Jump to content

kako prestati biti (su)vlasnik ?


IvanGundulic

Preporučene objave

Pozdrav svima na forumu;

Molio bih savjet iz područja (su)vlasništava:

 

Kao nasljednik sam prošle godine postao suvlasnik više katastarskih čestica (tako je ispalo ... - možda je moglo drugačije, vjerojatno nije, ali sad je tako).

U stvarnosti nisam posjednik te imovine, a vidim da sam u katastarskom posjedovnom listu naveden kao 'vlasnik' (ne 'izvanknjižni vlasnik' kao drugi).

Ne znam što je upisano u ZK (ne znam brojeve ZK čestica, ne može se naći preko kčbr, ne piše u rješenju o nasljeđivanju), ali na tim nekretninama nema dugova.

 

Zbog razvoja situacije zanimalo bi me kako mogu prestati biti (su)vlasnik tih nekretnina - izbrisati se iz katastra i ZK.

(to se ne može prodati).

Koliko znam, da bih to prenio na ostale suvlasnike, oni bi se trebali

složiti, pa platiti porez - jako teško, prije nemoguće.

 

Odreći se u korist države - koliko sam pročitao, opet se i država mora

složiti i prihvatiti (?).

 

Da li bi se to dalo riješiti 'napuštanjem' - da dam izjavu na sudu da ne koristim / nisam u posjedu nekretnina više od 20 g. i da ih napuštam (nasljednik sam postao prošle godine)?

 

Uskoro će za tu KO biti javno izlaganje nove katastarske izmjere -

- da li bih u postupku podnošenja prigovora mogao to riješiti

prigovorom da ja nisam posjednik na česticama i tako se riješiti i vlasništva?

 

Da li postoji ikakav izlaz iz (su)vlasništva koji ne ovisi o nekoj drugoj strani ?

(npr da država automatski preuzme na sebe neko vlasništvo kojeg se neko odrekne, ili da mogu izjaviti sa napuštam tu imovinu i gotovo) ?

 

Tu će nemoguće biti postići vlasništvo 1/1 na nekom dijelu nekretnina,, a bez toga je to samo (potencijalni) trošak.

 

Svašta bi se moglo i trebalo, ali u konkretnom slučaju stvarno nije realno očekivati sređivanje vlasničkih odnosa - ne zbog neke svađe,

nego zbog troškova i moguće koristi od toga.

 

Unaprijed zahvaljujem na savjetima. Srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Katastar (dgu) je mojoj rođakinji odgovorio da ne mogu dati informaciju o z.k. česticama,

a inače od geodeta čujem da to košta par-sto kuna po k.č., tako da u ovom trenutku ne mogu do te informacije - bar ne dok ne bude javno izlaganje katastarske izmjere;

 

I tako je riječ o načelnom pitanju:

Recimo netko je (su)vlasnik (upisan i u z.k.) neke nekretnine.

Zbog niza razloga to više ne želi biti - bilo kako.

ali

ne može svoje to svoje (su)vlasništvo niti prodati niti pokloniti jer to nitko ne želi kupiti/prihvatiti (nitko nema interesa - da je i za 1 lipu, opet treba platitii porez).

Recimo da niti država nema interesa prihvatiti to (su)vlaništvo.

 

Sa pokretninom je lako - brod potopiš, kamion daš u staro željezo.

 

A što sa nekretninom?

Da li se taj (su)vlasnik svoje imovine-nekretnine može ikako jednostrano - bez da ovisi o nečijem pristanku - riješiti?

(Već sam pitao za napuštanje)

 

Zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidite čl. 172. i 133. ZV-a.

 

Ali vas muči nesređeno ZK stanje.

 

1) Pitanje načene prirode:

Pogledao sam ZV - hvala - članci govore o očitovanju o odricanju od vlasništva- to bi bio načelan odgovor - to valjda znači daje moguće jednostrano se odreći nekretnina - i suvlasništva ? - nadnekretninama spomenutim očitovanjem;

(Da li neko ima saznanja o tome iz prakse?)

 

Spominje se i 'ako zakon ne određuje drugačije'- da li postoje kakve druge zakonske odredbe koje bi takvo odreknuće(u ovom slučaju od suvlasništva) ograničavale odnosno spriječavale ?

 

2) Nesređeno ZK stanje (i nepoznato)

Kakvo god sada bilo, sigurno nije ono kakvo bih želio,

a malo je vjerojatno da ću ga moći dovesti stanje kakvo želim:

 

Bila jednom, u davna vremena, jedna obiteljska zdruga ...

A sada: Kad je djed umro, odr. broj k.č. su kao vanknjižno vlasništvo naslijedili njegovi nasljednici kao suvlanici.

(to je vjerojatno dio nekadašnje obiteljske zadruge)

Neki od tih nasljednika su već pokojni, i njihovi nasljenici

su naslijedili to suvlasništvo tog vanknjižnog vlasništva.

Dio toga je proveden u katastru, dio još nije.

 

U toj KO je u tijeku reambulacija - očekuje se javno izlaganje

- idealno za srediti vlasničke odnose, sredit će se ZK (odgovarat će (dogovorenom) stanju na terenu - katastru

- ako sam ispravno shvatio - budem otvorio temu o reambulaciji)

 

ALI

 

- treba naglasiti da nije riječ o puno imovine - nešto oranica,

nešto livada, nešto šume - po nekoliko hektara - ne može se tu osnovati 7 gospodarstava ali za 1-2 gospodarstva omogućuje/olakšava egzistenciju (pogotovo šuma - drva za ogrijev).

 

Dva suvlasnika koji su ostali na zemlji su u posjedu cjelokupne imovine - plodouživatelji - nikom ne pada na pamet spriječavati ih u tome - kada bi se k.č. podijelile po suvlasnicima, bila bi druga stvar - suvlasnici bi mogli svaki sa svojom imovinom raspolagati samostalno - dvojca spomenutih više ne bi mogli samo tako koristiti sve.

 

Neki suvlasnici bi htjeli izdvojiti/kapitalizirati svoj dio.

Ovoj dvojci koji su ostali na selu sigurno više odgovara

stanje kakvo je sada (i u katastru) - to je da je više suvlasnika na svakoj k.č. (pa bi se moglo dogoditi da, po javnom izlaganju reambulacije to bude upisano i u ZK).

 

Ja odobno ne tražim svoju 1/7, već puno manje, nekih 800 m2,

mali dio jedne od k.č., ali da to dobijem u vlasništvo 1/1.

Nitko meni ne spori posjed, ali formalizirati vlasništvo - zbog

navedenih interesa ostalih - to je sasvim druga stvar

 

Ako ne mogu dobiti vlasništvo 1/1 tog malog dijela - tako da mogu sa time samostalno raspolagati,

onda mi je vjerojatno pametnije odreći se svega - ne biti

suvlasnnikom 1/7 pa danas sutra plaćati tko zna što - poreze,doprinose - na nešto sa čime uopće ne raspolažam.

 

 

A pravni lijekovi, tužbe, ovo, ono - ne vjerujem da imam

- niti ja, niti drugi suvlasnici para za takvu pravnu bitku -

- tim više što je tržišna vrijednost tih nekretnina relativno mala. Sigurno bi bilo puno jeftinije, jednostavnije, brže i sigurnije naći drugu čistu nekretninu nego se upuštati u ovako nešto.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija