Jump to content

Godišnji odmor u slučaju promjene poslodavca nakon 1.7.?


Vila1

Preporučene objave

Člankom 78. stavkom 2. propisano je: "Iznimno od članka 77. ovoga Zakona, radnik kojem prestaje radni odnos, za tu kalendarsku godinu ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora."

 

Koliko sam uspjela registrirati više nema one odredbe da ukoliko radniku radni odnos prestaje nakon 1.7. odnosno radnik nakon 1.7. odlazi na novo radno mjesto mora sav godišnji odmor iskoristiti kod starog poslodavca.

 

Također, postavlja se pitanje s obzirom da je propisano:" da radnik ima pravo na razmjeran dio godišnjeg" (ne stoji dužan je iskoristiti)., znači li to da ga ne mora iskoristiti već ga može prenijeti?

 

Nigdje ne vidim dikciju ne može prenijeti, dužan je iskoristiti, već samo stoji ima pravo na razmjerni dio godišnjeg.

 

 

Ima li netko praktičnog iskustva vezano za ovo pitanje i postoji li neko mišljenje, naputak nadležnog Ministarstva?

 

Hvala unaprijed na odgovorima i sugestijama.

 

Pozdrav!:mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Zaista nema potrebe za cinizmom.

 

Nije li ovo forum za postavljanje pitanja!?

 

Htjela sam prokomentirati s nekim ove izmjene što se tiču granice od 1.7. kada se, u slučaju prelaska nakon tog datuma, kod novog poslodavca prema ranijem Zakonu morao iskoristiti sav godišnji odmor, a sada te odredbe nema. Znači li to da razmjerni dio ostvarujem kod novog, a razmjerni kod starnog s obzirom da više nema gore spomenute odredbe s obzirom na odredbu članka 78. stavak 2. Zakona o radu prema kojem radnik kojem prestaje radni odnos ima pravo na razmjerni dio godišnjeg.

Recimo prelazim 15.07. kod novog poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno žao mi je što sam uopće postavila pitanje jer ovakve bahate odgovore prepotentnih i cinično pasivno-agresivnih osoba zaista nisam očekivala.

Sve me strah kako se odnosite prema ljudima tamo gdje radite ili kako se uopće općenito odnosite prema ljudima!?

Jer po meni ovakav nivo razgovora na forumu na kojem se postavljaju pitanje je samo odraz nekulture.

Ja nešto mogu znati, ne znati, shvatiti ili ne shvatiti, ali to ne daje nikome pravo da bude bezobrazan.

 

Eto možda sam plavuša pa mi nije jasno ko "najbjelji" dan, a od gotovana sam miljama daleko...a još sam naivno mislila da na forumu ima normalnih ljudi s kojima bih mogla nešto prokomentirati, ali očito sam se prevarila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 78.

 

(1) Radnik koji nije ispunio uvjet za stjecanje prava na godišnji odmor na način propisan člankom 77. stavkom 3. ovoga Zakona, ima pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora, koji se utvrđuje u trajanju od jedne dvanaestine godišnjeg odmora iz članka 77. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona, za svaki mjesec trajanja radnog odnosa.

(2) Iznimno od članka 77. ovoga Zakona, radnik kojem prestaje radni odnos, za tu kalendarsku godinu ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora.

(3) Poslodavac koji je radniku iz stavka 2. ovoga članka, prije prestanka radnog odnosa omogućio korištenje godišnjeg odmora u trajanju dužem od onog koji bi mu pripadao, nema pravo od radnika tražiti vraćanje naknade plaće isplaćene za korištenje godišnjeg odmora.

A naredni

 

Članak 77.

 

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na godišnji odmor od najmanje četiri tjedna, a maloljetnik i radnik koji radi na poslovima na kojima, uz primjenu mjera zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, nije moguće zaštititi radnika od štetnih utjecaja u trajanju od najmanje pet tjedana.

(2) Kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu može se utvrditi trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog stavkom 1. ovoga članka.

(3) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, nakon šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod toga poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G. Hurus, malo smanjite svoj izričaj. :no-no:

 

Ljudi dolaze ovdje po savjet, da znaju odgovor, ne bi ni pitali. Nema potrebe za patroniziranjem svisoka ili čuđenjem kako im nije jasno.

 

Nemojte započinjati svađu, u kojoj možete samo izgubiti. Pomogli ste mnogim ljudima ovdje i doista nema potrebe da sada "kvarite" taj renome koji ste stvorili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija