Jump to content

Darovanje gotovine u izvanbračnoj zajednici


Nora999

Preporučene objave

Zdravo!

 

Molila bih pomoć oko sljedećeg: momak i ja živimo 6 godina u njegovom stanu kojeg smo odlučili prodati i dobivenim novcem kupiti stan na moje ime (radi oslobođenja od poreza prilikom kupnje 1.nekretnine). U obrascu za prijavu poreza u prometovanju nekretninama ima rubrika Podaci o izvorima sredstava za stjecanje nekretnine. Ako napišem da je pola iznosa dao izvanbračni drug,hoće li mi porezna naplatiti porez na darovanja novca od strane izvanbračnog druga?

 

LP,

Mirna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda je sigurnija varijanta napisati da je došlo od roditelja. Zašto to kažem, iz razloga jer su nam zakoni neusklađeni po pitanju prava izvanbračne zajednice, koja se time faktički diskriminira svugdje gdje postoji određena povlastica za bračnu zajednicu.

 

S druge strane, pitanje je na koji će način PU po pitanju poreza na promet nekretnina, gledati na činjenicu da je vaš izvanbračni drug već imao nekretninu u svom vlasništvu. Iako zakon spominje samo bračnog druga, tu vam činjenica da se izrijekom ne spominje izvanbračni drug ide u korist. Ali PU to može gledati i drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako napišem da je dio iznosa od roditelja onda sam, koliko sam shvatila zakon, prethodno dužna prijaviti poreznoj primitak dara (novca) od roditelja?

 

Hvala :-)

 

 

Možda je sigurnija varijanta napisati da je došlo od roditelja. Zašto to kažem, iz razloga jer su nam zakoni neusklađeni po pitanju prava izvanbračne zajednice, koja se time faktički diskriminira svugdje gdje postoji određena povlastica za bračnu zajednicu.

 

S druge strane, pitanje je na koji će način PU po pitanju poreza na promet nekretnina, gledati na činjenicu da je vaš izvanbračni drug već imao nekretninu u svom vlasništvu. Iako zakon spominje samo bračnog druga, tu vam činjenica da se izrijekom ne spominje izvanbračni drug ide u korist. Ali PU to može gledati i drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Molila bih pomoć oko sljedećeg: momak i ja živimo 6 godina u njegovom stanu kojeg smo odlučili prodati i dobivenim novcem kupiti stan na moje ime (radi oslobođenja od poreza prilikom kupnje 1.nekretnine).

 

Kupujete li novi stan?

Ako je stan koji kupujete novi, onda plaćate PDV na tri četvrtine vrijednosti stana, a samo jednu četvrtinu kvači porez na promet nekretnina - dakle svega 1,25%.

 

Ako je tako, to uistinu nije vrijedno sve ove zafrkancije.

 

U obrascu za prijavu poreza u prometovanju nekretninama ima rubrika Podaci o izvorima sredstava za stjecanje nekretnine. Ako napišem da je pola iznosa dao izvanbračni drug,hoće li mi porezna naplatiti porez na darovanja novca od strane izvanbračnog druga?

 

Ako napišete da vam je to vanbračni partner, porezna bi vrlo vjerojatno uzela u obzir da vama kao paru to nije prva nekrtnina.

K tome, za takvu nekretninu koja je bila oslobođena poreza postoje dodatni uvjeti.

Da i ne spominjem svoje mišljenje da vam je partner naivni bedak ako pristaje na cijeli ovaj aranžman.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija