Jump to content

Trgovina - sniženja


g.vozač

Preporučene objave

Dobar dan, imam par pitanja za pravnike, ispričavam se ako je u krivom podforumu.

 

Trgovina (odjevnih predmeta) navodi kako ima na akciji artikle iz nove i iz stare kolekcije.

 

Zanima me da li u Hrvatskom zakonu o zaštiti potrošača ima stavka kojom se zabranjuje trgovcima da prodaju proizvod po promotivnim cijenama duži vremenski period nego što je proizvod bio prodavan po regularnoj cijeni?

Također me zanima i postupak ako se sumnja da je roba na lažnom popustu, tj. ako se sumnja da je originalna cijena prije popusta prenapuhana, da li se to može ikako provjeriti tj. kome se obratiti?

 

http://www.vijesti.me/svijet/velika-britanija-lazni-popust-kostao-trgovinski-lanac-300000-funti-145367

 

Kako to utvrđivanje sumnji u lažni popust funckionira u praksi i da li kupac ima pravo na naknadu štete ako se utvrdi takva prevara sa popustima?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj dio članka na vijesti.me:

Sud je ocijenio da je trgovinski lanac prekršio zakon o zaštiti potrošača, kojim se zabranjuje prodavcima da prodaju proizvod po promotivnim cijenama duži vremenski period nego što je proizvod bio prodavan po regularnoj cijeni.

nije u zakonu o zaštiti potrošača, već u drugom dokumentu:

 

"According to pricing guidance issued by the Department for Business, Innovation and Skills, the period during which a product is heavily discounted should not exceed the period during which it was sold at full price. An exception may be made in circumstances where a retailer finds itself with an excess of stock, but that was clearly not the case in this instance, ..."

Ovaj dio:

"naložio trgovinskom lancu da plati odštetu od 300.000 funti."

- nije odšteta već kazna ("Tesco has been fined £300,000"), koja ide u proračun, a ne "mudroj penzionerki".

 

 

Naš Zakon od čl. 18 propisuje rokove za trajanje akcija /popusta (ne spominje trajanje redovne cijene). Za uočene nepravilnosti se treba pismeno obratiti trgovcu ili prijaviti za inspekcijski nadzor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...

Poštovani,

imam jedno pitanje u vezi jednog sniženja u jednoj trgovini.

Slučaj je ovakav, trgovina ima 5 proizvoda na zalihi u dućanu ( i proizvod je snižen do isteka zaliha),ali isiti proizvod se može naručiti,ali po nesniženoj cijeni ako trebam još komada.

Dali je to regularno ili se krši zakon?

Koji je uopće to oblik prodaje?

Unaprijed zahvaljujem

Tina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, arwen9785 je napisao:

Slučaj je ovakav, trgovina ima 5 proizvoda na zalihi u dućanu ( i proizvod je snižen do isteka zaliha),ali isiti proizvod se može naručiti,ali po nesniženoj cijeni ako trebam još komada.

Dali je to regularno ili se krši zakon?

U skladu je sa zakonom, jer ovakav posebni oblik prodaje mora biti na ograničeno vrijeme, inače bi se radilo o zavaravanja potrošača, jer se ne bi radilo o akcijskoj cijeni, nego o redovnoj cijeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija