Jump to content

Poslodavac prenosi djelatnost i ljude na drugu firmu.


Josip1978

Preporučene objave

Poštovani,

molio bih odgovor na pitanje.

Naime radim u jednoj telekomunikacijskoj kompaniji već 16,5 godina i dobili smo od firme obavijest da će nas 35 djelatnika iz održavanja preuzeti druga kompanija pod istim uvjetima koji će vrijediti godinu dana,a nakon toga kud koji mili moji. Naše Radničko vijeće nam kaže da ne možemo ništa protiv prijenosa djelatnosti. Naime samo prije dva mjeseca dosta djelatnika je dobilo otkaz,a samim time i otpremnine koje su iznosile pola plaće po godini staža. Na moje pitanje što ako ne potpišem ugovor s novom kompanijom, odgovorili su mi otkaz bez otpremnine. Međutim na pitanje što ako nas 20 ne potpiše rekli su da imamo krizu i da će se u pregovore uključiti Ljudski resursi. Što mi kao grupa od 35 ljudi možemo učiniti kako bi dulje od godinu dana zadržali naša prava,plaća,prekovremeni,dodaci na otežane uvjete rada (rad na visini),godišnji odmor,otpremninu za puni radni staž,a ne samo staž u novoj kompaniji. Znam da možda previše tražim,ali održavanje kompanije u kojoj radimo će se morati nastaviti u istom ritmu i kvaliteti kao dosada. Kakva su nam prava i mogućnosti jer smo spremni uzeti i pravnog zastupnika.

Hvala na odgovoru ili savjetu.

Josip

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

molio bih odgovor na pitanje.

Naime radim u jednoj telekomunikacijskoj kompaniji već 16,5 godina i dobili smo od firme obavijest da će nas 35 djelatnika iz održavanja preuzeti druga kompanija pod istim uvjetima koji će vrijediti godinu dana,a nakon toga kud koji mili moji. Naše Radničko vijeće nam kaže da ne možemo ništa protiv prijenosa djelatnosti. Naime samo prije dva mjeseca dosta djelatnika je dobilo otkaz,a samim time i otpremnine koje su iznosile pola plaće po godini staža. Na moje pitanje što ako ne potpišem ugovor s novom kompanijom, odgovorili su mi otkaz bez otpremnine. Međutim na pitanje što ako nas 20 ne potpiše rekli su da imamo krizu i da će se u pregovore uključiti Ljudski resursi. Što mi kao grupa od 35 ljudi možemo učiniti kako bi dulje od godinu dana zadržali naša prava,plaća,prekovremeni,dodaci na otežane uvjete rada (rad na visini),godišnji odmor,otpremninu za puni radni staž,a ne samo staž u novoj kompaniji. Znam da možda previše tražim,ali održavanje kompanije u kojoj radimo će se morati nastaviti u istom ritmu i kvaliteti kao dosada. Kakva su nam prava i mogućnosti jer smo spremni uzeti i pravnog zastupnika.

Hvala na odgovoru ili savjetu.

Josip

 

Nažalost, bojim se da se o ovom problemu odlučivalo puno ranije nego što mislite - ako kod poslodavca postoji kolektivni višak radnika (barem njih 20, od kojih će barem njih 5 dobiti poslovno uvjetovani otkaz - vidite čl. 127. Zakona o radu), poslodavac se dužan o programu zbrinjavanja viška radnika savjetovati s radničkim vijećem (koje u vašoj kompaniji očigledno postoji). Očigledno postoji i program zbrinjavanja viška radnika prema kojemu je vaša sudbina određena na upravo ovaj način (neki manje sretni radnici su pripali u ovu grupu koja je već dobila otkaz, a vi ćete prijeći kod novog poslodavca).

 

Prijenos ugovora na novog poslodavca je određen odredbom čl. 137. Zakona o radu, ali je bez uvida u dokumentaciju teško reći radi li se upravo o takvom prijenosu koji podrazumijeva prijenos dijela ili cijele gospodarske djelatnosti na novo društvo (prijenos gospodarske cjeline) ili se radi samo o prenošenju ugovora o radu. Ako se radi o prijenosu gospodarske cjeline, onda bi, po svemu sudeći, svi radnici koji prijeđu, trebali zadržati sva dotada stečena prava iz postojećih ugovora o radu, ali se onda postavlja pitanje što je tada s valjanošću sporazuma o zbrinjavanju viška radnika.

 

Jedini savjet koji vam mogu predložiti jest da sa svom dokumentacijom (bez uvida u istu je teško prognozirati ishod) konzultirate odvjetnika specijaliziranog za radno pravo i osobito postupke rješavanja kolektivnog viška radnika, kako bi vam on rekao je li zadržavanje postojećih prava moguće. U svakom slučaju vam savjetujem da ne naglite i da ne dajete otkaz, niti da potpisujete novi ugovor bez konzultacije sa stručnom pravnom pomoći.

 

Želim vam sreću!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija