Jump to content

darovanje novca


ivencija

Preporučene objave

poštovani,

 

novac koji imam poklonila bih osobi koja nije moj prvi nasljedni red. kako ce to biti ucinjeno bez vidljivog pisanog traga, zanima me je li ta radnja kaznjiva, s obzirom da se za darovanje gotovine placa porez od oko 5%. radi se o iznosu oko 50,000€.

jos vas molim jedno, ako nekretninu daruje kci ocu, i sestra bratu, placa li se porez na promet nekretnina?

 

hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

novac koji imam poklonila bih osobi koja nije moj prvi nasljedni red. kako ce to biti ucinjeno bez vidljivog pisanog traga, zanima me je li ta radnja kaznjiva, s obzirom da se za darovanje gotovine placa porez od oko 5%. radi se o iznosu oko 50,000€.

 

Kazneno djelo, prema trenutnom tečaju eura, ipak ne bi došlo u obzir, ali prekršaj bi.

 

jos vas molim jedno, ako nekretninu daruje kci ocu, i sestra bratu, placa li se porez na promet nekretnina?

 

Kći>ocu - ne, brat>sestri - da.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

ako su ti novci bili "dar roditelja", onda o tome lijepo sastavite izjavu da su vam "roditelji" darovali taj iznosi, i preporucam ovjeriti kod javnog biljeznika istu. 40ak kn trošak. pa u tome slucaju nece biti poreza :brije:

 

https://gov.hr/moja-uprava/financije-i-porezi/porezi-i-prijava-poreza/porez-na-nasljedstva-i-darove/426

 

Pitanje, za rođenje djeteta i svadbu dobili smo nešto gotovine. Htjeli bi to uplatiti na novi tekući račun (štednja nam ne treba). Radi se o manjoj svoti od 15ak tis kn. Da li će ti novci biti podložni porezu od 4%?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje, za rođenje djeteta i svadbu dobili smo nešto gotovine. Htjeli bi to uplatiti na novi tekući račun (štednja nam ne treba). Radi se o manjoj svoti od 15ak tis kn. Da li će ti novci biti podložni porezu od 4%?

mislite na svoj tekući ili tuđi?

 

ako je vaš tekući.......zašto bi plaćali porez na svoj novac?

ovdje se jedino može dogoditi da vas porezna pozove i pita odakle vam novac koji ste sami sebi uplatili...mislim da se tako nešto neće dogoditi....kad bi porezna tako radila (a nevide ponekad ni milione) onda bi pola države objašnjavalo zašto uplaćuje na svoj tekući ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija