Jump to content

kupnja nekretnine tijekom rastave braka


ssssss

Preporučene objave

Dobar dan,

 

imam nekoliko pitanja pa vas molim pomoć.

U petak 24.04. sam podnijela zahtjev za sporazumni razvod braka od supruga nakon 4 godine braka. Nemamo zajedničke djece.

On je digao kredit za uređenje stana u kući njegove obitelji koji još traje,

ja sam se prije dva tjedna preselila natrag kod svojih roditelja (iako isam još promjenila adresu).

Pronašla sam povoljno stan koji mogu kupiti na kredit, stan je u izgradnji i kredit bi mogao biti realiziran prije završenog postupka.

 

Ovo su moja pitanja:

 

1. S obzirom da nemamo djece, da li će nas slati na mirenje (čula sam da u ovakvim slučajevima obično ako je sporazumno bez djece nema potrebe za uključivanjem CZSS)?

 

2. Koliko bi postupak razvoda mogao trajati u ovom slučaju (Zagreb)?

 

3. S obzirom da je kredit za uređenje stana iz kojeg sam izašla na njega, ja sam jamac, no radi se na tome da me se makne kao jamca, a kuća u kojoj je stan glasi na njegove roditelje, ja ne želim ništa, moramo li u ovom slučaju pokretati postupak o bračnoj stečevini?

Može li se to riješiti nekakvim "ugovorom" ovjerenim kod javnog bilježnika (npr. ja se odričem svega, on se odriče bilo kakvih prava na stan koji ću kupiti u slučaju da razvod nije finaliziran)?

 

4. I zadnje pitanje, u slučaju da me ne mogu čekati sa kupnjom stana do finalizacije razvoda, postoji li ikakav način da se osiguram da taj stan ne spadne pod bračnu stečevinu (imam papire kada sam predala zahtjev, mogu promjeniti adresu kod staraca za početak i sl., nekakav ugovor kod javnog bilježnika i sl.)

 

Puno hvala na bilo kakvoj pomoći.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Faktički,bračna zajednica je prestala,no pravno gledajuči brak još postoji,glede čega treba imati dozu opreza pri kupovini nekretnine.

Općenito ugovor svoje učinke proteže na ugovorne stranke,pa i u vašem slučaju ugovor o jemstvu je zaključen između vas i banke,što će reći da vi i vaš suprug nemože te takav ugovor mijenjati bez banke,budući da je po pitanju ugovora o jemstvu,vaš suprug treća strana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pronašla sam povoljno stan koji mogu kupiti na kredit, stan je u izgradnji i kredit bi mogao biti realiziran prije završenog postupka.

Ako smijem pitati, kud vam se toliko žuri s kupnjom stana, a stan je još u izgradnji?

 

Kupiti stan koji nije gotov i odmah useljiv i sa potpuno čistim papirima je doslovno kupnja mačka u vreći.

Danas u Zagrebu imate gomilu stanova, po vrlo povoljnim cijenama. Samo treba malo potražiti one koji stvarno žele prodati, za razliku od onih koji žele prodavati pa drže cijenu.

Kud žurite?

Dajte si bar 6 mjeseci i tražite povoljnije stanove.

 

1. S obzirom da nemamo djece, da li će nas slati na mirenje?

 

2. Koliko bi postupak razvoda mogao trajati u ovom slučaju (Zagreb)?

 

3. S obzirom da je kredit za uređenje stana iz kojeg sam izašla na njega, ja sam jamac, no radi se na tome da me se makne kao jamca, a kuća u kojoj je stan glasi na njegove roditelje, ja ne želim ništa, moramo li u ovom slučaju pokretati postupak o bračnoj stečevini?

Može li se to riješiti nekakvim "ugovorom" ovjerenim kod javnog bilježnika (npr. ja se odričem svega, on se odriče bilo kakvih prava na stan koji ću kupiti u slučaju da razvod nije finaliziran)?

 

4. I zadnje pitanje, u slučaju da me ne mogu čekati sa kupnjom stana do finalizacije razvoda, postoji li ikakav način da se osiguram da taj stan ne spadne pod bračnu stečevinu

 

1. Neće.

2. Vjerojatno ćete sve riješiti na prvom ročistu ako ste se sve dogovorili. A kada će to biti...

3. Neka on vas prvo makne kao jamca. Možete ovjeriti izjave kod bilježnika da nemate uzajamnih potraživanja temeljem bračne stečevine.

 

4. Ako je stan kupljen kreditom a vi ne živite više u bračnoj zajednici, onda de facto nije bračna stečevina jer nije plaćen zarađenim sredstvma za za trajanja braka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da možete pitati;

pronašla sam stan koji je useljiv sada u lipnju, tako da je skoro gotov na lokaciji koja mi i više nego odgovara (blizina tramvaja i autobusa, blizu radnog mjesta i sl.), cijenu sam dobila izrazito povoljnu, a obzirom da moja firma radi s tim investitorom sam upoznata s kvalitetom izgradnje i dobila dobar popust na stan s garažom. Hvala vam na savjetu, ali vjerujte nije bila ishitrena odluka.

 

Ovo sve ostalo što ste napisali mi je uvelike pomoglo, hvala vam što ste odvojili vremena da odgovorite na moja pitanja.

 

Ugodan dan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Na pripremnom ročištu sud poziva obje stranke, i iz tužbe (odnosno sporazumnog zahtjeva za razvod) sud odlučuje koje dokaze će izvoditi (čitanje isprava - vjenčani list, rodni list, što ste već priložili, saslušanje stranaka u svrhu dokazivanja, eventualno svjedoci, već što ste naveli u zahtjevu). ako nema zapreka da se odmah poslije pripremnog ročišta provede i glavna rasprava (a to će biti ako su obje stranke uredno pozvane i prisutne), sud će zaključiti pripremno ročište i provesti glavnu raspravu, na kojoj će se saslušavati stranke (sud će postavljati pitanja i diktirati odgovore u zapisnik). ako su svi dokazi uspjeli biti izvedeni, sud će zaključiti i glavnu raspravu i odrediti ročište za objavu i uručenje presude, oko 30-45 dana od dana održavanja glavne rasprave. i to je to, više manje. ničega se ne treba plašiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija