Jump to content

Rastava braka - podjela kreditnih zaduženja


Dino1981

Preporučene objave

Poštovani,

u postupku sam razvoda braka. Pred 5 mjeseci sam odselio od kuće i plaćao redovito alimentaciju. Od bivše nisam dobio niti lipe za stambeni kredit, auto kredit i Diners kredit (kojim smo kupili namještaj), režije itd. Svi krediti su stečeni u braku. Također, imamo i stari stan koji je bivša dobila ostavinom, a u 2,5 godine smo u njega za adaptaciju uložili oko 45.000 EUR. Rastava je pokrenuta u travnju (3 mjeseca nakon što sam odselio), a bit će završena do kraja ljeta. Imam par pitanja:

-Što sve od gore navedenog (krediti, diners, režije od kad sam otišao, imovina) imam pravo potraživati budući da sa bivšom ne mogu doći do nikakvog dogovora (Ona bi sve, a ne želi sudjelovati u otplati ičeg?

-Budući da sam financijski preopterećen, imam li pravo na besplatnog odvjetnika ili mogu sam pokrenuti tužbu na osnovu ovih činjenica?

-Ukoliko se na sudu ne mogu dogovoriti, jer ja tražim 40 do 50%, a ona 100% svega, koliko sud može potrajati?

-Bivša je pred 5 dana navodno podigla kredit za novi auto. Može li mi i taj kredit ući u 50% obaveza pošto smo još formalno u braku, iako je rastava pokrenuta na sudu u travnju?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-Što sve od gore navedenog (krediti, diners, režije od kad sam otišao, imovina) imam pravo potraživati budući da sa bivšom ne mogu doći do nikakvog dogovora (Ona bi sve, a ne želi sudjelovati u otplati ičeg?

 

Sva imovina stečena radom za vrijeme trajanja bračne zajednice (ili ona koja potječe iz te imovine) čini bračnu stečevinu, u koju također ulaze i svi krediti podignuti u istom razdoblju.

 

-Budući da sam financijski preopterećen, imam li pravo na besplatnog odvjetnika ili mogu sam pokrenuti tužbu na osnovu ovih činjenica?

 

Možete i sami, iako je preporučljiva stručna pomoć.

 

O besplatnoj pravnoj pomoći više imate ovdje - http://www.zakon.hr/z/286/Zakon-o-besplatnoj-pravnoj-pomo%C4%87i

 

-Ukoliko se na sudu ne mogu dogovoriti, jer ja tražim 40 do 50%, a ona 100% svega, koliko sud može potrajati?

 

Godinama.

 

-Bivša je pred 5 dana navodno podigla kredit za novi auto. Može li mi i taj kredit ući u 50% obaveza pošto smo još formalno u braku, iako je rastava pokrenuta na sudu u travnju?

 

Ne.

 

"Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine."

 

U vašem slučaju, bračna zajednica je evidentno prestala postojati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija