Jump to content

Darovanje nekretnine


romiticma

Preporučene objave

Pokušati ću biti što kraći i jasniji.

 

Naime, moj otac je vlasnik najvećeg dijela jednog zemljišta (oko 40%). Pored njega

postoji još 7-8 vlasnika od kojih nitko ne prelazi preko 15% udjela.

 

Nas ima četvero djece plus majka. Otac bi htio svoj dio na toj nekretnini darovati meni,

s čim se slažu ostala djeca kao i majka.

 

Moja pitanja glase:

 

1. da li sutra nakon eventualne očeve smrti ostala djeca i majka mogu zatražiti svoj nužni dio? Ako je odgovor potvrdan, dali se kod sklapanja ugovora o darovanju mogu nekako od toga ograditi, npr. da oni potpišu i to ovjerimo da neće tražiti svoj nužni dio.

 

2. da li sutra netko može osporavati taj ugovor o darovanju?

 

3. da li mogu s drugim suvlasnicima sklopiti ugovor o darovanju/kupoprodaji (znam da tu moram platiti porez), kako bi mi i oni prepustili svoj dio, jer mi je cilj postati vlasnik 1/1. Za sada imam usmeni pristanak većine ostalih suvlasnika.

 

4. Ako neko od suvlasnika ne pristane mi darovati/prodati svoj dio ima li ikakvog načina

da dođem do 1/1 vlasništva, npr. stekao sam 90% i nedostaje mi 10%, i ako ne, što mi to u praksi znači? Da li npr. sutra na tom zemljištu ja mogu započeti graditi jer je zemljište građevno?

 

Molimo odgovor na svako pitanje posebno, na čemu se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. da li sutra nakon eventualne očeve smrti ostala djeca i majka mogu zatražiti svoj nužni dio? Ako je odgovor potvrdan, dali se kod sklapanja ugovora o darovanju mogu nekako od toga ograditi, npr. da oni potpišu i to ovjerimo da neće tražiti svoj nužni dio.

 

Mogu, ukoliko iz ostatka ostavine, ne bi bili namireni u visini od najmanje njihovog nužnog dijela.

 

Ograditi se ne možete, jedino rješenje jeste ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života, ali za to si pogledajte čl. 105-115. http://www.zakon.hr/z/87/Zakon-o-naslje%C4%91ivanju, ili da s ocem sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju (obje solucije vas štite).

 

2. da li sutra netko može osporavati taj ugovor o darovanju?

 

Za pobijanje postoje rokovi (objektivni iznosi tri godine od zaključenja ugovora), a za ništetnost rokova nema i na nju može ukazivati svaka osoba koja ima pravni interes. Naravno, moraju postojati i razlozi za ništetnost.

 

3. da li mogu s drugim suvlasnicima sklopiti ugovor o darovanju/kupoprodaji (znam da tu moram platiti porez), kako bi mi i oni prepustili svoj dio, jer mi je cilj postati vlasnik 1/1. Za sada imam usmeni pristanak većine ostalih suvlasnika.

 

Slobodno pregovarate i kupujete/primate na dar od ostalih suvlasnika već danas.

 

4. Ako neko od suvlasnika ne pristane mi darovati/prodati svoj dio ima li ikakvog načina

da dođem do 1/1 vlasništva, npr. stekao sam 90% i nedostaje mi 10%, i ako ne, što mi to u praksi znači? Da li npr. sutra na tom zemljištu ja mogu započeti graditi jer je zemljište građevno?

 

Pokrenuti postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice, gdje na prvom mjestu glede načina razvrgnuća stoji dogovor, a ukoliko njega nema idu pravila koja određuje zakon.

 

S druge strane, ukoliko steknete najmanje 90% udjela u nekretnini, ovog preostalog suvlasnika ili suvlasnike koji se opiru razvrgnuću, jednostavno isplatite i postajete vlasnikom 1/1.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Poštovani,

 

Imam pitanje oko darovanja nekretnine.

Naime moj djed je vlasnik stana u zgradi i prije dosta godina dao je susjedu potpis z asuglasnost za izgradnju kata na vrhu zgrade. u međuvremenu su dobrosusjedski odnosi postali ne-dobrosusjedski.

Ako bi moj djed poklonio stan mome ocu, kada bi moj otac postao vlasnik stana, potpisivanjem i ovjeravanjem darovnice u javnog bilježnika ili upisivanjem na sudu?

Jeli bi onda djedov potpis za suglasnost bio nevažeći i jeli onda potrebno od novog vlasnika (moga oca) potrebno dobiti novi potpis.

 

Unaprijed hvala!

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija