Jump to content

ovrha


shtakor

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Pokušati ću čim kraće objasniti situaciju te bih molila nekoga za odgovor i savjet.

 

Baka je temelje i prizemlje kuće izgradila 68. Moji su starci vjenčani 77. Baka je darovnim ugovorom tati dala polovicu kuće kako bi mogao dobiti građevinsku dozvolu za gradnju kata koji je izgrađen 84. Kuća još ima potkrovlje i garažu kao pomoćni objekt. Prije desetak godina tata je izgubio sudski spor i kao obrtnik odgovarao je cijelom svojom imovinom. Ovrhom je polovica kuće, tatin dio, upisan tom privatniku koji ga je tužio. Mama je podnijela tužbu protiv tate i tužba je prihvaćena te je polovica tatinog dijela upisan mami. Kao vlasnici sada su baka polovica kuće i tata i mama svaki četvrtinu. Zanima me da li se taj privatnik može naplatiti na bilo koji način pomoću naše kuće?

Inače, u planu mi je na krovu garaže i na terasi izgraditi stan za mene i moju obitelj. Ta terasa trenutačno pripada prvom katu kuće (koji dijele mama i tata). Može li se uopće taj dio odvojiti i spojiti sa dijelom garaže u jedan dio?

Zapravo, zanima me da li se mi djeca (ima nas troje) i moja mama ikako možemo ograditi od tog tatinog duga? Htjela bih da se to riješi sve prije nego kaj umru i da svi papiri i vlasništva budu čisti.

Malo je zbrkana situacija, ali nadam se da sam razumljivo objasnila.

Unaprijed se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za svoje suvlasnicke dijelove se moze te ograditi,no za ocev dio valja naglasiti da je ovrha dopustena i provediva na suvlasnickom dijelu.

Napomena:

-ovo i nije upit u domenu nasljednog prava.

 

 

Hvala na odgovoru.

Stavila sam pitanje tu jer tatin dio kuće bude naslijedio moj sin.

U zemljišnoj knjizi trenutačno piše pod "vlastovnica":

1. UDIO 2/4 baka

2. UDIO 1/4 tata

3. UDIO 1/4 mama

To se odnosi na cijelu kuću ili na koji dio? I na dvorište?

Pod "posjedovnica" stoji:

Kuća, g.zgrada i dvorište kod kuće 116 čhv

Pod "teretovnica":

 

Upisana je zagrebačka banka (hipotekarni kredit koji se otplaćuje)

Ministarstvo pravosuđa (to je plaćeno inače).

 

Znači, mama je tužbom maknula ovrhu s kuće? Jer onaj privatnik se uopće ne spominje više, barem ne u zemljišnoj knjizi.

I recimo da mi mama da svoj dio, tu četvrtinu, meni taj dio više nitko ne može uzeti (osim naravno ako ne napravim nešto slično kaje tata napravio)?

 

Znam da ima puno pitanja, al jednostavno ne bih htjela ulagati novce u nešto što mi se može uzeti jedan dan (zbog tatinog duga).

 

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija