Jump to content

godišnji odmor?!


anonimno

Preporučene objave

Pravo na puni GO stječe se nakon 6 mj. ali poslodavac ga može odobriti i prije ukoliko se zna da će radnik ispuniti uvjet odnosno raditi najmanje 6 mj. Radnik takodjer ima pravo na GO ukoliko radi manje od 6 mj, i to dan ipo za svaki odrađeni mjesec.

Čak i ako se radni odnos prekida nakon 6 mj. radnik je ostvario pravo na GO i poslodavac ga mora platiti i za toliko produžiti ugovor (radni staž isl.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što se stekne pravo na GO ne znači da se automatski može početi koristiti, sve ovisi o situaciji na poslu (hitnoće, nezavršeni poslovi i sl.), a za takve slučajeve zakon je predvidio jedan ili dva dana (ne znam točno) godišnjeg koje zaposlenik može koristiti kad hoće, uz prethodnu najavu poslodavcu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Pravo na puni GO stječe se nakon 6 mj. ali poslodavac ga može odobriti i prije ukoliko se zna da će radnik ispuniti uvjet odnosno raditi najmanje 6 mj. Radnik takodjer ima pravo na GO ukoliko radi manje od 6 mj, i to dan ipo za svaki odrađeni mjesec.

Čak i ako se radni odnos prekida nakon 6 mj. radnik je ostvario pravo na GO i poslodavac ga mora platiti i za toliko produžiti ugovor (radni staž isl.).

 

taj dan ipo za svaki mjesec nije točno određen, minimumu godišnjeg je 18 dana, a ako imaš koju godinu staža, dijete i sl. (regulirano pravilnikom i dr.)

vjerovatno se tu skupi i više, onda se računa alikvotni dio godišnjeg odmora. Ukupni broj dana GO podjeljen sa 12 i dobiveni broj se množi s brojem mjeseci provedenih na radu. Ne mora iznositi dan ipo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali hipotetski... da li radnik može ostvariti pravo na GO ako će mu raskinuti ugovor točno 6mj. od zasnivanja ugovora? npr. kao u prvom postu? da li on može na dan raskida ugovora pitat pravo na Go i da li mu je poslodavac dužan omogućiti tih 18,19, 20 ili kolko već dana (naravno prema Prav. o radu) tj. isplatiti plaću za još jedan mjeces, faktički?

imam sličan problem u najavi u firmi u kojoj radim.ima li možda kakav primjer iz sudske prakse?

unaprijed zahvaljujem. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaposlenik ne bi trebao ni doći u situaciju da mora tražiti svoje pravo koje izričito stoji u Zakonu o radu već bi poslodavac trebao izvršiti svoju obavezu tj. produžiti trajanje radnog odnosa za pripadajući GO na koji je radnik stekao pravo napunivši 6 mj. neprekidnog rada kod istog.

Nemam pojma za slučajeve iz sudske prakse jer nisam pravnik, ali Zakon o radu svima nam je dostupan pa se da saznati i naučiti puno toga o pravima koja nam se uskraćuju (naravno i o obvezama koje iz radnog odnosa proizlaze). Vrlo često je dovoljno zatražiti svoje pravo i ukazati poslodavcu da nismo baš totalne naivčine pa do sudskog spora niti ne dođe, ali ukoliko se i to dogodi tu je ZOR pa kako bude (naravno, uz konkretne dokaze ili/ i svjedoke)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da je ovo ''hipotetsko'' pitanje na mjestu. činjenica jest da prema ZOR-u radnik ima čitav spektar prava. ali i sami smo svjedoci da katkad praksa nije istovjetna propisima. :horor:

da budem iskrena ne znam odgovor. znam da se pravo na puni GO stječe prema odrdbi čl.42 ZOR-a.ali u gore navedenom slučaju ne znam kako bi postupila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hipotetski... taj radnik ima pravo na GO i to na puni GO (zakonski minimum+dodatni dani prema normativnim aktima poslodavca) te mu se radni odnos produžuje onako kako je to navedeno u prethodnim postovima.

 

I radnik koji nije radio neprekidno 6 mjeseci ima pravo na GO.

 

Ljudi moji, zar ne vidite čl. 51 Zakona o radu (Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ljudi moji, zar ne vidite čl. 51 Zakona o radu (Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora)?

 

- - - - - - -

e ljudi moji čovjek ne pita alikvotni dio!

kod nas je bila slična situacija. kolegi je isticao ugovor točno nakon 6mj. i tražio je puni GO, tj. htio si je navući još jednu plaću. šef mu je rekao da će pristat ako mu izvuče argument iz komentara ZOR-a ili sudske prakse.... i popušio! :bonk:

da vas sad čujem PRAVNICI!!!! ljudi moji!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni je bitno to što u članku piše "NAKON" šest mjeseci. DAkle, ako je počeo radit 1.04:

travanj do zadnji dan mjeseca rujna ispada šest mjeseci, i onda je po meni 1. listopada, dan kada je stekao pravo na godišnji. Naravno pod uvjetom da mu ugovor o radu važi još na taj dan. Međutim, ako mu je ugovor o radu traje do 1. listopada - ne može na godišnji jer više nije u radnom odnosu, odnosno mogao bi koristit godišnji samo jedan dan (1.1o.).

Osnovna pretpostavka za ostvarenje na godišnji je ta, da moraš bit u radnom odnosu, ako ti je ugovor o radu prestao - nemreš na g.o. jer više nisi zaposlen!

Kratko: pravo na ostvarenje za godišnji odmor ne može bit osnova za produljenje ugovora o radu zaključenog na određeno vrijeme.

Nije mi jasno - ako vam je poslodavac obećao produžit ugovor, zašto ga jednostavno ne zamolite za g.o. i objasnite mu koliko vam je to natjecanje važno. Čemu komplikacija?

Držim vam fige: za produljenje ugovora, g.o. i dobar uspjeh na važnom događaju! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam dojam da su sudionici foruma na Legalisu jako neki uvrijedljivi ljudi. Jesu li u većini to pravnici ili laici, pitam se, pitam?!?!

 

Pitanje je glasilo, a recimo da je hipotetsko, kada će se moći početi koristi GO ako je radni odnos zasnovan 01.04. i to na određeno vrijeme od 6 mjeseci, odnosno do 01.10.

 

Pravo na puni GO radnik stječe nakon 6 mjeseci neprekidnog rada, ali u prije u njegovom razmjernom dijelu.

 

Dana 01.10. postavljač pitanja je još u radnom odnosu, dakle bi mogao na taj dan koristi godišnji odmor. (jer ima pravo na njegov alikvotni dio).

To je barem moje mišljenje.

(Što se tu ima filozofirati)

 

Inače, nakon što mu radni odnos prestane zbog isteka ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme, ima pravo na puni GO, onako kako je to navedeno u prijašnjim odgovorima, te mu poslodavac može (dakle, ne mora) zaključiti radnu knjižicu po isteku GO.

U protivnom izdat će mu potvrdu u kojoj će biti navedeno da je ostvario toliko i toliko dana GO i da isti nije iskoristio, odnoso da je iskoristio toliko i toliko dana.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

ljudeki, molim pomoć. ovako imam ugovor na određeno do 3.4.2012. radila sam od 3.4.2009 i iskoristila sam godišnji za svaku tekuću godinu. moje pitanje je da li imam pravo na godišnji odmor ove godine nakon isteka ugovora o radu? nešto sam proučavala zakon o radu i mislim da imam pravo na razmjerni dio međutim neznam kako to izračunati. hvala lijepa. pozdrav :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija