Jump to content

nasljedstvo


svetojurskivrh

Preporučene objave

Ukoliko teta nije imala djece, ni bračnog druga (ili je on umro), a i njeni roditelju su umrli - nasljeđuju je njene sestre i braća, odnosno ako je tko od njih umro, njihova djeca (nećakinje i nećaci).

 

Ukolko vi brinete o teti, bilo bi dobro sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju, ali pripazite na ovu "povremenu demenciju", jer možda bi za valjanost takva ugovora bilo potrebno teti odrediti posebnog skrbnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

več se brineš o teti.

sklopi ugovor o doživotnom uzdržavanju i ovjeri ga u nadležnom sud.

ugovor ovjeren od strane suda teško je osporiti.

sklapanje ugovora upiši u gruntovnici u vlasnički list nekretnine iz ugovora.

nakon smrti uzdržavane osobe podneseš prijedlog za upis vlasništva nad nekretninom iz ugovora.

čuvaj sve račune za učinjene izdatke za uzdržavanu osobu.

ukoliko bi nasljednici uspjeli osporiti ugovor traži povrat uloženoga i naknadu za brigu i skrb uzdržavane osobe.

http://www.iusinfo.hr/dailycontent/Topical.aspx?id=10141

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o doživotnom uzdržavanju je bolja verzija i zbog toga što se na svaku godinu uzdržavanja od kada je sklopljen, plaća 5% manje poreza od onih 5% poreza, kojeg ionako morate platiti u slučaju kupoprodajnog, a i ugovora o doživotnom.

 

Jedino da sklopite ugovor o doživotnom, i prođe 20 godina i više do smrti primatelja uzdržavanja i na osnovu gore iznijetog budete oslobođeni plaćanja poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

hvala na savjetima, ali tu postoji veliki problem. Teta posjeduje samo kuću i dvorište,a zemlju ne. nema riješene gruntovne knjige.To je područje Stenjevca u zg. tamo stanovnici koji su doselili 1960 i neke nisu vlasnici zemljišta i ne znaju kako se uknjižiti. Prije par godina našli su odvjetnicu koja je ubrzo odustala od toga jer je komplicirano. tamo ljudi nemaju valjanog kupoprodajnog ugovora i neznaju tko je vlasnik tih čestica.Čovjek od kojeg su kupili zemlju umro je. pa tako ja ne mogu sklopiti ugovor s tetom jer nema potrebne papire da se ja mogu upisati kao vlasnik. imate li kakvo rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nejasno ste opisali. Što znači da posjeduje kuću i dvorište, a zemlju ne. Po prirodi stvari posjedovanjem kuće i dvorišta u posjedu je i zemljišta na kojem je kuća, a posjedovanjem dvorišta posjeduje to zemljište koje čini dvorište.

 

Ako nekretnine nisu u z.k., ako nije zemljišna čestica na kojoj se kuća nalazi u z.k. onda sigurno u z.k. nije ni kuća.

 

Predmet ugovora može biti i vanknjižno vlasništvo. Točno je da se bez posebnog postupka temeljem ugovora nećete moći upisati u zemljišne knjige, ali ćete ugovorom moći dokazivati vanknjižno vlasništvo. Dakle, ugovor se može sklopiti, ali je pravna sigurnost za takvo vlasništvo manja.

 

Kakvo je stanje u katastru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Lijep pozdrav svima.

Moj otac ce za dva mjeseca dobiti dio nasljedstva od svog ujaka koji nije bio nikada ozenjen i nije imao djecu

Imovina se podijelila na 15 dijelova, sve se prodalo, svi su potpisali da prihvacaju i sada se ceka uplata na racune

I tu pocinje nas problem.. kako je moj otac tesko bolestan i pitanje je dali ce pozivjeti nazalost do tada, dali moja majka ili moj brat i ja imamo pravo na taj dio ili ne

Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz vašeg posta ispada da je ostavina već provedena i finalizirana (samo se čeka cit. "uplata"), tako da ne shvaćam u čemu bi bio problem?

 

Ako sam krivo shvatio, svejedno nemate razloga za brigu, jer u drugom nasljednom redu vrijedi načelo reprezentacije, odnosno u slučaju smrti vašeg oca, na njegovo mjesto stupate vi i brat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz vašeg posta ispada da je ostavina već provedena i finalizirana (samo se čeka cit. "uplata"), tako da ne shvaćam u čemu bi bio problem?

 

Ako sam krivo shvatio, svejedno nemate razloga za brigu, jer u drugom nasljednom redu vrijedi načelo reprezentacije, odnosno u slučaju smrti vašeg oca, na njegovo mjesto stupate vi i brat.

 

Hvala na brzom odgovoru.

 

Da, sva ujakova imovina je prodana, dobili smo svu dokumentaciju, ceka se uplata na devizni racun.

 

Kako je tatin ujak zivio u Australiji, to sve traje dosta dugo, prosli tjedan smo dobili pismo gdje pise da ce se svima izvrsiti uplata 24.12.*

 

Radi se o vecoj svoti novca i jako me zabolilo kada mi je tatina sestra natuknula da jako pazimo na tatu jer ako ne dozivi isplatu da novac nece biti nas vec njen i jos njegova dva brata.

 

Nije tu ni novac tako vazan, ionako je to nesto na sto nismo racunali ali ipak bi dobro dosao i jako je zabolio tetin komentar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje je sada upitno po kojem je nasljednom pravu provedena ostavina - pravu RH ili Australije? Kako kažete sama da je pokojni ujak živio u Australiji, i tamo vrlo vjerojatno stekao sve što je imao, vjerojatnije je da je to išlo prema pravu Australije, o kojem ne znam ništa, a i teško je za vjerovati da netko ovdje zna, tako da moj prednji post uzmite s rezervom, jer je on dan sukladno našem Zakonu o nasljeđivanju. Je li to u Australiji tako riješeno - ne znam.

 

Ali prva rečenica, cit. "sva ujakova imovina je prodana", upućuje na ono što sam istaknuo u svom prednjem postu, očito je sva ujakova imovina prodana, što zapravo sugerira da je ostavinski postupak pravomoćno završen, i tu onda neće biti problema, čak i u najcrnjem scenariju.

 

A što se tetkice tiče - kada imate posla s "pacijentima", najbolje ih je ignorirati, to njih najviše smeta, jer se "hrane" na reakcijama koje postignu svojim provokacijama. Očito je tetkica ljubomorna, jer je očekivala da će dobiti sve, pa sad ispraznim prijetnjama nastoji naći neku nematerijalnu zadovoljštinu. Obilježje labilnih ljudi, tj. "neljudi". Nije vrijedna vašeg vremena, razmišljanja i posljedično živaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija