Jump to content

Ugovor o dosmrtnom - plaćanje režija


Igiu

Preporučene objave

Postovani, molim vas za savjet. Potpisala sam prije 2 godine ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju sa bakom i dedom. Upis vlasništva do danas nije napravljen, niti će biti dokle god su oni živi (tako smo dogovorili). Još i nekoliko godina prije potpisivanja preuzela sam u potpunosti plaćanje režija. Prosle godine, iz vlastitih novaca, deda i baka uveli su plinsko grijanje. U tih godinu dana samo za plin sam platila oko 7000kn (oni u placanju nisu sudjelovali). Zanima me da li postoji zakonska odredba koliki iznos režija sam duzna placati?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, molim vas za savjet. Potpisala sam prije 2 godine ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju sa bakom i dedom. Upis vlasništva do danas nije napravljen, niti će biti dokle god su oni živi (tako smo dogovorili). Još i nekoliko godina prije potpisivanja preuzela sam u potpunosti plaćanje režija. Prosle godine, iz vlastitih novaca, deda i baka uveli su plinsko grijanje. U tih godinu dana samo za plin sam platila oko 7000kn (oni u placanju nisu sudjelovali). Zanima me da li postoji zakonska odredba koliki iznos režija sam duzna placati?

 

Hvala

 

čuvaj račune (kojima dokazuješ izvršavanje ugovorene obveze. čuvaj i račune za druge izdatke za primatelje uzdržavanja) . čuvaj ugovor.

u gruntovnici (u vlasnički list) napravi zabilježbu sklapanja ugovora. bez zabilježbe moguće je prodati nekretninu ili na drugi način otuđiti. smatram da bi bilo puno bolje napravitu aneks ugovora (na ugovor o doživotnom uzdržavanju) zbog poreza.

 

ili platiti porez, upisati vlasništvo a primateljima uzdržavanja upisati pravo uživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovorima. Negdj na ovoj stranici sam procitala da duznost placanja rezija stupa na snagu nakon upisa vlasništva ali očito sam nešto krivo shvatila. Ja ću naravno i dalje placati njima rezije ali ne znam šta da napravim sa grijanjem. Oboje su stari i uopće ne mogu shvatiti da treba zatvarati vrata, ne luftati po sat vremena, drzati radijatore bar malo otvorene da se zidovi ne hlade..... Računi su tako ogromni samo zbog toga; svatko spava u svojoj prevelikoj sobi koja se grije..... (nisu sposobni dogovor zapamtiti niti do kraja dana). Upis vlasništva smo dogovorili nakon smrti zbog drugih problema.....Deda i baka imaju sina koji ih je odbio uzdrzavati, po ugovoru tj.oporuci on naslijeduje jedan dio nekretnina jer je to bila njihova izricita zelja a i zato da izbjegnu dodatne sukobe sa njim i dolaske policije...To im je sve jako stresno a meni ih je teško gledati na tabletama za smirenje pa sam pristala (nikad vise!!!). Radi se o dosta velikoj kuci sa puno zemljista a, ponovo radi njihovog sina, etaziranje nije moguce napraviti jer on to ne zeli (koliko sam informirana ne može se etazirati samo dio kuće). Ugovor je kompliciran, sastavljen od strane odvjetnika, vezan za oporuku, popracen tlocrtima i ovjeren i pohranjen na sudu. Ako postoji još ikakav savjet vezano za taj plin bila bi zahvalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obvezala sam se na slijedeće..... "uzdrzavati primatelja do smrti, osigurati potreban stambeni smjestaj, brinuti o zivotnim potrebama sto podrazumijeva nabavu i spremanje hrane, brigu o osobnoj higijeni, cistoci rublja, brinuti o nabavci lijekova i pomagala, osigurati potreban prijevoz, osig lijecnicku pomoć, brinuti o smjestaju u bolnicu ili drugu odgovarajucu ustanovu, brinuti o nabavci potrebne odjece i obuce....osigurati pogreb. " Ništa drugo, tj detaljnije nije navedeno u obvezama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Režije sam im počela placati nekoliko godina prije potpisivanja ugovora jer sa 1900kn mirovine 2 ljudi ne može živjeti. Tada su režije bile oko 300kn mj+ oko 3000kn za drva za jednu zimu. Do danas su režije porasle na oko 500kn i uveli su plinsko za koji su u godinu dana napravili više od 7000kn razlike. Očekuju od mene da im to i dalje placam, ne žele prihvatiti nikakav savjet tj moj zahtjev da ne spavaju svaki u svojoj grijanoj sobi, i još tokom dana funkcioniraju u oko 60m2 takoder grijanog prostora. Ja im i dalje zelim placati rezije i grijanje ali ne više od onoga koliko sam im prije plaćala. Njihov sin je,nazalost,netko od koga očekujem tuzbu i tko zna kakve još probleme jer je tako bilo i do sada. Htjela bi samo biti sigurna ako odbijem plaćati više za rezije i plin, natjeram ih da "žive" u manje prostora.......itd., da li me po ikojoj osnovi može tuziti ili npr prijaviti socijalnoj sluzbi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htjela bi samo biti sigurna ako odbijem plaćati više za rezije i plin, natjeram ih da "žive" u manje prostora.......itd., da li me po ikojoj osnovi može tuziti ili npr prijaviti socijalnoj sluzbi?

 

primatelji uzdržavanja se ne drže ugovora(po onome što je navedeno).

zašto bi se ti držala ugovora i upisala vlasništvo nakon smrti primatelja uzdržavanja? a osobito ako očekuješ tužbu nasljednika.

imaš ugovor i upiši vlasništvo. plaćaš porez (koju obvezu trebaš prijaviti a trebala si je prijaviti po sklapanju ugovora). sve što daš primateljima uzdržavanja a nije navedeno u ugovoru može se smatrati dar.

ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju isključuje pravo nasljeđivanja pa i pravo nužnog djela.

sin može osporavati ugovor. dali će uspjeti ovisi o dokazima kojima raspolažete. čuvajte račune.

napravite aneks ugovora za obvezu plaćanja režija ili zatražite upis vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imaš ugovor i upiši vlasništvo.
prijedlog za upis bio bi odbijen,iz razloga što je trenutak stjecanja prava vlasništva ugovornom klauzulom odgođen do smrti primatelja izdržavanja(suspenzivni rok),glede čega takav ugovor predstavlja doživotno a ne dosmrtno izdržavanje.

Na ovakav stav analogno upućuje odluka

Vrhovnog suda RH Broj: Rev 865/05-2.

""Činjenica da su stranke nazvale taj ugovor ugovorom o doživotnom uzdržavanju, zbog pogrešnog naziva ugovora, ne dovodi u sumnju njegovu pravnu bit, tj.da je riječ o ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju.""

Odluka se može u cjelosti pročitati u Prilogu Hrvatske javnobilježničke komore 3/2012.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ugovoru je navedeno da se po potpisu odmah moze prenijeti vlasništvo i po jednom drugom članku da stupam u posjed nekretnine po potpisu ugovora. Kuća nije etazirana a za upis vlasništva mora biti. Njihov sin ne zeli etazirati, iz inata, a nemoguće je obaviti etaziranje samo djela kuće (barem sam tako dobila informaciju). Ma ja sam pristala na sve to samo zato što se nitko drugi o njima ne želi brinuti.....dobivam jedan manji dio kuće. Što vrijeme vise prolazi sve više vidim da sam u, svojoj dobroj volji, samo sebi nastetila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija