Jump to content

Zajednički dugovi po ostavinskoj raspravi


nerazu

Preporučene objave

Pozdrav svima,

imam par pitanja vezano za podmirenje novčanih dugova nakon smrti roditelja - majke.

Moja sestra i ja smo po rješenju ostavinske rasprave dužne podijeliti dugove nastale za života majke.

Radi se o tome da moja sestra to izbjegava učiniti iako materijalno bolje stoji od mene. Ja sam zaposlena i plaća mi je već opterećena sa kreditima (između ostaloga i za stan u kojemu živim).

Ona živi u seoskom kućanstvu sa mužem i dvoje djece i posjeduju dvije kuće, od toga je jedna novogradnja - katnica i imaju veliki skupi auto - limuzinu te poljoprivredne strojeve i kamione.

Već u nekoliko slučajeva se desilo da sam morala platiti kompletna dugovanja (i svoju i njenu polovicu) jer mi je prijetila ovrha i blokada računa. Zadužila sam se i sad sam u još većoj nevolji i lošijem materijalnom stanju.

Banke ne zanima tko će podmiriti dug već im je bitno da uzmu cjeli iznos onome tko ima tekući račun - meni. Tako se i desilo.

Sad se događa da još uvijek stižu opomene i prijedlozi za ovrhu i njoj i meni ali ona sve to izbjegava i ne želi ništa platiti iako u rješenju od soatvinske rasprave lijepo stoji da je to po zakonu dužna.

Na ostavinskoj raspravi je tražila tisuću eura više od iznosa prodaje kuće i dobila je sav novac i nakon toga nijie htjela podmirivati dugove koje je bila dužna.

Ja sam sada ostala u dugovima..

Mene zanima to - da li je ikako moguće nju natjerati i kako da plati to što je dužna i da ja dobijem nazad svoj novac koji sam morala uplatiti umjesto nje. Čula sam za privatnu tužbu... recite mi iskreno ima li ikakve šanse da vratim svoj novac i da se nju natjera da podmiri zaostala dugovanja?

Nemam novaca za odvjetnika jer sam već u dugovima i očajna sam pa vas molim za savjet kako to mogu sama pokrenuti i napisati i predati na sud.

I da li tu može nastupiti kakva zastara ili da se sud oduži godinama na moju štetu?

Moloim vas za sve detalje šta i kako jer stvarno sam očajna a sestra i šogor se smiju što ih se ne može natjerati da plate dugovanja a novac su uzeli i baš ih briga za sve..

Imam sve uplatnice i dokaze ali da li će mi to pomoći?

Unaprijed zahvalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tužbom za povrat uloženoga traži od sestre dio duga koji otpada na nju a koji si platila.

zastara 5 godina od plaćanja.

nasljednik vračadug ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

kolika je vrijednost nasljeđene imovine?

koliki su dugovi?

 

kako ti banka uzima novac? ako dobiješ rješenje za ovrhu piši prigovir

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima to - da li je ikako moguće nju natjerati i kako da plati to što je dužna i da ja dobijem nazad svoj novac koji sam morala uplatiti umjesto nje. Čula sam za privatnu tužbu... recite mi iskreno ima li ikakve šanse da vratim svoj novac i da se nju natjera da podmiri zaostala dugovanja?

 

kako si morala platiti umjesto nje. imate rješenje kojim je određen tvo dug.

 

nije bitno šta imaju njen muž i djeca bitno je šta ima ona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ažurirano

 

tužbom za povrat uloženoga traži od sestre dio duga koji otpada na nju a koji si platila.

zastara 5 godina od plaćanja.

nasljednik vračadug ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

kolika je vrijednost nasljeđene imovine?

koliki su dugovi?

 

kako ti banka uzima novac? ako dobiješ rješenje za ovrhu piši prigovir

 

Kuća od majke je prodana i sestra je postavila uvjet da želi tisuću eura više inače neće dati da se kuća proda..i tako je i bilo, dobila je tisuću više.

Dugovi iznose nekoliko tisuća eura, ja sam poplaćala odmah svoju polovicu svih dugova a ona nije htjela.

Banka i ostale ustanove me upozore pismeno kao i moju sestru i onda mi prijete blokadom računa i ovrhom. Sestra nema primanja po tekućem osim dječjeg doplatka i nju ne diraju. Ona uopće ne reagira na te opomene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako si morala platiti umjesto nje. imate rješenje kojim je određen tvo dug.

 

nije bitno šta imaju njen muž i djeca bitno je šta ima ona.

Morala sam jer mi sjedaju na tekući i blokiraju ga.

U rješenju ostavinske rasprave stoji da sestra i ja djelimo dugove po pola ali to nikoga ne zanima i banke meni sjedaju na tekući i prijete ovrhom.

 

Ako ona nema ništa na sebi a živi u braku u kojemu uživa sve te nekretnine, auto i strojeve što se njoj uopće može napraviti da mi vrati novac koji sam ja morala uplatiti umjesto nje? Ima li tu uopće nade za povrat novca ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morala sam jer mi sjedaju na tekući i blokiraju ga.

U rješenju ostavinske rasprave stoji da sestra i ja djelimo dugove po pola ali to nikoga ne zanima i banke meni sjedaju na tekući i prijete ovrhom.

 

nasljednik vrača dug ostavitelj do vrijednosti nasljeđene imovine

izračunaj koliko si majčinog duga vratila.

dali je majka od prijatelja pozajmila novac. vračanje i tog duga( uz potpisanu priznanicu) računa se kao isplata duga kao i trošak sahrane.

 

kad dobiješ rješenje za ovrhu obvezno piši prigovor /žalbu s obrazloženjem da si svoju obvez po rješenju o nasljeđivanju izvršila.

 

plaćanjem sestrinih obveza očito je nečeš se moći naplatiti. predpostavljam da sestraposjeduje nekretnine ali kao bračna stečevina čiji knjižni vlasnik je njen muž.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izračunaj koliko si majčinog duga vratila.

Kad ima više nasljednika, oni odgovaraju solidarno za ostaviteljeve dugove(čl.139.st.4.ZN),što će reći kad je vjerovnikov zahtjev za naplatu dugovanja ostavitelja podnesen protiv jednog od nasljednika,njegov prigovor da nije jedini nasljednik nije odlučan, budući da se radi o solidarnoj obvezi,u kojem smislu je odluka Vrhovnog suda HR br.1830/1997-2

obvez po rješenju o nasljeđivanju izvršila

rješenje o nasljeđivanju nestvara obvezu,budući da ne sadrži kondemnatornu odluku kojom se nasljednik obvezuje na činidbu davanja,trpljenja ili propuštanja,več se isključivo radi o utvrđenju(deklarativno rješenje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad ima više nasljednika, oni odgovaraju solidarno za ostaviteljeve dugove(čl.139.st.4.ZN),što će reći kad je vjerovnikov zahtjev za naplatu dugovanja ostavitelja podnesen protiv jednog od nasljednika,njegov prigovor da nije jedini nasljednik nije odlučan, budući da se radi o solidarnoj obvezi,u kojem smislu je odluka Vrhovnog suda HR br.1830/1997-2

 

rješenje o nasljeđivanju nestvara obvezu,budući da ne sadrži kondemnatornu odluku kojom se nasljednik obvezuje na činidbu davanja,trpljenja ili propuštanja,več se isključivo radi o utvrđenju(deklarativno rješenje).

 

koliko sam shvatila iz vaših odgovora proizlazi da svoj novac koji sam uplatila umjesto sestre nikada neću moći vratiti? molim vas da budete iskreni..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pogrešno shvatanje,

naime tko ispuni tuđu obvezu ovlašten je zahtijevati povrat datog sa pripadajućim kamatama.

 

Shvaćam da mogu zahtijevati putem suda povrat ali da li će to uopće biti moguće ostvariti pošto sestra nema na sebi uknjiženo ama baš ništa a živi u bogatom kućanstvu i uživa u svemu?

Jer banke i sudovi se okome na mene samo zato što imam tekući i na njega primam plaću a nju zaobilaze.

Da li je uopće moguće u tom slučaju ostvariti povrat i kojim zakonskim sredstvima?

Mogu li se uopće ičemu konkretnom nadati ili će sud trajati vječno a meni će ostati samo sudski troškovi i gubitak sredstava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija