Jump to content

Povećanje iznosa alimentacije


Baltazar76

Preporučene objave

Prije sedam godina razveo sam se (u miru), tada trogodišnji sin je ostao sa majkom. Od tada uredno plaćam iznos alimentacije (1000 kn) koji sam dogovorio sa majkom. Sada sam ponovo oženjen i imam još dva sina (2 i 1 godinu). Majka traži povećanje alimentacije prema zakonu, dakle na 1103 kn. S obzirom da je moja plaća oko 3700 kn, i da imam još dvoje djece koje uzdržavam, dali sam dužan plaćati taj iznos, jer mi i ovih 1000 kn predstavlja ogroman problem (nažalost). Štoviše, razmišljao sam da tražim smanjenje, tako da mi je ovo sada veliki udarac, a ne bih želio pokvariti prilično skladne odnose sa bivšom suprugom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije sedam godina razveo sam se (u miru), tada trogodišnji sin je ostao sa majkom. Od tada uredno plaćam iznos alimentacije (1000 kn) koji sam dogovorio sa majkom. Sada sam ponovo oženjen i imam još dva sina (2 i 1 godinu). Majka traži povećanje alimentacije prema zakonu, dakle na 1103 kn. S obzirom da je moja plaća oko 3700 kn, i da imam još dvoje djece koje uzdržavam, dali sam dužan plaćati taj iznos, jer mi i ovih 1000 kn predstavlja ogroman problem (nažalost). Štoviše, razmišljao sam da tražim smanjenje, tako da mi je ovo sada veliki udarac, a ne bih želio pokvariti prilično skladne odnose sa bivšom suprugom...

Po novome postoji zakonski minimum po dobi djeteta za plaćanje alimentacije ispod kojeg minimuma se ne može ići. Ima tu negdje na netu sam vidio te nove tablice za minimum po djetetu i njegovoj dobi pa malo prosurfajte.

Tako smo se ja i bivša dogovorili oko alimentacije da ona ne mora ništa plaćati , odnosno da plaća kada i koliko bude mogla neka da. Sutkinja takav naš dogovor nije prihvatila i u presudi o rastavi braka ( od prošle godine u 9 mj ) je navela obvezujući minimum za bivšu koliko mora dati za alimentaciji po djetetu a vezano za njihov uzrast ( tada je jedno imalo 6 a jedno 7 godina ) i sutkinja je odredila minimum alimentacije za oboje u iznosu od 1500 kn ( 700 + 800 ).

 

Nama je usmeno rekla da je to presuda suda ( pravomoćna jer smo se odmah pred njom odrekli prava na žalbu ) a da se mi međusobno možemo dogovarati kako želimo oko alimentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1500 kn(700 + 800) je opet manje nego što piše ovdje (skinuto sa ovog foruma):

 

Objavljeni minimalni iznosi (NN 35/14) potrebni za mjesečno uzdržavanje djeteta koje je dužan platiti roditelj koji ne živi s djetetom, od 1.4.2014. iznose:

 

– za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće 937,55 kn,

– za dijete od 7 do 12g godina 20% prosječne plaće 1.103,00 kn,

– za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće 1.213,30 kn.

 

Dakle, sud može odrediti i manji iznos, barem prema ovoj vašoj presudi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi korisno da angažirate odvjetnika. Sukladno Tarifi, imao bi pravo na jednokratnu naknadu u visini od 2.000,00 kn.

 

 

 

Nadležnom Općinskom sudu.

 

Kad kažete "bilo bi korisno", da li to znači da ja mogu i sam dati taj zahtjev, bez odvjetnika? Ima li onda kakvih davanja prema sudu, da li se plaća postupak?

 

Također, ako dobijem parnicu (uz odvjetnika), da li mogu tražiti naknadu troškova od bivše supruge?

 

Da li primanja moje sadašnje supruge imaju veze prilikom određivanja novog iznosa alimentacije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1500 kn(700 + 800) je opet manje nego što piše ovdje (skinuto sa ovog foruma):

 

Objavljeni minimalni iznosi (NN 35/14) potrebni za mjesečno uzdržavanje djeteta koje je dužan platiti roditelj koji ne živi s djetetom, od 1.4.2014. iznose:

 

– za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće 937,55 kn,

– za dijete od 7 do 12g godina 20% prosječne plaće 1.103,00 kn,

– za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće 1.213,30 kn.

 

Dakle, sud može odrediti i manji iznos, barem prema ovoj vašoj presudi...

 

35/14 je pravilnik za MINIMALNE NOVČANE IZNOSE POTREBNE ZA MJESEČNO UZDRŽAVANJE DJETETA izdan sa datumom od 12. ožujka 2014 godine.

Moja presuda je pravomoćna od 09. mj 2013 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija