Jump to content

ovrha na temelju solemniziranog ugovora o zajmu ?


ratkozrakic

Preporučene objave

molio bih jednu pravnu pomoc.,

 

Radi se o slijedećem:

 

Stanje u z.k (teretovnica):

Na temelj solemnizranog ugovora o zajmu od ...2005g.uknjižuje se založno pravo u iznosu od 200.000 eur u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju....uz kamatnu stopu od 9% godišnje s rokom vraćanja od 4 godine i ostale uvjete iz ugovora, za korist:

1. Ratko Zrakic....

 

Ugovor o zajmu : (najvažniji članak)

članak 8.

Radi osiguranja uredne naplate cjelokupne tražbine Zajmodavca prema Zajmoprimcu temeljem ovog ugovora, Založni dužnik zalaže cijeli svoj suvlasnički dio nekretnine upisane kod Općinskog suda u Zagrebu u z.k.ulošku broj...,z.k.č.br....,što u naravi predstavlja 4/6 dijela stambene zgrade.....površine 984m2, a Zajmodavac ovu nekretninu prima u zalog.

Založni dužnik neopozivo i bezuvjetno dopušta upis hipoteke u korist Zajmodavca na nekretnini iz ovog članka.

Založni dužnik je suglasan da Zajmodavac može neposredno na temelju ovog ugovora tražiti protiv njega ovrhu na naznačenoj nekretnini radi prisilne naplate bilo koje tražbine iz ovog ugovora, odmah po njenoj dospjelosti...

 

moje pitanje je slijedeće :

Mogu li se ja kao zajmodavac upisati kao vlasnik predmetne nekretnine nakon što pokrenem ovrhu radi prisilne naplate (npr.na drugoj ja

vnoj dražbi ako se ne proda..) ? ili imam pravo samo prodavati nekretninu kako bi se naplatio ? (znaci prodavati bez prava upisa vlasništva u zamjenu za dugovanje....)?naravno sve to isključivo sudskim putem....

 

 

puno hvala na odgovoru !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Matrix76 za odgovor, zašto gospodin ne bi mogao biti i kupac predmetne nekretnine na ročištu za javnu dražbu i tražiti oslobođenje od polaganja jamčevine ukoliko je vrijednost nekretnine manja od visine duga i kasnije kompenzirati kupoprodajnu cijenu nekretnine sa svojim potraživanjem i na taj način postati vlasnik nekretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Matrix76 za odgovor, zašto gospodin ne bi mogao biti i kupac predmetne nekretnine na ročištu za javnu dražbu i tražiti oslobođenje od polaganja jamčevine ukoliko je vrijednost nekretnine manja od visine duga i kasnije kompenzirati kupoprodajnu cijenu nekretnine sa svojim potraživanjem i na taj način postati vlasnik nekretnine?

 

ovo i mene zanima.., ta činjenica mi bitno mijenja situaciju.. , ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

autor teme nije postavio takav upit

 

""zajmodavac upisati kao vlasnik predmetne nekretnine nakon što pokrenem ovrhu radi prisilne naplate""

 

 

hmm. Vi ste u pravu..krivo je postvljeno pitanje i zapravo je pravo čudo što je gospodin ili gospođa Ina83 shvatio/la što sam ustvari htio pitati ..

 

znaci mogu biti kupac predmetne nekretnine na ročištu za javnu dražbu i tražiti oslobođenje od polaganja jamcevine (a vrijednost nekretnine je manja od visine duga) i kasnije kompenzirati kupoprodajnu cijenu nekretnine sa svojim potraživanjem i na taj način postati vlasnik nekretnine ???

 

hvala na odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,ravnopravno učestvovati u dražbi,a ne da se protumači kao pokrenuta je dražba i ja se već mogu upisati kao vlasnik.

 

Ažurirano

 

Da,ravnopravno učestvovati u dražbi,a ne da se protumači kao pokrenuta je dražba i ja se već mogu upisati kao vlasnik.

 

 

hvala vam na odgovoru., pitanje sam postavio iz razloga što sam dobio mišljenje od jednog pravnika (koje se inace ne bavi ovrhama..) a koji je rekao da po ovoj "vrsti ugovora" - što god to znacilo.-koji ja posjedujem ne mogu ići ni u kojem slućaju na upis vlasništva (znaci da ne mogu učestvovati u dražbi kao kupac..)..nego samo na prodaju nekretnine putem javnih dražbi..

 

ali ocito taj savjet nije točan..(a izgleda da to nije niti cudno s obzirom da se ne bavi ovrhama...),

 

hv i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija