Jump to content

Ustav RH


dados

Preporučene objave

Može, ali ako prije toga nije proučila sam Ustav RH, stranice Usuda, odgovarajuće propise, dosadašnju praksu toga suda u odlučivanju o ustavnosti zakona (zakonitost zakona se ne ocjenjuje :-), to da li je možda o sličnom prijedlogu odlučeno i dosta drugih stvari ... ne bih toj osobi preporučio da gubi vrijeme. Ima i zdravijih i kreativnijih načina gubljenja vremena.

 

To ne samo zbog te osobe nego i zbog činjenice da Ustavni sud mora na svaki takav podnesak potrošiti nešto vremena, a to znači da i onih nekoliko tisuća stranaka (od kojih su mi neke bliske) kojih su podnesci već na sudu isto tako mora još malo pričekati zbog toga. (Dakle, malo sam i sebičan kad ovo savjetujem, priznajem.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To ne samo zbog te osobe nego i zbog činjenice da Ustavni sud mora na svaki takav podnesak potrošiti nešto vremena, a to znači da i onih nekoliko tisuća stranaka (od kojih su mi neke bliske) kojih su podnesci već na sudu isto tako mora još malo pričekati zbog toga. (Dakle, malo sam i sebičan kad ovo savjetujem, priznajem.)

 

Nije problem u Dadosu, KS.

 

Postoji nekoliko "pacijenata" u ovoj Lijepoj našoj, koji godišnje podnesu 300-ak takvih prijedloga. Gotovo jedan dnevno, upravo iz razloga jer, kako kažete, nemaju pametnijeg posla. 99,999999 % takvih njihovih prijedloga je čista nebuloza, a po Zakonu velikih brojeva čak i oni "pogode" koji put, jer i pokvareni sat dva puta dnevno pokazuje točno vrijeme, zar ne?

 

O tome je Predsjednica USRH već nekoliko puta govorila, o tome kako je USRH nemoćan pred takvim "serijskim predlagačima", a proceduru uvijek treba odraditi (čak i čisto formalno), pa se time gubi dragocjeno vrijeme suda. Bilo je prijedloga svojedobno da bi prijedlog mogla podnijeti isključivo ona osoba koja je predmetnim odredbama zakona/propisa izravno pogođena na neki način (kroz neku odluku ili općenito), međutim od toga se odustalo uz obrazloženje da se time izravno ograničavaju temeljna ljudska prava. Što u idealnim uvjetima i jeste tako, ali... Život nije idealan, devijacija je uvijek bilo i biti će ih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma znam da nije u Dadosu problem, samo sam pokušao djelovati preventivno (iz navedenih razloga :-)

 

Međutim, to o "pacijentima" brojke ne potvrđuju sasvim. Iz statistika Ustavnog suda vidi se da dobijaju ukupno uglavnom manje od 200, a gotovo uvijek manje od 300 zahtjeva godišnje pod signaturom U-I, a još dosta manje pod U-II (s tim da je za ovo drugo sad većim dijelom nadležan Upravni sud, pri čemu je uvedeno takvo ograničenje da su lokalnim šerifima zapravo ostavljene slobodne ruke kad je riječ o podzakonskim propisima - ali to je druga tema.). Iznimka je 2010 godina s preko 1400 zahtjeva ali tu se radilo o velikom broju istih zahtjeva.

 

Dakle, ili su pronašli "penicilin" za "pacijente" (kao što su našli za ustavne tužbe gdje ih glavni tajnik proglašava "nepodobnim") ili broj tih "malignih" zahtjeva ipak nije tako golem.

 

Pratim koliko mogu javne istupe gđe. Predsjednice i moram reći da zbog njezine sklonosti da lašti stvarnost do visokog sjaja pri tome koristim dosta soli (kuhinjske, ne ovu za ceste).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ili su pronašli "penicilin" za "pacijente" (kao što su našli za ustavne tužbe gdje ih glavni tajnik proglašava "nepodobnim") ili broj tih "malignih" zahtjeva ipak nije tako golem.

 

Izvjesnija je ova prva varijanta.

 

Pratim koliko mogu javne istupe gđe. Predsjednice i moram reći da zbog njezine sklonosti da lašti stvarnost do visokog sjaja pri tome koristim dosta soli (kuhinjske, ne ovu za ceste).

 

Reklo bi se priroda posla. Isto kao i svojedobno "revolucionarno, preko noći, kopernikansko" rješavanje zaostalih sudskih predmeta prebacivanjem istih JB-ima. Ali brojke ljepše izgledaju.

 

Dobar je USRH, a bio bi daleko bolji da VSRH potpunije ispunjava svoju osnovnu ustavnu zadaću. Ali o tome smo već (i vi i ja) pisali na drugim temama ovdje, pa nema potrebe da ponavljamo. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvjesnija je ova prva varijanta.

 

 

...

 

Ne znam baš, brojke od 1991. do danas ne ukazuju na godinu početka primjene "penicilina" tj. pad broja predmeta. Pogledajte:

 

http://www.usud.hr/uploads/Pregled%20primljenih%20i%20riješenih%20predmeta%20od%201990.%20do%202013.pdf

 

A to da je USRH dobar ... Petak je popodne, vikend je pred nama :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija