Jump to content

Kazna za nevračanje reg. pločica - od prodanog auta prije više od godine dana ?


Kompa

Preporučene objave

04.01.13. uz potpisivanje kupoprodajnog ugovora kako s moje strane ( kao prodavatelja ) , tako i od strane kupca, te uz istodobnu ovjeru tog ugovora od strane javnog bilježnika prodao sam auto. Napomena u ugovoru vezano za reg. pločice je bila "da se reg. pločice vračaju policiji po zamjeni pločica" ( ništa više niti manje nije bilo u napomeni ), dok je za porez i ostale troškove odgovoran kupac, odnosno da ih on snosi.

Auto je bilo osigurano i tehnički ispravno još do 10 mj 2013 i kao takvo je i prodano zajedno sa reg. pločicama , knjižicom vozila , prometnom dozvolom i osiguranjem.

 

17.02.14. od policije sam dobio " Obavezni prekršajni nalog " u kojem me terete za to što nakon isteka registracije ( isteka važenja prometne dozvole ) tog istog prodanog vozila, nisam vratio reg. pločice i prometnu policiji ( čl. 250 st. 1 ZSPC-a, kazna od 700 kn + 100 kn troškova ). Znači terete me samo radi toga čl. i tog stavka istog članka, ništa drugo.

 

E sada, ja sam postupio po uputama o pravnom lijeku iz istog prekršajnog naloga i odmah sam im poslao prigovor ( u 2 ista primjerka ) na njihov nalog kao i fotokopiju kupoprodajnog ugovora o prodaji istog vozila. U prigovoru sam izjavio da nisam kriv i neka me oslobode svih optužbi zbog kojih me tereta ( taj jedan čl. 250 st. 1 . ZSPC-a ).

 

***( "Samo napomena da dok sam ja kupio isti taj auto ja sam osobno sam na osnovu kupoprodajnog ugovora bez bivšeg vlasnika od kojega sam ja kupio auto, nakon što sam platio porez isti auto odjavio sa bivšeg vlasnika, vratio njegove reg pločice policiji i dobio svoje nove reg pločice te prijavio auto na svoje ime") .***

 

Što vi ostali mislite, hoće li proći moj prigovor ili ne ? I kako to dalje ide ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 250.

 

(1) Vlasnik vozila, koji ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole dužan je odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.

(2) Vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana od prodaje vozila odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, vlasnik vozila nije dužan vratiti registarske pločice ukoliko ih na propisan način ustupi kupcu vozila.

(4) Vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli ili knjižici vozila.

(5) Vlasnik vozila dužan je u roku od 30 dana odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

(6) Odredbe stavka 1. ovoga članka ne odnose se na vlasnike vozila iz članka 249. ovoga Zakona osim vozila koja se moraju privremeno registrirati u skladu s odredbom stavka 2. članka 249. ovoga Zakona.

(7) Vlasnik vozila iz članka 249. koji najkasnije u roku od 12 mjeseci ne obnovi privremenu registraciju dužan je postupiti sukladno odredbi stavka 1. ovoga članka.

(8) Za odjavu vozila, koje je po propisima o gospodarenju otpadnim vozilima otpadno vozilo, vlasnik vozila dužan je uz prometnu dozvolu i registarske pločice priložiti i Potvrdu o obrađivanju otpadnog vozila.

(9) Za odjavu vozila, koje po propisima o gospodarenju otpadnim vozilima nije otpadno vozilo, vlasnik vozila dužan je uz prometnu dozvolu i registarske pločice priložiti i izjavu o mjestu čuvanja vozila.

*******************************************************

To kaže zakon.

Mene se treti za stav 1., ne za stav 2. Samo za ono što piše u stavu 1. ovog članka.

 

Ja od dana prodaje , nisam više vlasnik istog vozila ( pravno gledajuči - to što se kao vlasnik vodim u MUP-ovim evidencijama to je druga stvar, ali pravno gledajući nisam više vlasnik vozila-što dokazuje kupoprodajni ugovor ).

 

Isto tako tko kaže da osoba kojoj sam ja prodao isto vozilo nije već prije isteka registracije ponovno prodala isto vozilo ( sa ugovorom ili bez ugovora sa tom trećom osobom )? I to je moguće , pa njega onda neka terete za st. 1 i st 2 ovog čl. i zakona.

 

******I opet ovaj st. 2 istog članka ( po kojemu me ne progone, nego me progone samo po stavku 1. =

) kaže da je " Vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana od prodaje vozila odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji."*****

 

Dužan, a što ako nakon prodaje i potpisivanja ugovora prestaje svaki kontakt sa kupcem ?

Di da se traži auto , reg oznake i prometna istog auta ?

 

Pa neće policija tragati za njima ako je sve legalno kupljeno, odnosno prodano a prodavatelj nema mogućnost doći više do vozila, pločica i prometne ????

Kako se onda tumači to DUŽAN ?

 

Uglavnom, javiću konačni ishod . Baš me zanima .

 

Nije mi nitko odgovorio što ide dalje i koliko to traje ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piše u roku od 15 dana što može značit i odmah odjavit i vratit tablice.U pravilniku piše da je prodavatelj dužan a kupac može odjavit vozilo.

Ona napomena o pločicama ne vrijedi jer se pločice ili ostavljanju na vozilu da ih koristi kupac ili se vraćaju ali sve u roku 15 dana a ne kad bude bilo.Da li te tjeraju po st.1 ili 2 kazna je ista.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piše u roku od 15 dana što može značit i odmah odjavit i vratit tablice.U pravilniku piše da je prodavatelj dužan a kupac može odjavit vozilo.

Ona napomena o pločicama ne vrijedi jer se pločice ili ostavljanju na vozilu da ih koristi kupac ili se vraćaju ali sve u roku 15 dana a ne kad bude bilo.Da li te tjeraju po st.1 ili 2 kazna je ista.

 

Složio bi se s tobom, u pravu si da je kazna ista.

 

No, međutim mene se tereti za st.1, a ne za prekršaj iz st. 2 ( što bi meni bilo logičnije da me se tereti za st .2 ali ne i opravdano jer zakon kaže u roku 15 dana a ne odmah po prodaji ! ) Dužan je. A što ako se ista dužnost iz opravdanih razloga ne može izvršiti ( jer nije moguće stupiti u kontakt oko dogovora sa sadašnjim vlasnikom koji jednostavno ignorira dati mi pločice s auta i prometnu). Isti dan po potpisivanju ugovora on je vlasnik vozila za koje je dužan platiti porez u roku od 15 dana ( no da li je platio ili nije porez, to nije moj problem jer sam se ja s ugovorom pravno ogradio ). A u ugovoru kao napomena piše da će se pločice vratiti policiji po zamjeni istih. Po zamjeni s drugim pločicama ( ne piše u kojem roku ). A logično je za pretpostavit ako registracija vrijedi još 9 mj da se prije toga neće ni pločice mjenjati.

 

Članak 250.

 

(1) Vlasnik vozila, koji ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole dužan je odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.

(2) Vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana od prodaje vozila odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.

3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, vlasnik vozila nije dužan vratiti registarske pločice ukoliko ih na propisan način ustupi kupcu vozila.

 

Nije mi problem u plačanju kazne ALI ne želim platiti nešto i još gore priznati nešto za što smatram da sam u potpunosti nevin.

 

Idem dalje sa dokazivanjem svoje nevinosti.

 

Javim vam odvijanje situacije.

 

Još nisam dobio odgovor kako nakon prigovora ide dalje postupak ? Ide li to dalje na sud ...itd ili ne. Dobivam li kakvu povratnu informaciju od policije ili ne ? ( jesam po zanimanju policajac , danas u mirovini ali nikada nisam tijekom službe radio po prometu ).

 

A za pretpostaviti je da su me na zub uzeli bivše kolege baš samo iz razloga što sam danas u mirovini a oni i dalje rade. Ko ih y.... A kada sam im prije par dana donjeo dvije rastavljene automatske puške iz rata i vratio u akciji " Zbogom oružje " nisu ih znali sastaviti te su me zamolili da ih ja sastavim jer da oni uzimaju samo satsavljeno oružje. Puške sam im donio rastavljene na sve moguće djelove na koje se daju rastaviti a oni ih nisu znali sastaviti ( a bilo ih je koliko sam uspio prebrojati njih oko 5 oko pušaka ).

Mislim da su me tom prilikom išli provjeravati u sustav MUP-a i utvrdili da imam auto kojemu je registracija istekla pa su mi išli prišiti prijavu za isto auto. Pa vi vjerujte POLICIJI da čete bez sankcija proči pri vračanju oružja u akciji Zbogom oružje. Priče za malu djecu.

Zato mi ovo i je izazov da dokažem da su oni u krivu, da su okrivili nevina čovjeka.

 

Dok dokažem svoju nevinost , onda ću ih tužiti za duševno uznemiravanje i tražiti otštetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Optužba je nakon što nisi izvršio produženje prometne vratio tablice i odjavio vozilo u roku od 15 dana i tu je sve čisto jer si ti po MUP.ovoj evidenciji još uvijek vlasnik.A kao vlasnik si po st.4 dužan izvršit promjenu bilo kojeg podatka navedenog u prometnoj dozvoli tako da tvoja klauzula u ugovoru za vraćanje tablica nije po zakonu bez obzira što je ugovor ovjerio bilježnik tj.on je samo ovjerio vaše potpise a ne ono što je navedeno u ugovoru.

 

Pa bio si u MUP-u pa bi trebao znat postupak oko prigovora jer se ništa značajno nije dogodilo.Nakon prigovora (kojeg policija bez da javi tebi šalje na sud) sud će odlućit da li mu je prigovor dovoljan ili će te pozvat da daš izjavu i nakon toga donijet presudu.Na jednom mjestu sam čitao da je sud prihvatio da je vlasnik onaj upisan u kupoprodajni ovjereni ugovor.Nisu te uzeli na zub nego se po novome malo brže rješavaju neke stvari kao to nevraćanje tablica i prisilne naplate za razliku od prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Optužba je nakon što nisi izvršio produženje prometne vratio tablice i odjavio vozilo u roku od 15 dana i tu je sve čisto jer si ti po MUP.ovoj evidenciji još uvijek vlasnik.A kao vlasnik si po st.4 dužan izvršit promjenu bilo kojeg podatka navedenog u prometnoj dozvoli tako da tvoja klauzula u ugovoru za vraćanje tablica nije po zakonu bez obzira što je ugovor ovjerio bilježnik tj.on je samo ovjerio vaše potpise a ne ono što je navedeno u ugovoru.

 

Pa bio si u MUP-u pa bi trebao znat postupak oko prigovora jer se ništa značajno nije dogodilo.Nakon prigovora (kojeg policija bez da javi tebi šalje na sud) sud će odlućit da li mu je prigovor dovoljan ili će te pozvat da daš izjavu i nakon toga donijet presudu.Na jednom mjestu sam čitao da je sud prihvatio da je vlasnik onaj upisan u kupoprodajni ovjereni ugovor.Nisu te uzeli na zub nego se po novome malo brže rješavaju neke stvari kao to nevraćanje tablica i prisilne naplate za razliku od prije.

 

Od potpisa ugovora više nisam vlasnik vozila. Vozilo se samo vodi na meni u evidencijama MUP-a ali nisam vlasnik , što znači da nemam nikakva prava niti obveze prema istom vozilu.

 

Da stvar bude još zaniljivija od osiguranja preko kojeg je vozilo bilo osigurano, tamo negdje u 5 mj 2013 g dobio sam dopis da je isto vozilo sudjelovalo u prometnoj nesreći u kojoj ima povrijeđenih i neka im donesem vozačku vozača koji je upravljao vozilom. Ja sam pogledao isti zapisnik i vidio da vozač koji je sudjelovao u prometnoj uopče nije osoba kojoj sam ja prodao auto, več sasvim netko treći. Ja sam im odnio na uvid original kupoprodajni ugovor i za njih je stvar što se tiče moje odgovornosti bila gotova.

 

Što se tiče bivših kolega policajaca mišljenja sam da ipak u državi ima puno ozbiljnijih kaznenih djela i prekršaja od ne vračanja registarskih oznaka ! Neka izađu na ulice i hvataju neregistrirana vozila koja su aktivno u prometu, vozače koji divljaju po cestama kao i alkoholizirane vozače, a o drogama neću ni da pišem.

 

Njima se ne izlazi iz kancelarije na ulicu pa " čačkaju " po MUP-ovom terminalu ( računalu ) i griju svoju guzu tražeći ovakve banalne primjere kažnjive po zakonu a sve samo da bi ispunili mjesečnu normu prijava prema kojima se ocijenjuje njihov rad .

 

Da, uzeli su me na zub jer sam im dobrovoljno donio 2 automatske puške - skroz rastavljene sa oko 900 komada streljiva a koje puške oni kao policajci nisu znali sataviti već su mene zamolili da isto učinm. Primjetio sam to po njihovom ponašanju prema meni dok sam im predavao puške, gledali su me kao da sam najveći krimos, umjesto da mi budu zahvalni što kao dobronamjerni građanin sudjelujem u njihovoj akciji vračanja oružja , što nisam isto oruže bacio u kontejner za smeće i time spriječio da do istog oružja dođu osobe koje bi ga mogle zluporabiti. Samim tim mojim činom ja sam policiji pomogao u prevenciji a oni me gledaju kao največeg krimosa. Ponižavajuće.

100% sam siguran da dok sam im ja sastavljao te puške da su oni čačkali po terminalu i pregledavali moj dosje. Da li imam potragu, kakvu neplaćenu kaznu, nereg vozilo i slićno. Pošto mi nisu mogli ništa " prišiti " odlučili su se na ovakav podli način podnošenja prijave. Mogli su me i tamo usmeno pitati o istome autu koji nije registriran i zašto nije, ali onda to ne bi bilo to za njih. Žalosno, ma ko ih y.....imao sam puno bolje mišljenje o policiji do sada ali od sada ....više NE.

 

Jesam bivši, da ne kažem čistokrvni policajac jer sam od 14 godine života u tom sustavu ali ovo što i kako se radi danas u policiji je kaos, katastrofa, užas. I sve dok će se tako raditi, pravi mafijaši, dileri i lopovi mogu biti mirni jer im nema tko stati na kraj već se stogoća dresira na malim prekršajima i malim ljudima.

 

Nije mi do ovih 700 + 100 kn kazne već do principa ( imam za platiti i da je kazna 5000 kn ), želim dokazati neučinkovitost naše vrle policije.

Da sam kriv, priznao bi krivnju i platio kaznu, ako treba i išao u zatvor ali ovako neće lako proći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od potpisa ugovora više nisam vlasnik vozila. Vozilo se samo vodi na meni u evidencijama MUP-a ali nisam vlasnik , što znači da nemam nikakva prava niti obveze prema istom vozilu
Točno samo si im trebao navest po kojem članku kojeg zakona ti prestaješ bit vlasnik.Mislim da je po čl.115 i 116 zakona o vlasništvu.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Nakon mog prigovora policiji na njihov nalog protiv mene , ova sapunica je dobila i sudski epilog.

 

Danas dobio presudu suda koja glasi :

 

"Oslobađa se od optužbe !!!"

 

Savjet svima neka prilikom kupoprodaje - poglavito prodaje vozila OBAVEZNO- bez obzira na dan, sat, novac...OBAVEZNO sastave , te zajedno sa novim kupcem potpišu i kod javnog bilježnika ovjere isti kupoprodajni ugovor !!!! OBAVEZNO !

U suprotnom bi se mogli naći u veeeelikim problemima jer nikada ne znate kome prodajete vozilo, što će on s njim učiniti ili ne učiniti itd...

 

Po mogućnosti bi bilo dobro odmah vozilo odjaviti sa sebe ali nije pod obavezno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija