Jump to content

Izvanredni otkaz radnika zbog neisplate plaće


Jeanne_

Preporučene objave

Poštovani,

 

molila bih informaciju mogu li dati izvanredni otkaz o radu uzrokovan ponašanjem poslodavca u roku od 15 dana od saznanja za tu činjenicu ako mi kasni jedna plaća? Ili ih baš mora kasniti tri? Naime, s obzirom da u mjestu sjedišta poslodavca živim kao podstanar itekako mi je otegotna okolnost da nemam čime platiti najam stana, a plaća je jedini prihod koji ostvarujem. Zahvaljujem na svakoj informaciji i pomoći. Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

molila bih informaciju mogu li dati izvanredni otkaz o radu uzrokovan ponašanjem poslodavca u roku od 15 dana od saznanja za tu činjenicu ako mi kasni jedna plaća? Ili ih baš mora kasniti tri? Naime, s obzirom da u mjestu sjedišta poslodavca živim kao podstanar itekako mi je otegotna okolnost da nemam čime platiti najam stana, a plaća je jedini prihod koji ostvarujem. Zahvaljujem na svakoj informaciji i pomoći. Pozdrav!

Jeanne,

nigdje u Zakonu ne piše da je Izvanredni otkaz opravdan ako poslodavac ne isplati najmanje tri plaće.

S obzirom da Vam je plaća jedini izvor prihoda a nije isplaćena to može biti razlog za Izvanredni otkaz ugovora o radu.

Međutim radi toga što ,kao što rekoh "to može biti",ja bih na Vašem mjestu prvo Zahtjevom za zaštitu prava upozorio poslodavca na njegovu obvezu i pisano, poštom sa povratnicom upozorio ga na to i naveo da ukoliko vam ne isplati plaću da ćete biti primorani dati Izvanredni otkaz(koji obrazložite kao što ste obrazložili nama) i obratiti se Inspektoratu za radne odnose i konačnici Sudu.

Moje je pitanje za vas: dobivate li obračune plaća?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sudska praksa prevladavajuće uzima neisplatu više plaća (u pravilu 3), kao opravdani razlog za izvanredno otkazivanje ugovora o radu.

 

Poštovani G man,

ne mogu da se ne složim sa vama. No nije na odmet da u svojoj situaciji pitateljica upozori poslodavca na nepoštivnje odredbi Zakona o radu iz čl.92.

A to kaj je sudska praksa vezano za ne isplatu plaće tri mjeseca je totalni idiotizam. Bi gospon sudec koji tak sudi radil bez plaće tri meseca? Premjer? Saborski zastupnici?Brus bi.

A onda još k tome imamo situaciju da je ne isplata plaće kazneno djelo a z druge strane toleriramo da se moreju ne isplatiti tri plaće. Stvarno pljuga.

Sad sam se razsrdil. Pa ne bum dalje da ne bi bilo ključa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No nije na odmet da u svojoj situaciji pitateljica upozori poslodavca na nepoštivnje odredbi Zakona o radu iz čl.92.

 

Slažem se.

 

A to kaj je sudska praksa vezano za ne isplatu plaće tri mjeseca je totalni idiotizam. Bi gospon sudec koji tak sudi radil bez plaće tri meseca? Premjer? Saborski zastupnici?Brus bi.

 

To je problem prakse. A glede nabrojanih, nemojte imati brige za njih, obzirom na visinu plaće (mislim na zastupnike i premijera, sudstvo je po mom mišljenju potplaćeno - govorim za časne ljude koji taj posao obavljau odgovorno i savjesno), mogli bi oni o-ho-ho vremena izdržati bez plaće.

 

A onda još k tome imamo situaciju da je ne isplata plaće kazneno djelo a z druge strane toleriramo da se moreju ne isplatiti tri plaće.

 

Navedeno kazneno djelo je čisti populizam i izigravanje "većeg vjernika od Pape". Pogledajte si samo koliko kaznenih prijava za to kazneno djelo završi sa osudom na kraju, a koliko sa odbačajem ili oslobađajućom presudom. Navedeno kazneno djelo postoji samo kod onih poslodavaca koji su totalni de.ili, koji namjerno i svjesno, upravo s ciljem da prikrate radnika plaće, iako imaju potpuno lagodnu situaciju glede poslovanja, ne žele isplatiti plaću. Procijenite sami koliko takvih poslodavaca odgovara ovom opisu i biti će vam jasan prethodni navod.

 

Ali, slažem sa da je takva legislativa (kaznena) lagano licemjerna parničnoj praksi.

 

Sad sam se razsrdil. Pa ne bum dalje da ne bi bilo ključa.

 

Ne bu bilo ključa, jer nema potrebe za istim. Pa razumijem ja vas i slažem se, a moj prethodni post nije dan u namjeri da nekoga obeshrabrim nego da pojasnim situaciju.

 

Ako poslodavac nema namjeru osporavati otkaz, on se može uvijek dati, pa čak i onda kada nema osnove za isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Kako da ostvarim prava za naknadu sa biroa kada dam izvanredni otkaz, jer mi poslodavac ne isplati cijelu plaću nego samo 20% iznosa koji stoji u ugovoru o radu. Listu također dobijem ali samo sa 20% iznosa.

Šta da napravim?

One fore sa obabještavanjem poslodavca nepuše, jer to završi u smeću. Jedino ako dođe do suda. Meni je jedino u interesu se makniti iz firme i ostvariti naknadu sa biroa dok ne riješim drugi posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako da ostvarim prava za naknadu sa biroa kada dam izvanredni otkaz, jer mi poslodavac ne isplati cijelu plaću nego samo 20% iznosa koji stoji u ugovoru o radu. Listu također dobijem ali samo sa 20% iznosa.

Šta da napravim?

One fore sa obabještavanjem poslodavca nepuše, jer to završi u smeću. Jedino ako dođe do suda. Meni je jedino u interesu se makniti iz firme i ostvariti naknadu sa biroa dok ne riješim drugi posao.

 

U Vašem slučaju to je jednostavno: Dajete Izvanredni otkaz sa obrazloženjem koje je ste i nama naveli i ostvarit čete ona prava koja ste spomenula.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Vašem slučaju to je jednostavno: Dajete Izvanredni otkaz sa obrazloženjem koje je ste i nama naveli i ostvarit čete ona prava koja ste spomenula.

 

Hvala puno!

 

Meni bi hzz onda isplatio 80% ugovorne plaće, zar ne? Ne onaj minimalac od 1700 kn?

Samo da napomenem, ja imam od zadnje 3 plaće: 2 u punom iznosu, a ova zadnja je 20%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvao sam pravnu službu HZZ po pitanju moje problematike, te sam doio odgovor da, da bih bio umogućnosti ostvariti naknadu sa zavoda u mom slučaju, morao bih dostaviti nekakv akt iz kojega je vidljivo da poslodavac nije u mogućnosti iplatiti plaću.

 

Zanima me kakav je to akt i kako da dođem do njega?

 

Pretpostavka je da mi poslodavac neće sam napisati nikakav akt ili potvrdu ili bilo što treće!

 

Što da napravim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

U ZOR-u čl. 116 stoji :Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

 

Pitanje:

 

Kako se gleda na ovo ako poslodavac nije isplatio plaću za 3 mj. uzastopno?

 

Dali je spomenuto ispunjeno ako se izvanredni otkaz podnese 15 dana nakon što nije isplaćena plaća za 3 mjesec uzastopno, ili treba dati izvanredni otkaz, 15 dana nakon što prva plaća nije isplaćena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ZOR-u čl. 116 stoji :Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

 

Pitanje:

 

Kako se gleda na ovo ako poslodavac nije isplatio plaću za 3 mj. uzastopno?

 

Dali je spomenuto ispunjeno ako se izvanredni otkaz podnese 15 dana nakon što nije isplaćena plaća za 3 mjesec uzastopno, ili treba dati izvanredni otkaz, 15 dana nakon što prva plaća nije isplaćena?

 

Otkaz treba dati u roku od 15 dana od dospjelosti zadnje neisplaćene plaće (datuma koji imate u Ugovoru, pravilniku o radu ili Kol. ugovoru u kojem roku je poslodavac obvezan isplatiti plaću za prethodni mjesec ili prema čl. 92.(4) Zakona o radu koji kaže da poslodavac mora isplatiti plaću najkasnije do 15-tog datuma tekućeg mjeseca za protekli mjesec) i navesti sve prethodno neisplaćene plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija