Jump to content

Moram li zatvoriti naslijeđene račune??


MarijanF

Preporučene objave

Naslijedio sam dva bankovna računa a na svakom postoji poveći dug.

A jedina naslijeđena imovina je 800 kn na jednom od tih racuna.

Prvo;- zanima me dali moram zatvoriti te račune ili će

to učini banka za pokojnika.

--navodno bih morao podići tih 800kn s računa da

ga mogu zatvoriti..

-bojim se da mi ne podvale kod zatvaranja računa

neka "sitna slova da prihvaćam i dug s tog računa"

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu vam podvaliti da prihvaćate dug po tim računima, budući da ste taj dug kao nasljednik ostavitelja-vlasnika računa ionako po zakonu dužni podmiriti (do visine vrijednosti ukupnog nasljedstva koje ste naslijedili). Jedino vam mogu "podvaliti" jednostrani otpis toga dugovanja, ali budite potpuno sigurni da banka to neće učiniti.

 

Sud, matični ured niti druga tijela ne dostavljaju banci službeni dopis o smrti komintenta, pa banka ne može zatvoriti taj račun dok od nasljednika ne dobije rješenje o nasljeđivanju (a ne može niti isplatiti novac na računu bez toga rješenja.)

 

Što se tiče zatvaranja računa, svaka banka ima svoja pravila o postupanju u vezi s tim, ali u svakom slučaju očigledno je da se račun ne može zatvoriti dok se novac na računu ne prenese vlasniku. U protivnom bi banka mogla prisvajati tuđi novac bez ograničenja.

 

Možete pokušati zatajiti banci da je vlasnik računa umro da bi izbjegli plaćanje duga, ali na Legalisu imate dosta objava onih kojima se to nije isplatilo. Sve dok računi nisu zatvoreni, teku kamate (pasivne i aktivne, redovne i zatezne) i obračunava se trošak vođenja računa. Banka može na ovaj ili onaj način saznati da je vlasnik umro i tko mu je nasljednik, pa sav taj dug i/ili trošak kad-tad naplatiti od nasljednika. (A ako je račun u plusu, sigurno se neće mučiti da nađe nasljednika.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naslijedio sam dva bankovna računa a na svakom postoji poveći dug.

A jedina naslijeđena imovina je 800 kn na jednom od tih racuna.

:-(

ko je pokrenuo ostavinsku raspravu ?

nasljedili ste dva račune sa dugom ? zašto ste prihvatili nasljedstvo?

 

banci dostaviti smrtni list ili izvadak iz knjige umrlih. bez pisanja i potpisa. račun mogu zatvoriti.

mogli bi vam podvaliti da priznate dug. ako priznate dug dužni ste da i vratiti(cijeli). pazite o čemu pričate sa predstavnicima banke i šta potpisujete.

 

vlasnik računa nemože biti umrla osoba (nema poslovnu sposobnost)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija