Jump to content

Ovrha na nekretnini


eli2011

Preporučene objave

Vjerovatno je i bila slična situacija, ali nisam naišla na adekvatne odgovore, pa objavljujem i molim za pomoć.

Firma u kojoj sam radila je 2008. godine otišla u stečaj, ja sam ostala bez posla i ikakvih prihoda. Tijekom 2005 i 2006. sam uzela 2 kredita, a imala sam i dozvoljeni minus i revolving kartice. To se sve uredno naplaćivalo trajnim nalogom do te 2008. godine kada je plaća jednostavno prestala stizati.

Po jednom kreditu mi je ostalo cca 17.000 kn, a po drugom 12.000 kn.

U 2011. sam počela dobivati prijedloge za ovrhu, a obzirom da se nikako nisam mogla sastaviti sama sa sobom, poslom i životom od onda nisam niti mogla otplaćivati bilo šta.

Te sam godine ostala u drugom stanju, rodila, ostala sama sa bebom, pa nakon 5 mjeseci mi je preminuo tata itd..itd...

Po tom jednom kreditu je bilo zakazano i ročište, ali ja nisam dobila poziv niti pristupila sudu tako da je sud donio rješenje bez mene, a na moju štetu, naravno.

Danas mi je stiglo od Općinskog suda Prijedlog za ovrhu javnog bilježnika radi 17.698 kn na nekretninu Stan je od 57 kvadrata i ja sam suvlasnik pola, a druga polovica pripada mom bratu. Ja sam uselila u taj stan prije 3 mjeseca.

Osim toga je u koverti sudsko rješenje o ovrsi gdje piše da sud određuje predloženu ovrhu te su još navedeni troškovi ovrhovoditelja.

Uz to i poziv na ročište za dan 14.10.

Na Rješenju o ovrsi stoji Uputa o pravnom lijeku te imam pravo žalbe u roku od 8 dana.

Sada više nisam nezaposlena, ali nisam niti u zavidnoj situaciji pošto sam sama sa djetetom i sa minimalnim prihodima, a do prije 3 mjeseca sam bila i podstanar.

Molila bih savjet, šta napraviti, da li uložiti žalbu pošto piše da ta žalba ne odgađa provedbu rješenja o ovrsi....kome se obratiti...

Meni je ova polovica stana od cca 28,5 kvadrata sve što imam sa djetetom...

hvala unaprijed na odgovorima i pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najgora varijanta je ne poduzimati ništa.

pokušaj dignuti kredit i otplatiti dug ovrhovoditelju (ili se dogovori o načinu otplate duga).

kamate na dug su 12% a kamate na kredit su 7%-8%. računaj.

ukoliko platiš dio duga vjerujem da će sud odgoditi ovrhu.

 

pišo prigovor na rješenje za ovrhu i osporavaj troškove (možda ih smanjiš.neznatno ali) pojavi se na sudu (sa odvjetnikom ili bez odvjetnika),priznaj dug i pokušaj dogovoriti otplatu duga.

ako dug postoji odvjetnik ti nije potreban (samo povećava trošak).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najgora varijanta je ne poduzimati ništa.

pokušaj dignuti kredit i otplatiti dug ovrhovoditelju (ili se dogovori o načinu otplate duga).

kamate na dug su 12% a kamate na kredit su 7%-8%. računaj.

ukoliko platiš dio duga vjerujem da će sud odgoditi ovrhu.

 

pišo prigovor na rješenje za ovrhu i osporavaj troškove (možda ih smanjiš.neznatno ali) pojavi se na sudu (sa odvjetnikom ili bez odvjetnika),priznaj dug i pokušaj dogovoriti otplatu duga.

ako dug postoji odvjetnik ti nije potreban (samo povećava trošak).

 

Ma razmišljala sam i ja o dizanju kredita pa zatvaranju ovih dugova, ali nisam kreditno sposobna. Svakako bih pokušala opet nešto s tim, pa ću vidjeti.

Dala bih zahtjev za besplatnu pravnu pomoć ako imam pravo na to u ovom slučaju.

Hvala puno na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

Ročište koje Vam je zakazano za 14.10. je vjerojatno ročište radi pokušaja dogovora oko utvrđivanja vrijednosti nekretnine. Naime, Ovršni zakon predviđa da se ovrhovoditelj i ovršenik mogu sporazumjeti o vrijednosti nekretnine. U tom slučaju nije potrebno tražiti od porezne podatke o stanju na tržištu, niti izvoditi skupa vještačenja.

 

Naravno, nije loše pojaviti se na sudu i ponašati se kako Vam je ranije savjetovano. No sad znate što će se na ročištu od prilike događati. U biti ništa posebno. Neće vas tek tako istjerati iz stana ili ga prodati. Ne ide to tako brzo, ne brinite. Ročište je određeno radi utvrđivanja vrijednosti nekretnine. U tom dijelu nikako ne savjetujem da predložite vještačenje njegove vrijednosti. To iz razloga što strana koja predloži vještačenje mora snositi troškove takvog vještačenja. Umjesto toga predložite da se procjena obavi upitom o vrijednosti sličnih nekretnina na tržištu od porezne uprave sukladno članku 92.st.1. Ovršnog zakona. Nakon toga, kada porezna dostavi te podatke, Vi prigovarajte toj vrijednosti, da je preniska itd. Uglavnom sve učinite da vrijeme prođe i da se čim sporije dođe do prve javne dražbe.

 

Iz iskustva Vam mogu reći da prva javna dražba neće biti tako skoro. Možda u trećem mjesecu druge godine. A možda i do godine dana. U svakom slučaju treba odugovlačit i nadat se da je ovrhovoditelj trom, tj. da ne ganja sud stalnim podnescima i požurnicama. Sud je sam po sebi trom i nezainteresiran, jer ovrha ima da nezna od njih kamo gledati.

 

Glede zahtjeva za besplatnu pravnu pomoć. Pokušajte naravno i to čim prije. Pribavite si suglasnost nekog odvjetnika koji bi Vas zastupao u tom predmetu. tj. pribavite si prije odvjetnika koji pristaje na besplatnu pravnu pomoć i njega predložite Uredu državne uprave (iako njega UDU plaća, pa pomoć nije besplatna :-D).

 

Uglavnom, mislim da nemate prevelikih razloga za brigu. Situacija nije tako dramatična. Svakako istaknite da nemate kamo i da je tih 28,5 kvadrava sav Vaš život itd. Predložite i dogovorite odgodu ovrhe na 6 mjeseci s ovrhovoditeljem. U međuvremenu pokušajte srediti kakav kredit ili pozajmicu od nekog pouzdanog prijatelja ili rođaka (ali ne kreditnih ureda ili sličnih institucija koje nisu banke). Uplatite neki iznos ovrhovoditelju da se vidi Vaša dobra volja. I to je to.

 

Evo nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

 

Glede razvoja događaja slobodno ovdje pišite i ubuduće.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sevo, hvala puno, puno na iscrpnom odgovoru....i nadam se da će biti tako kako kažete :)

Evo, u subotu sam bila kod jednog odvjetnika i sada ovaj tjedan predajem zahtjev za besplatnu pravnu pomoć. Mislila sam ovaj tjedan kontaktirati i banku pa da se probam s njima nekako, nešto dogovoriti.....uglavnom, vidjet ću šta će biti dalje jer sada još uvijek nemam rješenja...

Hvala još jednom i lijepi pozdrav..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav ljudi ! mene zanima dali se mogu ovrsiti kuce/nekretnine koje su darovane od RH braniteljima ? tata je imao problema sa susjedom,ugl potukli su se sve je zavrsilo na sudu tata je dobio 2 godine uvjet i platio troskove..kasnije ga je ovaj privatno tuzio za stetu ima tu toga dosta negdje oko 20 000 kn pod prijetnjom ovrhe..e sad mene zanima sta oni mogu ovrsit,tata na sebi nema apsolutno nista,osim te kuce u kojoj zivimo koju smo dobili od RH,tj jos nije vlasnik 1/1 nemoze raspolagati s tom nekretninom iducih 10god..i navodno mu je nitko nemoze otuđiti,al tko bi im znao ! ps primanja nemamo,osim socijalne pomoci....pa eto ako netko zna :zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ovako..danas sam zvao neki broj od besplatne pravne pomoci i zena mi je rekla da na tu nasu kucu nemoze ici ovrha iz razloga sto..kuca je darovana i na vlasnickom listu pise zabiljeska koja glasi ovako : zabiljezuje se zabrana otuđenja i drugog stvarnog raspolaganja na nekretninama na 10 godina od dana potpisivanja predmetnog ugovora i to do 10.veljace 2021 godine.... evo sto vi kazete na to ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

predmetna zabrana ne spriječava ovrhu od treće osobe na nekretnini. Zabrana vrijedi samo za vlasnika da je ne može otuđiti do 10. veljače 2021.

 

Moje je savjet da ukoliko je Vaš tata upisan kao vlasnik iste da se upiše založno pravo na istoj u korist neke osobe od povjerenja (rođaka ili prijatelja), s obzirom da navodite da ukućani nemaju nikakvih primanja osim socijalne pomoći.

 

Time biste dobili red prvenstva u namirenju za slučaj ovrhe na kući i na određen način spasili barem nešto.

 

Evo, nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, da javim slijed događaja što se tiče traženja besplatne pravne pomoći....ukratko, odbijena sam iz razloga što se takva vrsta pomoći ne odobrava za ovršne predmete po pitanju kredita banaka...možda će zatrebati još kome ubuduće, pa da se zna.

Jedino što prihvaćaju u mom slučaju je oslobođenje plaćanja sudskih pristojbi...

Molila bih još jedan savjet ako netko ima iskustva sa bankama u ovim ovršnim postupcima. Htjela bih napisati dopis banci sa upitom za isplatu duga i da li postoji mogućnost otpisa kamata. Ako netko ima kakav primjerak ili iskustva s tim, bila bih jakoooo zahvalna na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

V

Po jednom kreditu mi je ostalo cca 17.000 kn, a po drugom 12.000 kn.

 

Osim toga je u koverti sudsko rješenje o ovrsi gdje piše da sud određuje predloženu ovrhu te su još navedeni troškovi ovrhovoditelja.

 

Meni je ova polovica stana od cca 28,5 kvadrata sve što imam sa djetetom...

hvala unaprijed na odgovorima i pomoći

 

ako sam dobro shvatio vi ste suvlasnik idealnog dijela od jedne polovine stana?

 

dakle pretpostavljam da stan nije podjeljen sluzbeno

 

e pa evo sto vam je o tome mislim:

 

vama je dobro da stan bude nepodijeljen i bez posebnih ulaza jer onaj tko bi se javio na takvu ovrhu morao bi platiti (na drugom rocistu) 50% procjenjene vrijednosti, a koja je abnormalno velika po meni, jer su to vrhovi napuhanih cijena od prije sloma trzista 2008

 

po meni bilo kome potpuno je besmisleno kupovati polovicu stana kojeg placa po punoj, "realnoj" (u stvari trazenoj) cijeni, jer to tako dode kad se uracuna 50% popusta, pa da onda ide dijeliti taj stan i praviti poseban ulaz kad ima na tisuce stanova po istoj cijeni gdje nema dodatne neizvijesnosti i troskova

 

 

e da, kasnije bi, i da se to stvarno dogodi, sud vama isplatio razliku cijene od prodaje do vaseg ukupnog duga sa kamatamai troskovima, dakle nesto bi ste i zaradili s obzirom na to da je to dug od 10 metara kvadranih u pola cijene (ili 5 kvadrata po procjeni/poreznoj)...

 

 

a sad da vam kazem sto ce se dogoditi po mome misljenju

 

ako nemate nekavih iracionalnih i bogatih neprijatelja, onda mozede biti prilicno uvjereni da se na ta rocista jednostavno nitko nece niti pojaviti a kamo li uplatiti 10 % jamcevine tjedan dana prije drazbe

 

a sto ce biti onda?

 

nista

 

vjerovniku je ovrha propala i on ce moci pokrenuti novu ovrhu

 

bilo opet na toj nekretnini ili na vasoj placi

 

zato vam je bolje da im ne govorite da radite jer se mozda sami toga ne bi sjetili

 

prateci ovu grupu vidim da se polako se kristaliziraju dvje, tri strategije za opstruiranje ovrha

 

a polako vidim i da dolazi do sloma ovrha

 

mega trend je takav da samo i isljucivo "zlatne" - savrsene nekretnine ce uopce netko htjeti imati ili kupiti dok ostale, >80% nitko niti ce ih htjeti a bogme niti ce ih se moci rijesiti

 

u Hr ima vise od 4 nekretnine po glavi stanovnika

 

pa vi sad racunajte :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Evo, prošlo je već neko vrijeme od kako sam bila na sudu, pregovarala sa bankom pa da javim tijek događaja...možda nekome bude od koristi.

Na sudu se ništa posebno nije dogodilo, po savjetu jedne odvjetnice sam tražila odgodu radi utvrđivanja vrijednosti nekretnine.

Nakon toga sam se čula sa bankom i njihovom odvjetnicom sam i dalje u pregovorima.

Naime, što se desilo...oni su se upisali na stan, dobila sam rješenje o tome.

Međutim, kako se vjerovatno to neće realizirati (hvala Sevo), pošto sam suvlasnik a ne isključivi vlasnik, ponudili su mi prvo otpis duga od cca 40%, s tim da je u tom trenutku dug bio skoro 100.000,00 kn (kamate koliko i glavnica). Kako nisam u mogućnosti podići kredit, to se oteglo pa su mi u konačnici ponudili otpis od cca 70 % i sad je taj moj dug u iznosu od 32.500,00 kn (otpisali su sve kamate i dio glavnice).

Trenutno radim na tome da pribavim te novce (sin je pokušao dići taj kredit, ali mu traže sudužnika).

U svakom slučaju, ne znam što će još biti na kraju obzirom na ovaj vladin potez otpisa dugova (iako ja za sada nisam u toj kategoriji) i na činjenicu da nisam jedini vlasnik pa će se teško naplatiti na taj način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

predpostavljam da je tvoj dug u zastari zato nude nagodbi i otplatu djela duga.

budi oprezn.pročitaj šta potpisuješ (i sitna slova) ako priznaš dug tj. otplatiš dio mogu te kačiti i za preostali dug. u nagodbi bi trebalo pisati da su izmireni i da nemaju daljnjih potraživanja.

 

ako banka ne ponudi prihvatljivo rješenje na sljedećoj raspravi se pozovi na zastaru potraživanja duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Prošlo je skoro godinu dana od kada sam dobila ponudu, tj. nagodbu banke za isplatu duga, međutim, do danas nisam uspjela ništa riješiti.

Sin mi nije bio u mogućnosti podići kredit, zbog neke blokade firme u kojoj radi. Ja osobno i dalje imam primanja kakva imam i nisam kreditno sposobna.

Sem toga svega, od travnja prošle godine sam bila na antidepresivima..koliko god se čovjek trudi ostati priseban, vrlo je teško u ovakvoj situaciji.

Neki dan sam dobila poziv od Suda na ročište na dan 6.travnja, uz kopiju procjene vrijednosti nekretnine od strane Porezne uprave. Kvadrat stana je procijenjen na cca 850 €.

Željela bih se žaliti na procijenjenu vrijednost, pa bih molila pomoć. Na koji način to mogu učiniti, pošto je ovo sada samo poziv na ročište....hvala unaprijed..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija