi do konfuzije.

Osobno nisam nikad izračunavala otpremninu,ali sam sigurna da se kod izračuna ne uzimaju u obzir naknade plaće, troškovi prijevoza, bolovanje i sl....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovica za izračun otpremnine je primljena bruto plaća ili ona koju bi radnik primio da je radio. Zakonom o radu je propisano namjanji iznos od 1/3 prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu radnog staža.

Ostavrio znači ovo što sam boldala.

Nemali broj Poslodavca, uključujući i mojeg internim aktima propisuje isplaćene u tri mjeseca prije prestanka... i zato dolazi do konfuzije.

Osobno nisam nikad izračunavala otpremninu,ali sam sigurna da se kod izračuna ne uzimaju u obzir naknade plaće, troškovi prijevoza, bolovanje i sl....

 

... jasno mi je sto pise u zakonu, no ne znam sto se dogadja u konkretno mojem slucaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otpremnina čl. 119. st. 2 ZOR: "Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca."

 

 

Naknada na HZZ: "....Plaće ostvarene u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa (npr. Potvrda poslodavca, platne liste ovjerene od strane poslodavca)"

-------------------------

Po meni naknada sa burze izračunava se prema prosjeku cijele plaće (za čitav odrađeni mjesec) u periodu od 3 mjeseca u kontinuitetu (kada nema npr. bolovanja i sl.) što bi bilo 2., 3., 4. mjesec 2012..

 

Obračun otpremnine bi išao prema 1/3 tri zadnje isplaćene bruto plaće (bez bolovanja i sl.) prije otkazivanja ugovora o radu, a što bi bilo 7., 6. i 4. mjesec 2012..

---------------

 

Nisam siguran, pa ako ima još koje mišljenje stručnijih .

Uglavnom i jedni i drugi uzimaju u obzir samo pune plaće isplaćene za rad (bez naknada).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obračun otpremnine bi išao prema 1/3 tri zadnje isplaćene bruto plaće (bez bolovanja i sl.) prije otkazivanja ugovora o radu, a što bi bilo 7., 6. i 4. mjesec 2012..

---------------

 

Moje mišljenje je:

 

Zadnje tri bruto plaće prije prestanka radnog odnosa - ako radni odnos prestaje 11.01.; onda bi to bilo prosinac, studeni i listopad- treba utvrditi kolika bi bila bruto plaća u pojedinom mjesecu da je radnica radila ta tri mjeseca (a ne bila na bolovanju)...i na to primjeniti formulu za izračun otpremnine.

 

... također bih zamolila za stručno mišljenje s praktičnim primjerom da svi utvrdimo gradivo :zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obračun otpremnine bi išao prema 1/3 tri zadnje isplaćene bruto plaće (bez bolovanja i sl.) prije otkazivanja ugovora o radu, a što bi bilo 7., 6. i 4. mjesec 2012..

---------------

 

Moje mišljenje je:

 

Zadnje tri bruto plaće prije prestanka radnog odnosa - ako radni odnos prestaje 11.01.; onda bi to bilo prosinac, studeni i listopad- treba utvrditi kolika bi bila bruto plaća u pojedinom mjesecu da je radnica radila ta tri mjeseca (a ne bila na bolovanju)...i na to primjeniti formulu za izračun otpremnine.

 

... također bih zamolila za stručno mišljenje s praktičnim primjerom da svi utvrdimo gradivo :zbunj:

 

Laik sam i informacije sam "pokupio" u kadrovskoj bivše tvrtke

Mislim da prema čl. 119. st. 2 ZOR, treba utvrditi koja su to tri mjeseca prije otkazivanja ugovora o radu, a koje je radnik OSTVARIO ZA SVOJ RAD u brutto iznosu. Znači na taj način može se točno utvrditi brutto plaća za rad, dok preračunavanje plaće zbog bolovanja u opciju kao da je radnik radio je samo matematički izračun , a ne i isplaćena-ostvarena plaća za rad.

Isto tako uzimaju se u obzir samo plaće za odrađene mjesece koji nemaju bolovanje, jer je za bolovanje nije plaća za rad već naknada. Isto tako mislim da to ne mora biti kontinuitet od tri mjeseca za redom jer zakon kaže samo "ostvarene tri brutto plaće" prije otkazivanja ugovora. Po tome znači da mogu biti tri bilo koja mjeseca koja su ostvarena (i vjerojatno isplaćena) prije otkazivanja, za rad radnika.

 

I ja bih volio da netko stručniji komentira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li tko dati odgovor na koji bih se mogla pozvati.

Naime, poslodavac isto izgleda ne zna na koji način ovo riješiti pa mi nudi kao osnovicu za obračun otpremnine ugovorenu brutto plaću.

Ta brutto plaća je daleko manja nego ona isplaćena pa mi je ta opcija nepovoljnija.

 

 

Ako se plaća isplaćuje po propisima isplaćena plaća ne može ni u jednoj varijanti biti veća od ugovorene bruto plaće. Ako je drugačije onda su to nezakonite isplate na koje se nije dobro pozivati jer ste i vi odgovorni jer ste pristali na nešto što podliježe pod visoke novčane kazne a i krađa je novca koji pripada svima nama!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se plaća isplaćuje po propisima isplaćena plaća ne može ni u jednoj varijanti biti veća od ugovorene bruto plaće. Ako je drugačije onda su to nezakonite isplate na koje se nije dobro pozivati jer ste i vi odgovorni jer ste pristali na nešto što podliježe pod visoke novčane kazne a i krađa je novca koji pripada svima nama!

 

Radi se o uvećanoj plaći za prekovremeni rad i stimulaciju.

Kada se to pribroji osnovnoj bruto plaći, ukupni obračunati brutto se povećava,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o uvećanoj plaći za prekovremeni rad i stimulaciju.

Kada se to pribroji osnovnoj bruto plaći, ukupni obračunati brutto se povećava,

 

Isplata na ovaj način je u redu.

Iznosu u ugovoru bi trebalo pribrojiti dodatke na plaću i to: naknadu za prekovremeni rad (ako je određen u skladu sa zakonom u tri mjeseca koja se uzimaju u obzir),noćni rad, rad na blagdane, postpotak povećanja za godine staža-ako je propisan internim aktima poslodavca i stimulativni dio plaće (ako je stimulativni dio određen fiksno po mjesecima). Poslodavcu ne bi smio biti problem utvrditi mjesečni fond sati , koliko bi trajao prekovremeni rad , da li bi radili na blagdane i da li inače radite i po noći. I ako imate mjesečnu stimulaciju- pretopstaviti da bi stimulativni dio plaće dobili i u ta tri mjeseca.

 

Nažalost mi ne pada na pamet propis na koji bi se mogli pozvati ,osim Zakona o radu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija