Jump to content

Nasljeđena zemlja / upropaštena postavljanjem kanalizacijske cijevi!


sjeka

Preporučene objave

Prvo lijep pozdrav svima!

 

Bit ću vrlo kratak i jasan, svaki savjet je dobrodošao.

 

Smrću majke naslijedio sam građevinsko zemljište cca 700 kvadrata. Mali problem je što se na tom zemljištu nalazi kanalizacijska cijev. To je cijev od susjednog naselja (cca 10 000 ljudi). Cijev se postavila 80-tih godina bez našeg znanja. Moju majku nikad nitko nije pitao niti je ona dala dozvolu za postavljanje te cijevi na naše zemljište. S obzirom da se cijev nalazi na sredini zemljišta, ono je totalno bezvrijedno. Pišem Vodovodu u nadi da ćemo naći kompromisno rješenje međutim nailazim na totalno nerazumijevanje. Moju molbu su uredno protokolirali, međutim nikad nisam dobio pismeni odgovor.

 

Kakve su moje opcije? Tužba sudom?

 

Možda zvuči blesavno pitanje, ali što se događa u slučaju da ja na mom zemljištu prekinem cijev i time ostavim jedno cijelo naselje bez kanalizacije???

 

Hvala na savjetu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda zvuči blesavno pitanje, ali što se događa u slučaju da ja na mom zemljištu prekinem cijev i time ostavim jedno cijelo naselje bez kanalizacije??

budući da je za stjecanje stvarnog prava služnosti nužno postojanje povlasne i poslužne nekretnine,onda se nebi moglo pričati da je Vodovod stekao stvarnu služnost,no to neiskljućuje činjenicu da je vodovod u posjedu služnosti voda,glede čega bi isti bili ovlašteni na posjedovnu zaštitu u slučaju da se odlučite na takav radikalan čin,dok bi s druge strane neovisno o posjedovnoj tužbi bili ovlašteni na pokretanje tužbe radi prouzročene štete.

Ovdje valja istaknuti,da su krajnji korisnici voda kanalizacije(mještani) neovisno o Vodovodu,stekli stvarno pravo služnosti na temelju dosjelosti,budući da u ovom slučaju postoje objekti prava,odnosno povlasna i poslužne nekretnine,a što bi se u sudskom postupku utvrdilo,glede čega rizikujete razne tužbe u kojima bi vi imali položaj tuženika,e zamislite situaciju da morate svim mještanima naknaditi nematerijalnu štetu radi onemogučavanja u korištenju kanalizacije kao i naknadu materijalne štete koju ste prouzročili Vodovodu,i na kraju vas sud obveže na uspostavljanje prijašnjeg stanja.

Poštovani,nisam imao namjeru da vas obeshrabrim,več jednostavno da vas spasim od mogućih posljedica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo lijep pozdrav svima!

 

Bit ću vrlo kratak i jasan, svaki savjet je dobrodošao.

 

Smrću majke naslijedio sam građevinsko zemljište cca 700 kvadrata. Mali problem je što se na tom zemljištu nalazi kanalizacijska cijev. To je cijev od susjednog naselja (cca 10 000 ljudi). Cijev se postavila 80-tih godina bez našeg znanja. Moju majku nikad nitko nije pitao niti je ona dala dozvolu za postavljanje te cijevi na naše zemljište. S obzirom da se cijev nalazi na sredini zemljišta, ono je totalno bezvrijedno. Pišem Vodovodu u nadi da ćemo naći kompromisno rješenje međutim nailazim na totalno nerazumijevanje. Moju molbu su uredno protokolirali, međutim nikad nisam dobio pismeni odgovor.

 

Kakve su moje opcije? Tužba sudom?

 

Možda zvuči blesavno pitanje, ali što se događa u slučaju da ja na mom zemljištu prekinem cijev i time ostavim jedno cijelo naselje bez kanalizacije???

 

Hvala na savjetu!

 

Koji je promjer cijevi?

Na kojoj se dubini nalazi?

Koji je oblik zemljišta, dimenzije dužina /širina... može kakva skica ili link na geoportal?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx, cijev je promjera 30 cm, na dubini od 70cm, zemljiste u obliku pravokutnika, po sredini zemljista, vodoravno se nalazi cijev.

 

Pa kako može biti kanalizacijska cijev 30 cm za naselje od 10000 ljudi?

Da to nije vodovodna cijev?

Velika je razlika - vodovodnu cijev mnogo je lakše izmjestiti.

 

 

Za početak trebalo bi gradilište ograditi, staviti natpise: Privatan posjed, pristup najstrože zabranjen! I posaditi jedno desetak oraha cik-cak sa svake strane cijevi, na pola metra od cijevi i na 3 metra razmaka. Pa neka priroda za par godina odradi svoje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo bi još dodao, obavezno kupiti 4-5 kokoški, stavit im malu mašnicu oko vrata, nazvat ih imenima, i kazat da su to kućni ljubimci...i onda neka se u tu utvrdu netko usudi prići i uznemiriti ih.

Jadan taj, digle bi se sve udruge za zaštitu životinja,Greenpeace, Andrija Jarak...i uspjeh zagarantiran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija