Jump to content

Prijetnje


ffilip

Preporučene objave

Ovaj slučaj mi se dogodio (vrlo ukratko):

Osoba 3-4 godine starija od mene u svađi mi je prijetila da će me fizički napasti, a kasnije i smrću. Prijetila mi je u više navrata kroz 20-ak minuta. Dio tog razgovora je zabilježen na audio snimci visoke kvalitete. Na snimci je, osim toga, zabilježeno i kasnijih 40-ak minuta u kojima se čuje kako ista osoba obavlja telefonske pozive i razgovore uživo s drugim osoba. U svim tim razgovorima opet navodi da će me fizički napasti i "ubiti". U ponekim dijelovima snimke čak spominje mjesto, vrijeme i predmet kako će to napraviti.

To se sve izdogađalo u jednom studentskom domu u manjoj lokalnoj sredini. Razgovor sa Voditeljem Doma nije urodio nikakvim plodom. Sve želi zataškati, a na spomen mog kontaktiranja policije me obeshrabruje uz tvrdnju da su sudovi i ovako pretrpani poslom te da od mog procesa neće biti ništa.

 

Zanima me imam li u ovom našem pravosudnom sustavu (policija, DORH, sudovi) ikakve šanse na temelju gore navedenih činjenica? Također, postoji li elemenata neovlaštenog prisluškivanja? Malo me i toga strah, da mi se to ne obije o glavu kad bih tu snimku dostavio policiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U konkretnom slučaju, radilo bi se o kaznenom djelu prijetnje iz čl. 139. st. 2. KZ-a - prijetnja usmrćivanjem. Isto djelo progoni se po prijedlogu oštećenika (vas). Sugeriram podnošenje kaznene prijave zajedno s prijedlogom za progon policiji, uz precizno navođenje izgovorenih prijetnji, kao i imena drugih osoba kojima je počinitelj ponovio prijetnje prema vama.

 

Možete navesti i kako imate snimku prijetnji, ali obzirom snimanje nije bilo najavljeno drugom sudioniku (počinitelju), sama snimka predstavljala bi nezakonit dokaz u smislu čl. 10. ZKP-a. Tako da je nemojte predati policiji, ali slobodno navedite da je imate i da je po potrebi možete predati, na zahtjev DORH-a.

 

Navedite i osobe kojima ste se povjerili o prijetnjama, tako da će po potrebi biti zvani kao svjedoci u postupku. I ako imate kakav SMS ili mail u kojem vam se prijeti - to jeste zakonit dokaz i slobodno isti možete priložiti podnesenoj kaznenoj prijavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jučer oko 18 h bio sam u policijskoj postaji i prijavio sam prijetnje. Iako sam Vaš odgovor pročitao tek nakon što sam se vratio iz postaje postupio sam upravo kako se naveli. Sve je prošlo glatko i korektno osim jednog čimbenika. Audio snimke.

Naime, i policijskom službeniku koji je pisao zapisnik te obojici policajaca koji su pisali moju kaznenu prijavu spomenuo sam da imam u posjedu audio snimku na kojoj je ta osoba koja mi prijeti zabilježena kako mi osobno prijeti, te kasnije u razgovoru s drugim ljudima također ponavlja prijetnje smrću opisujući okvirno vrijeme, mjesto pa i predmet. Sva 3 policijska službenika su mi rekla da ne navodim to niti u zapisniku, niti u prijavi, jer će se i protiv mene podnijeti kaznena prijava protiv nezakonitog audio snimanja. Tako da taj podatak nije naveden.

 

Što sada? Da li mogu DORH-u nekako dati do znanja (pošto u prijavi to neće imati priliku pročitati) da posjedujem audio snimku sa svim ti izrečenim prijetnjama te im je po potrebi mogu predati? Ili je to gotova stvar pa tu snimku mogu sada "okačiti mačku o rep"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravite na snimku. Ionako se ista ne bi mogla koristiti u kaznenom postupku, budući bi predstavljala nezakonit dokaz u smislu čl. 10. st. 2. t. 2. ZKP-a.

 

Prijetnja se može dokazati vašim iskazom te iskazom drugih osoba kojima je počinitelj ponovio prijetnje izrečene vama. To će i biti ključno u postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK. Zaboravio sam napomenuti da imam i liječnički nalaz koji potvrđuje da sam zaprimljen na Hitnoj zbog uznemirenosti i bojazni za vlastitu sigurnost te da sam primio terapiju za smirenje.

 

Zanima me još jedna sitnica. Ukoliko DORH odbije procesuirati dotičnog zbog prijetnji, isplati li mi se ulaziti u građanskopravnu parnicu? Bila bi tu njegova riječ protiv moje. Postavljam to pitanje jer se prvi put uopće susrećem sa ovakvim predmetom pa ni ne znam kolike su mi šanse na sudu odnosno kakva je prijašnja praksa u sličnim slučajevima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK. Zaboravio sam napomenuti da imam i liječnički nalaz koji potvrđuje da sam zaprimljen na Hitnoj zbog uznemirenosti i bojazni za vlastitu sigurnost te da sam primio terapiju za smirenje.

 

Nalaz će poslužiti kao dokaz u prilog vjerodostojnosti vaših navoda. Kopiju nalaza priložite prijavi.

 

Zanima me još jedna sitnica. Ukoliko DORH odbije procesuirati dotičnog zbog prijetnji, isplati li mi se ulaziti u građanskopravnu parnicu? Bila bi tu njegova riječ protiv moje. Postavljam to pitanje jer se prvi put uopće susrećem sa ovakvim predmetom pa ni ne znam kolike su mi šanse na sudu odnosno kakva je prijašnja praksa u sličnim slučajevima.

 

Ako bi DORH odbacio kaznenu prijavu (što po mom mišljenju, a na temelju prezentiranih podataka - neće, osim ako ste nešto važno "zatajilli"), onda bi imali rok od 8 dana od primitka rješenja o odbačaju da preuzmete kazneni progon.

 

U pravilu, primjeri tzv. supsidijarnih tužitelja (onih koji su preuzeli kazneni progon nakon što je DORH odbacio kaznenu prijavu), a koji su uspjeli u kaznenom postupku dokazati krivnju optuženika - su izuzetno rijetki. Sada vam nema druge nego pričekati reakciju DORH-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija