Jump to content

zatvaranje obrta iako traje postupak utvrđivanja bračne stečevine


pipia

Preporučene objave

Molim vas savjet, ideju...u tjeku je postupak za utvrđivanje bračne stečevine i to obrta i firme koji su osnovani za vrijeme braka..tuženik samostalno raspolaže tom imovinom jer se vodi na njegovo ime. S obzirom da je tuženik shvatio da će izgubiti parnicu jednostavno je zatvorio obrt i otvorio novu firmu s kojom nastavlja istu djelatnost u istom poslovnom prostoru koji je u najmu još dvije godine sa mogućnošću produljenja. Zanimaju me ideje, što dalje u sudskom postupku utvrđivanja bračne stečevine s obzirom da obrta više nema, pokretanje nekog novog postupka, da li je kažnjiv taj potez zatvaranja obrta i otvaranja firme kako bi izbjegao podijeliti imovinu? Može li se na neki način postaviti zabrana rada toj novoj firmi i sl...krajnji cilj bi mi bio ne naknada izgubljene dobiti, već nastavljanje poslovanja u tom prostoru.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i obrt i firma su osnovani za vrijeme trajanja braka?

 

ako je tako što se tiče firme, stvar je jasna: 50% poslovnog udjela/poslovnih udjela treba biti prepisano na suprugu kao bračna stečevina, čime ona i formalno postaje član društva, odnosno suosnivačica ili suvlasnica društva. uprava i dalje ostaje ista, ali to komplicira upravljanje društvom (pretpostavljam da je društvo d.O.o., treba vidjeti u ZTD-u, ali jedan od osnivača može sazvati skupštinu, može tražiti smjenu direktora, može isto to tražiti u sudskom postupku, i slično - koje sve komplikacije mogu izaći iz toga, treba pitati nekoga tko se razumije u Zakon o trgovačkim društvima).

 

ako je imovina obrta unesena u to trgovačko društvo, onda nije došlo do gubitka imovine, nije oštećena niti bračna stečevina, niti bivša bračna družica, tako da vjerujem da taj potez ne bi bio "kažnjiv".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, Ruby, i obrt i firma su osnovani za vrijeme braka..

ako je imovina obrta unesena u to trgovačko društvo, na koji način ja polažem prava na imovinu, odnosno na posao koji se obavlja u novoj firmi, tj. ukoliko presuda utvrđivanja b.s. bude u moju korist, da li ja dobijam pravo na pola poslovanja nove firme (50% udjela) ili pola vrijednosti prebačene imovine. Odnosno šta točno predstavlja pojam "imovina obrta"

šta u slučaju da je imovina već izamortizirana i nije prebačena u firmu..

mislim, svima je jasno pa i sutkinji će (nadam se) biti jasno da je ovo pokušaj zaobilaženja podjele imovine, ali pitanje je šta se može činiti dalje da se ipak to spriječi u pravnom smislu.

U kojem slučaju bi ovo moglo biti kažnjivo djelo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pokušat ću odgovoriti, iako je situacija u pravnom smislu prilično komplicirana (i molim da me ispravi svatko tko je vičan trgovačkom pravu, jer je ovo ustvari trgovačko-pravni problem): vi osobno, kao ni vaša supruga osobno, više ne polažete nikakva prava na imovinu društva. imovina društva je imovina pravne osobe (pravna osoba je zasebna osoba, odvojena od vas kao fizičkih osoba), pa vi nećete moći uzeti, primjerice, kamion, i prodati ga kao da je vaš, već će to moći pravna osoba. nećete moći zadržati novac od prodaje kamiona, već ćete ga morati unijeti na račun kao imovinu pravne osobe (samo sada u drugom obliku).

 

ono što ćete vi i supruga imati jest po 50% udjela u vlasništvu te pravne osobe (očekujete li drugačiji ishod? dade se naslutiti da želite u cijelosti polagati pravo na neku imovinu). možda sam se krivo izrazila kad sam rekla "imovina obrta", ali pretpostavila sam da ste tu imovinu, koja god ona bila, a koja vam je trebala za poslovanje obrta, u cijelosti unijeli u imovinu firme, i da ona sad predstavlja vlasništvo firme, a ne više vaše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pipia, samo da vidim jesam li vas dobro shvatio - ovo trgovačko društvo koje je faktički postalo zamjena za ugašeni obrt je osnovano za vrijeme trajanja bračne zajednice ili nakon prestanka bračne zajednice?

 

Dakle, nije ovdje ključan momenat formalno trajanje braka, već bračne zajednice (bukvalno rečeno - zajedničkog života).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno je meni to što govorite, samo me niste dobro razumijeli, nisam ja napravila to prebacivanje nego suprug, a ja samo pokušavam saznati kako spriječiti da prisvoji tu imovinu kao svoju jer on ne želi da to podijelimo..zato je i zatvorio obrt koji je predmet u procesu utvrđivanja b.s. i zamijenio ga firmom koja nije predmet nikakvog postupka..u svakom slučaju hvala vam na trudu i odgovorima.

 

Ažurirano

 

g-man, da trgovačko društvo je postalo zamjena za ugašeni obrt koji je osnovan za vrijeme trajanja bračne zajednice(zajedničkog života), a zatvoren je za vrijeme trajanja postupka radi utvrđenja bračne stečevine, (trg.dr. je osnovano kad je zatvoren obrt) budući da parnica ide u smjeru presude da je obrt bračna stečevina kao što i stvarno jeste.

Sada su to taktike kako bi se izbjegla podjela ili barem usporio postupak jer dok postupak traje on u obrtu radi i ostvaruje prihode

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je imovina obrta unesena u to trgovačko društvo, na koji način ja polažem prava na imovinu, odnosno na posao koji se obavlja u novoj firmi, tj. ukoliko presuda utvrđivanja b.s. bude u moju korist, da li ja dobijam pravo na pola poslovanja nove firme (50% udjela) ili pola vrijednosti prebačene imovine. Odnosno šta točno predstavlja pojam "imovina obrta"

šta u slučaju da je imovina već izamortizirana i nije prebačena u firmu..

mislim, svima je jasno pa i sutkinji će (nadam se) biti jasno da je ovo pokušaj zaobilaženja podjele imovine, ali pitanje je šta se može činiti dalje da se ipak to spriječi u pravnom smislu.

U kojem slučaju bi ovo moglo biti kažnjivo djelo?

 

Bilo bi kažnjivo samo ako prikriva imovinu, ovo drugo su sve 'poslovne odluke'.

 

Da vam dadem jedan savjet, a vi ga poslušajte ili nemojte poslušati.

 

Zaboravite na ovo djeljenje 'pola od svega', pola od imovine tvrtke, zarade...

Dogovorite se sa suprugom da vi dobijete nekretninu (kuću, stan), auto , ušteđevinu u banci ako je ima ...

Konkretnu imovinu koja nije opterećena kreditima i dugovima.

I budite realni (skromni?) u potraživanjima, jer danas su vrijednosti svega prenapuhane.

 

Da vam pojasnim.

Vaš muž baš i nije nesposobni glupan, zar ne?

Rastajete se već i sporite oko imovine dulje vrijeme, pretpostavljam. Mislite da on ne zna ishod podjele bračne stečevine, da mu odvjetnik nije objasnio?

On se već dulje vremena sprema za sve opcije, i otvaranje tvrtke je vjerojatno dio tog postupka. Postoji bezbroj legalnih načina da 'uništi' vrijednost tvrtke , izvuče sredstva i nabije dugove. Vrijednost tvrtke je jako relativna stvar, ona vrijedi ako dobro radi. Ako loše radi, proizvodi samo gubitak i stvara dugove - to ovisi o onome tko tvrtku vodi.

 

Lako bi vam se moglo dogoditi da na kraju sa 50% tvrtke dobijete samo dugove i glavobolje.

Znate onu narodnu - bolje vrabac u ruci nego golub na grani.

 

To vam je moj savjet a vi činite kako vas volja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oprostite, ja sam krivo shvatila, misleći da pitanje postavlja suprug, a ne supruga.

 

ne pada mi na pamet da se tu radi o kaznenom djelu ili nekakvom prekršaju koji bi njemu branio da napravi ono što je napravio, kao što kaže felixx, to su poslovne odluke (vama i dalje pripada pravo na 50% udjela u trgovačkom društvu, ali felixx je u pravu i ovdje - bolje vam je uzeti neku opipljivu i stvarno unovčivu imovinu poput kuće, stana, automobila, ušteđevine i sličnog, nego 50% udjela u društvu za koje je pitanje kako će poslovati za pola godine).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man, trgovačko društvo je otvoreno nakon završetka bračne zajednice, nakon završetka brakorazvodne parnice i za vrijeme trajanja parnice za utvrđivanje bračne stečevine u koju je uključen i taj obrt.

 

Inače, jedina mogučnost dogovora koja postoji je da ja ne dobijem ništa, zato i jesam podigla tužbu iako znam da tu istina i pravo nemaju veze već samo igre i ko će se sjetit bolje rupe u zakonu. Zato vas i molim za savjet kako postupit u parnici utvrđivanja b.s. sada kad je obrt zamjenio firmom.

 

Ažurirano

 

Ruby, Felix..mogućnsti dogovora nema, a sto se tiće vrijednosti tvrtke..ona je itekako vrijedna i biti će i dalje zbog djelatnosti koju obavlja i poslovnog prostora u kojem djeluje..isto tako i obrt koji je ugašen i sada zamjenjen firmom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, pa tu je problem - tada formalno-pravno, TD moguće uopće nije bračna stečevina. Međutim, imajući u vidu da je, kako kažete, osnovano sredstvima koje, barem u jednom dijelu, predstavljaju bračnu stečevinu, i da vrlo vjerojatno koristi "resurse" obrta (a što je opet bračna stečevina) - najbolji mogući savjet vam je dogovor. A znate zašto?

 

Jer realno, jedini tko će beneficirati u ovom postupku, će biti vaši odvjetnici i vještak, u čijoj koži ne bih volio biti nikada, jer sada ići vještačiti vrijednost obrta u trenutku zatvaranja, pa vrijednost i ulog u TD u kontekstu bračne stečevine ili vlastite imovine, je Sizifov posao, koji će koštati i još bitnije trajati godinama.

 

Na kraju priče slijedi prizor, iz sudnice sa smiješkom izlaze odvjetnici punih džepova, vještak isto tako, a niti vi, a ni vaš bivši suprug, bez obzira tko će biti pobjednik, neće biti zadovoljan. Ali kao i uvijek - ako je to vaš izbor odnosno u ovom slučaju izbor vašeg supruga, samo naprijed. Sjetit ćete se ovih riječi za par godina. Pokušajte naći neki realan dogovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija