Jump to content

Ugovor o darovanju motornog vozila - mora li se ići kod javnog bilježnika?


Totalna Parezija

Preporučene objave

Nisam siguran spada li tema u obvezno ili upravno pravo. Vjerujem da spada u upravno jer ugovor proizvodi učinke izjavama volje ugovornih strana neovisno o tome da li su potpisi javnobilježnički ovjereni, ali ipak pitanje objavljujem ovdje:

 

može li se kod nadležnog upravnog tijela izvršiti prijepis vlasništva motornog vozila temeljem ugovora o darovanju na kojem potpisi ugovornih strana nisu javnobilježnički ovjereni, na način da stranke ugovora osobno pristupe upravnom tijelu i na uvid pruže ugovor, te potvrde da su one potpisnici?

 

Nije pedesetak kuna za bilježnika neki novac, ali zašto komplicirati i nepotrebno trošiti... Imam dojam da je smisao postojanja javnih bilježnika isključivo pljačka - zar službenik/službenica ministarstva unutarnjih poslova nije sposoban/sposobna pogledati osobnu iskaznicu? (a upravo to bilježnici rade, ne provjeravajući identitet nikakvim posebnim metodama)

 

Potpitanje: u slučaju da je odgovor na gornje pitanje negativan pretpostavljam da ugovor o darovanju ipak proizvodi učinke samim sklapanjem, a ne bilježničkim ili upravnim blagoslovom. Prema tome, kao vlasnik vozila ostao bi u evidencijama upisan darovatelj, ali bi ga obdarenik mogao tužiti u slučaju da darovatelj npr. predmetno vozilo proda trećoj osobi (potpisi bi se vještačili u parnici)?

 

Rezime:

 

1. proizvodi li ugovor o darovanju učinke u trenutku kad ugovorne strane izjavama volje pristanu na sadržaj ugovora?

2. bez obzira na 1., mora li se za prijepis vlasništva kod upravnog tijela javnobilježnički ovjeriti potpise?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ugovorni odnosi nisu u domenu upravnog prava.

Zakon o obveznim odnosima ne propisuje ovjeru ugovora,no ako su u pitanju ugovori temeljem kojih se vrši upis stvarnih prava u zemljišne knjige nužna je ovjera,koju do duše nepropisuje ZOO,već ZZK.

Konkretno vaš ugovor je valjan i bez Javnobilježničke ovjere.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzom odgovoru!

 

To znači da je moguće temeljem takvog ugovora, i bez javnobilježničke ovjere, ishoditi upis vlasništva kod nadležnog upravnog tijela?

(Pomislio sam da postoji mogućnost da neki propis koji regulira taj upis također propisuje obvezu javnobilježničke ovjere, analogno Zakonu o zemljišnim knjigama prilikom upisa u zemljišne knjige)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači da je moguće temeljem takvog ugovora, i bez javnobilježničke ovjere, ishoditi upis vlasništva kod nadležnog upravnog tijela?

ne vidim zapreku, budući da se ugovor smatra sklopljenim kada ga potpišu sve ugovorne strane (Vrhovni sud RH,Rev-1153/82 od 6. siječnja 1983.)

(Pomislio sam da postoji mogućnost da neki propis koji regulira taj upis također propisuje obvezu javnobilježničke ovjere, analogno Zakonu o zemljišnim knjigama prilikom upisa u zemljišne knjige)

mišljenja sam da ne postoji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za svaki slučaj, provjerite u nadležnoj Poreznoj upravi da kod oslobođenja od poreza na promet motornim vozilima, Porezna uprava slučajno ne traži ugovor s ovjerom potpisa (nedavno sam imala takav slučaj u obitelji i znam da sam kontaktirala Poreznu upravu oko oslobođenja, ali se ne sjećam jesu li mi rekli da oni traže ugovor s ovjerom potpisa, ili smo mi to napravili po vlastitom nahođenju).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
za svaki slučaj, provjerite u nadležnoj Poreznoj upravi da kod oslobođenja od poreza na promet motornim vozilima, Porezna uprava slučajno ne traži ugovor s ovjerom potpisa (nedavno sam imala takav slučaj u obitelji i znam da sam kontaktirala Poreznu upravu oko oslobođenja, ali se ne sjećam jesu li mi rekli da oni traže ugovor s ovjerom potpisa, ili smo mi to napravili po vlastitom nahođenju).

 

Pozdrav,

Znaci Darovanje motornog vozila se ne ovjerava? Kako se onda registracija prenosi?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija