Jump to content

Koja su prava mog bivšeg supruga ?


Milica Masal

Preporučene objave

Sa mojim pokojnim očuhom imala sam ugovor o doživotnom uzdržavanju.Nakon njegove smrti,postala sam vlasnica njegovog stana i posjedujem sada vlasnički list 1/1.Prije par mjeseci sam se razvela.Moj bivši suprug tvrdi kako je taj stan- bračna stečevina,u što čisto sumnjam.Činjenica jeste da sam postala vlasnicom navedenog stana dok smo bili u braku,međutim.. zanima me jesu li njegove tvrdnje istinite ili ne.Pošto sam već duže vrijeme nezaposlena,ozbiljno razmišljam o iznajmljivanju stana u poslovne svrhe ili slično.I tu moj bivši muž tvrdi da mu moram dio isplaćivati,jer na to kaže,ima pravo.

 

Dakle,moje najteže pitanje bilo bi- ima li bivši suprug ikakva prava,i ako ima- koja su to.. ?

U slučaju prodaje stana ili iznajmljivanja- pripada li mu dio i koliki..?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa mojim pokojnim očuhom imala sam ugovor o doživotnom uzdržavanju.Nakon njegove smrti,postala sam vlasnica njegovog stana i posjedujem sada vlasnički list 1/1.Prije par mjeseci sam se razvela.Moj bivši suprug tvrdi kako je taj stan- bračna stečevina,u što čisto sumnjam.Činjenica jeste da sam postala vlasnicom navedenog stana dok smo bili u braku,međutim.. zanima me jesu li njegove tvrdnje istinite ili ne.Pošto sam već duže vrijeme nezaposlena,ozbiljno razmišljam o iznajmljivanju stana u poslovne svrhe ili slično.I tu moj bivši muž tvrdi da mu moram dio isplaćivati,jer na to kaže,ima pravo.

 

Dakle,moje najteže pitanje bilo bi- ima li bivši suprug ikakva prava,i ako ima- koja su to.. ?

U slučaju prodaje stana ili iznajmljivanja- pripada li mu dio i koliki..?

Buduci da je imovina stecena ugovorom o doživotnom uzdržavanju, smatra se bracnom stecevinom, obzirom da je trajala bracna zajednica u vrijeme stjecanja, pripada vam svakome po 1/2. Nemate pravo prodati stan bez njegove suglasnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imovina jeste stečena ugovorom o doživotnom uzdržavanju mog pokojnog očuha dok je trajala bračna zajednica bivšeg supruga i mene.Međutim,za života mog očuha,napravio je potvrđen dokument kod javnog bilježnika na kojem jasno piše kako nakon njegove smrti isključivo ja postajem vlasnicom stana,te na vlasničkom listu stoji moje ime,ne i mog bivšeg supruga.Nije mi jasno po kojem se to zakonu onda može smatrati bračnom stečevinom ???

Onda predpostavljam da se bračnom stečevinom moraju smatrati i vozila koja bivši suprug posjeduje ( kupljena za vrijeme braka ),a i obrt koji on vodi na svoje ime,pošto je obrt sebi otvorio dok smo bili u braku. Zar nije i njegov obrt "bračna stečevina" ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imovina jeste stečena ugovorom o doživotnom uzdržavanju mog pokojnog očuha dok je trajala bračna zajednica bivšeg supruga i mene.Međutim,za života mog očuha,napravio je potvrđen dokument kod javnog bilježnika na kojem jasno piše kako nakon njegove smrti isključivo ja postajem vlasnicom stana,te na vlasničkom listu stoji moje ime,ne i mog bivšeg supruga.Nije mi jasno po kojem se to zakonu onda može smatrati bračnom stečevinom ???

Onda predpostavljam da se bračnom stečevinom moraju smatrati i vozila koja bivši suprug posjeduje ( kupljena za vrijeme braka ),a i obrt koji on vodi na svoje ime,pošto je obrt sebi otvorio dok smo bili u braku. Zar nije i njegov obrt "bračna stečevina" ?

 

Bez obzira što u ugovoru piše da ste vi iskljucivo vlasnik, bili ste u bracnoj zajednici za vrijeme stjecanja, a i takva odredba ugovora gdje se iskljucuje drugoga od bracne stecevine je ništetna. Obiteljski zakon je takav. Da i vozila i sva ostala imovina koju ste stekli za vrijeme bracne zajednice(ne braka), je bračna stecevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podnijeti tužbu uza utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.

sud će prema dokazima utvrditi zajedničku imovinu.

 

za ispunjavanje ugovora o doživotnom uzdržavanju dali ste plaćanja vršili novcem zarađenim za vrijeme zajedničkog života ? koji je doprinos bivšeg u ispunjavanju ugovora ?

 

auto kupljen u braku (za vrijeme zajedničkog života ) novcem zarađenim u braku je bračna stečevina (vlasništvo 1/2 i 1/2)

obrt otvoren u braku (imovina obrta )je 1/i 1/2 ali i dugovi ako ih ima.

kredit ostvaren u braku i za potrebe kućanstva je bračna stečevina i djeli se 1/2i 1/2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija