Jump to content

Vlasništvo nad obiteljskom kućom


Zrumica2102

Preporučene objave

Pozdrav,

 

imam sljedeću situaciju.

 

Doselila sam se zaručniku. Obiteljska kuća glasi na njegovog oca koji želi prepisati kuću na njega na način da je on (njegov otac) vlasnik kuće dok je živ. Znači da u principu, moj zaručnik stječe pravo na kuću tek kada mu otac umre. A njegov otac traži da mi platimo prepis kuće, navodno nekih 2000 kn.

 

Mi planiramo ulagati u tu kuću jer si moramo srediti prizemlje, što će nas doći otprilike 50.000kn (minimalno).

 

S obzirom da sam ja kreditno sposobna podići kredit, dok moj zaručnik nije, ja bi zapravo ulagala u tu kuću koja nije moja i zapravo ne znam kakva prava imam ili nemam u toj kući nakon tog ulaganja. Znači jednog dana, u slučaju da se posvađamo s njegovim ocem ili se nas dvoje, ne daj Bože, raziđemo imam li ja pravo na neke novce što sam uložila u tu kuću ili ne?

 

Molim vas za savjet što se ovoga tiče i kako napraviti ugovor, odnosno koje opcije postoje kod potpisivanja takvog ugovora i kako da najbolje izvučem iz svega ovoga.

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako kuću daruje nakon života (to može učiniti i oporukom) nema troška prepisa dok se ne zatraži uknjižba vlasništva (temeljem darovnog ugovora). uknjižba vlasništva za sada košta 250,00kuna (ako se uknjižba zatraži nakon 30 od stjecanja uvjeta za upis vlasništva sudska pristojba iznosi 1.250,00kuna).

 

možete ulagati u kuću sa pismenom suglasnosti vlasnika.i uz izjavu da će ista nekretnina biti darovana ulagatelju (sinu)

čuvaj dokaze o ulaganju (zlu netrebalo) da bi u slučaju potrebe mogla tražit povrat uloženoga(od vlasnika kuće). osobito čuvaj dokaz o ulaganju svoje osobne imovine (dar roditelja, novac prije zajedničkog života).

 

pokušaj tražiti stambeni kredit sa hipotekom na kući.

ako dobiješ i potrošački kredit probaj ga osigurati hipotekom na kući (tu ćeš se uvjeriti u namjere vlasnika kuće).

 

u slučaju svađe i razlaza (nedaj bože)možeš tražiti 1/2 uloženoga u kuću a 1/2 je od sadašnjeg zaručnika. tako i obveza po kreditu (ako dođe do razlaza)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako kuću daruje nakon života (to može učiniti i oporukom) nema troška prepisa dok se ne zatraži uknjižba vlasništva (temeljem darovnog ugovora). uknjižba vlasništva za sada košta 250,00kuna (ako se uknjižba zatraži nakon 30 od stjecanja uvjeta za upis vlasništva sudska pristojba iznosi 1.250,00kuna).

 

možete ulagati u kuću sa pismenom suglasnosti vlasnika.i uz izjavu da će ista nekretnina biti darovana ulagatelju (sinu)

čuvaj dokaze o ulaganju (zlu netrebalo) da bi u slučaju potrebe mogla tražit povrat uloženoga(od vlasnika kuće). osobito čuvaj dokaz o ulaganju svoje osobne imovine (dar roditelja, novac prije zajedničkog života).

 

pokušaj tražiti stambeni kredit sa hipotekom na kući.

ako dobiješ i potrošački kredit probaj ga osigurati hipotekom na kući (tu ćeš se uvjeriti u namjere vlasnika kuće).

 

u slučaju svađe i razlaza (nedaj bože)možeš tražiti 1/2 uloženoga u kuću a 1/2 je od sadašnjeg zaručnika. tako i obveza po kreditu (ako dođe do razlaza)

 

ajme..tek mi je sad sve komplicirano.... :( Ne znam kako bi se uspjela naplatit od vlasnika kuce u slucaju ulaganja jer on nema niti lipe..niti radi niti ima mirovinu..od njega ne bi izvukla niti lile jer nema otkuda..zato me toliko i strah ulagati...

Kako mislis da cuvam dokaze svoje osobne imovine prije zajednickog zivota? Stednju nikakvu nemam ...imam svoj auto jedino..a dar roditelja imam jedino sto je bio za zaruke ali nista veliko da imam od njih neku nekretninu ili nesto..mogu cuvati samo racune od poklona? :)

A sto se hipoteke tice to ne bi sigurno prosloto sam sigurna..jer je i sam rekao da nece prepisati kucu na sina dok je ziv da ga ne bi mi isterali...

 

Da li ja generalno gledajuci imam ikakva prava samo na temelju zajednickog zivota ili moramo biti u braku da bi imala neka prava na temelju ulozenog u tu kucu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja sugestija će biti malo pragmatičnija - neka budući svekar daruje sinu kuću, a istovremeno osnuje pravo plodouživanja za sebe (i eventualno suprugu).

 

Efekt je isti, on je faktički vlasnik (po ovlastima), ali se vaša situacija bitno mijenja, jer tada ulažete u imovinu danas zaručnika, a sutra supruga, što će vam biti bolja opcija, imajući u vidu da između (izvan)bračnih supružnika ne teče zastara, pa ćete u slučaju najgoreg scenarija moći bez problema potraživati uloženo, odnosno preciznije polovicu uloženog, dok u slučaju sa ocem kao vlasnikom to neće biti slučaj, jer ćete tamo imati 5 godina za povrat ulaganja od učinjenog ulaganja. A misim da ćete se složiti sa mnom da vam takvo gledanje na kalendar nije potrebno, u iščekivanju najgoreg.

 

Što se hipoteke tiče, osim ako to neće biti uvjet banke, osobno ne bih inzistirao na tome, jer bi moglo biti kontraproduktivno. Ali odluka je samo vaša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U principu su onda oni ravnopravni vlasnici, tj suvlasnici do svekrove smrti ili kako?

 

Ne, sin bi bio vlasnik, ali bi otac imao pravo tu stanovati i koristiti nekretninu (ili dio nekretnine - kako definirate ugovorom) kao posjednik . Recimo to bi bilo kao zaštićeni stanar, da vam bude jasnije.

To pravo se može upisati u gruntovnici kao teret .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, budući svekar bi trebao za života darovati sinu kuću a za sebe osnovati pravo plodouživanja tijekom života? Ili bi to bilo darivanje nakon njegove smrti?

 

U principu su onda oni ravnopravni vlasnici, tj suvlasnici do svekrove smrti ili kako?

 

ako sin prihvati dar sa pravom plodouživanja to znači da je vlasnik i ima obveze plaćat račune a otac može može kuću koristiti, iznajmiti i ubirat najamninu ili može vam zabraniti korištenje kuće odnosno tražiti najamninu.

 

pravo uživanja- sin je vlasnik. kao vlasnik ima obveze. otac i majka imaju pravo koristiti dio kuće dok su živi.

pravo uživanja ili plodouživanja treba upisati u vlasnički list. briše se nakon smrti korisnika prava.

 

pravo uživanja je za vas povoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija