Jump to content

Ostavinska rasprava i bračna stečevina


analavanda60

Preporučene objave

Majka je nedavno umrla i otac sestra i ja smo dobili poziv za ostavinsku raspravu.

Kuća koju su roditelji zajedno gradili glasi na oca ali on priznaje da je polovica mamina i odrekao bi se svog dijela u korist sestre i mene. Ona se tome protivi i smatra da bi sve trebalo ostati kao i do sada navodno, zbog nepotrebnih troškova.

Pošto nemam nikakva iskustva, molim da mi odgovorite: da li je moguće sve riješiti kod javnog bilježnika ili treba p®ovesti sudski postupak za dokazivanje mamine bračne stečevine ili nešto treće...kakva je uopće procedura? Napominjem da se otac slaže da mamina polovica kuće uđe u ostavinsku masu.

I da li sestra i ja plačamo porez na nasljedstvo i u kojem postotku?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se svi sunasljednici slažu oko sastava ostavine, nije potreban poseban postupak dokazivanja bračne stečevina.

 

Ali, ne bih se - sumnjičav kakav već jesam - čudio da vam unatoč valjanom rješenju o nasljeđivanju zapne zemljišnoknjižni postupak uknjižbe naslijeđenog vlasništva temeljem toga rješenja, jer ostaviteljica nije formalno upisana kao suvlasnica nekretnine, dakle nije formalni z.k. prednik u odnosu na nasljednike. To ne znači da na kraju nećete uspjeti, ali bilo bi se dobro raspitati oko te moguće komplikacije koja se možda može izbjeći odgovarajućim formuliranjem rješenja o nasljeđivanju. Nažalost, znam predvidjeti mogući problem, ali ne znam rješenje.

 

Što se tiče vaše sestre, ako ona pod "sve bi trebalo ostati po starom" misli na to da ne treba provesti ostavinski postupak, onda tu postoje dva problema.

 

Prvi je formalni, a to je da je ostavinski postupak iza ostavitelja koji je imao nekretnine obavezan po zakonu, a provodi ga sud po službenoj dužnosti na temelju smrtovnice koju dostavlja nadležni matični ured. Desi se da matični ured ne postupi tako, npr. zato jer ne znaju za imovinu umrloga, a nisu dužni to posebno istraživati. U takvom slučaju se može odgađati ostavinski postupak jako dugo. Ali onda dolazite do drugog problema.

 

Drugi problem je što tako stvarate pravnu situaciju koja prijeti brojnim komplikacijama. Vaš otac, sve dok je upisan kao jedini vlasnik nekretnine, može tom nekretninom raspolagati kako hoće. To znači da ju može prodati cijelu unatoč tome što nije sve njegovo, a kupac će biti zaštićen načelom povjerenja u zemljišne knjige. Može isto tako sve pokloniti vašoj sestri, potpisati ugovor o uzdržavanju s njom ili nekim trećim itd. itd. U svakom slučaju,

tako možete lako biti suočeni s puno, puno većim problemima od "nepotrebnih troškova", tj.

biti dovedeni u situaciju da dokazujete da uopće nešto pripada vama.

 

Ako mislite da kod vašeg oca to nije moguće, potražite na Legalisu koliko ima upita zbog problema koji su nastali na temelju "pa valjda neće to napraviti (svom djetetu/roditelju/bratu/sestri)...".

 

Čak i ako vašem ocu samom u ovom trenutku uopće i ne pada na pamet da napravi nešto takvo, to ne znači da neće doći na takvu ideju kasnije. Starost nosi razne promjene i razna iznenađenja, život nije predvidiv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija