Jump to content

Odricanje u korist jednog roditelja


"pravna 0"

Preporučene objave

Pozdravljam!

Misite li da je pametno nakon smrti jednog roditelja odreći se svega u korist drugog?

Može li odgovor biti Da ili Ne?

To smo napravile sestra i ja ne razmišljajući previše, a sve radi dobrih obiteljskih odnosa. Vrlo brzo se pojavio prvi problem: Majka traži da joj platimo ljetovanje u našoj "zajedničkoj" vikendici koja nije baš zajednička jer glasi na njezino ime. Ona plaća račune, a u mirovini je. Ne može se sama baviti kućom jer su to za nju preteški poslovi. Sestra s druge strane ima uloženi novac u jednom katu - novac da bi se taj kat uopće podigao.

Ima li takvih tikvi igdje ili smo mi jedine blesave?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li pametno ili ne - pitanje je ljudi u igri, jer to je prije svega ljudsko pitanje, a tek potom pravno.

 

Ima pozitivnih primjera, a ima i negativnih. O pozitivnima u medijima naravno nećete ništa čitati, jer to ne prodaje novine, ali zato o negativnima hoćete. No, treba ponekad sagledati malo širu sliku - nemojte ovo shvatiti kao "popovanje", ali jednog dana vi i sestra ćete steći vlasništvo vikendice, pa jel vam onda u interesu da ona propada u međuvremenu? Mislim da nije, jer time "pljujete u tanjur iz kojeg ćete na kraju jesti".

 

S druge strane, zašto vas je majka nagovarala na odricanje, a sada joj je to preveliki teret, obzirom na godine? Jednostavno rješenje nalazi se u darovanju i u tom kontekstu treba razgovarati s mamom. Ne treba darovati sve, može svakoj od vas po 1/3, a 1/3 zadržati za sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na mišljenju, da, dobro ste rekli, "pitanje je ljudi u igri"..

Ne "pljujemo mi u tanjur", no tako ispada kad se gleda iz udaljenosti od 500km. Stvarno mi se ne isplati sjesti u auto da bih pobrala grožđe ili pokosila travu. Mogao bi čovjek i platiti nekoga da to učini, no majstori na moru su nam obrezivanje biljki naplatili 600 kn. A poslova je hrpa. Kad čovjek ima 2 kredita (auto i stan) ni financijski ne može brinuti o još jednoj kući. Tu i tamo pofarba neku ogradu, popravi neki kvar, no zato sada sluša stalno prigovaranje. Sve se vrti oko kuće u kojoj mi "nešto nismo" (mi smo: zetovi i 2 sestre), naravno, svaka priča je drukčija i privatna, no nismo se li mi odricanjem od svega stavile u situaciju da nas netko može i ucjenjivati? Nismo li time oduzele nešto i svojoj djeci?

Stvarno se ne mislim nikome ulizivati i osjećati se potlačeno da bi naslijedila nekakve kvadrate. Pokazalo se da su "kvadrati" kamen smutnje. Svaki razgovor završi na toj vikendici. Nadam se da razumijete, danas je luksuz imati veliku nekretninu koja zjapi prazna. I kad još k tome nije ni tvoja!

LP i stvarno sam se trebala nekome izjadati...

uređeno: od "pravna 0"
višak teksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...no nismo se li mi odricanjem od svega stavile u situaciju da nas netko može i ucjenjivati?

 

Naravno da niste i niste ni dužna trpjeti takvo mamino ponašanje.

 

Nismo li time oduzele nešto i svojoj djeci?

 

Eventualno u kontekstu da majka "spiska" vikendicu ili pak je oporukom ostavi nekom trećem.

 

Stvarno se ne mislim nikome ulizivati i osjećati se potlačeno da bi naslijedila nekakve kvadrate.

 

To je vaša stvar hoćete li si dozvoliti takav tretman od strane majke.

 

Pokazalo se da su "kvadrati" kamen smutnje. Svaki razgovor završi na toj vikendici. Nadam se da razumijete, danas je luksuz imati veliku nekretninu koja zjapi prazna. I kad još k tome nije ni tvoja!

 

Ovo se zapravo uklapa u stereotip razmišljanja starijih ljudi (pogotovo samaca), koji žive u svom svijetu, ne vide ili ne žele vidjeti probleme u životu svoje djece, samo misle o sebi i onda im je određeni predmet (u ovom slučaju vikendica) u njihovom životu instrument nekakvog "napada" odnosno izazivanja osjećaja srama ili krivnje kod svojih bližnjih kojim dobivaju ponovno na važnosti, samo zato jer su sami izgubljeni. Na vama je da to prihvatite ili odbijete, uz ljudski razgovor zašto. Ako vam je majka razumna žena, shvatit će da nema smisla da vi svako malo putujete po 7-8 sati dole samo zato da se pokosi trava ili obreže loza. A pomoć se uvijek lako dogovori, kad ima dobre volje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima, ovo posljednje ste u potpunosti pogodili bez raspolaganja s nekim velikim detaljima. Čini se da dio starijih ljudi želi uvijek veću sigurnost od one koju imaju. Toplo se nadam da nećemo i mi jednog dana takvi biti. Najgori je prigovor: Mi smo tu kuću gradili za vas! Razmišljam što bi bilo da joj nismo prepustili ono što nas pripada po ocu. Vjerojatno bi stanje bilo puno gore.

Nekada nam trebaju samo normalni roditelji, nema veze ni da su puki siromasi.

Hvala još jednom na mišljenju. Dosta su korisne i priče drugih ljudi, kažu da pametni uče na tuđem, a budale na vlastitom iskustvu...

:cita:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija