Jump to content

Isprika za napad i teške tjelesne ozljede!!!


Jen13

Preporučene objave

Molila bi vaš savjet. Zadnji dan školske godine 2014/2015 moj brat tada 16 god. je napadnut na autobusnom kolodvoru. Bio je u društvu svojih maloljetnih prijatelja kada se posvađao sa znancem koji se našao u tom trenutku kraj njega i izazvao svađu. Udarila ga je treća osoba koja nije bila dio niti društva niti ga je moj brat poznavao. Kasnije smo saznali da je to bio prijatelj od znanca s kojim se svađao. Zadobio je teže tjelesne ozljede oka i sinusa i sa hitne prebačen u kb Dubrava gdje je proveo sljedeća 2 tjedna. Povreda je s posljedicama jer još uvijek nema normalnu funkcionalnost oka i ima dvoslike. Posljedicu je nemoguće izlječiti. Cijeli slučaj smo prijavili policiji i napravili kaznenu prijavu u 9 mjesecu. Slučaj je prebačen na državno odvjetništvo i nakon toga niti smo dobili nikakvu obavjest poziv ili rješenje od suda do danas kada je stigao poziv od socijalne službe da dođemo u centar koji je nadležan za optuženika da se on mojem bratu ispriča. Zaboravila sam napomenuti da su svi sudionici bili maloljetni osim prijatelja koji je pozvao policiju i hitnu i ostao s mojim bratom dok nisu stigli. Zanima me dali je ovo normalna procedura i zašto bi mi prihvaćali ispriku okrivljenika. Što mogu poduzeti po pitanju toga. Zanima me što mogu očekivati od cijelog slučaja i kada mogu podignuti privatnu tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislio sam na situaciju da ima manje od 16, jer tada druge sankcije ni ne može biti, osim odgojne mjere (odnosno sasvim sigurno više obveza).

 

Nažalost, naše kazneno pravo je u slučaju maloljetnika debelo preblago (moje osobno mišljenje), jer im se previše gleda kroz prste. A velik broj njih se vrati kriminalu. Ne zagovaram tezu da im trebamo suditi kao odraslima (kao primjerice u SAD-u), jer je to preradikalno, ali onaj tko je imao prilike vidjeti kako funkcioniraju ti odgojno-rehabilitacijski centri (jedan je u mom kraju, i uvijek ima problema prek vikenda s tom klinčadijom), zna o čemu pričam. A statistiku si svi oni koji se pozivaju na nju mogu slobodno okačiti mačku o rep. "Šminkeraj" za EU. Jasno, struka je problem, kao i uvjeti (čitajte novac).

 

U vašem slučaju moja pretpostavka je da će počinitelj biti kažnjen isključivo sa odgojnim mjerama - posebne obveze u vidu isprike i najvjerojatnije pojačane brige i nadzora (i to čak bez dnevnog boravka u odgojnoj ustanovi). Vi, odnosno brat ispriku ne mora prihvatiti, ali sud je taj koji će je uvažiti. I to će biti kraj priče, nažalost. Nadajmo se da se neće ponoviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Znaci to je to. Izvuci ce se s isprikom i dalje smijati mom bratu u lice i traziti nove zrtve. Nisam ni ja za neke pretjeratne kazne ali ima 17 i trebao bi barem dobiti uvjetnu kaznu ili neku jacu mjeru od odgojnih ustanova koje su pre blage prema takvima. Ako tuzim privatno imam li sanse za drugacijim ishodom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U kaznenom postupku protiv maloljetnika nema privatnog tužitelja, uvijek je DORH jedini ovlašteni tužitelj. Kao što sam napomenuo, dobiti će on i pojačanu brigu i nadzor (najvjerojatnije), ali ... Ostaje već rečeno.

 

Vašem bratu preostaje eventualno tužba za naknadu štete, ali obzirom je riječ o maloljetniku, ostaje pitanje otkuda bi se naplatio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vašem bratu preostaje eventualno tužba za naknadu štete, ali obzirom je riječ o maloljetniku, ostaje pitanje otkuda bi se naplatio?

s obzirom da možda taj maloljetnik uskoro završava školu (ako ne ide na fax) pa možda se i zaposli možda bi trebalo tražiti odštetu da se malo nauči pameti u životu kad več naši pametni zakonodavci dopuštaju sileđijama da prolaze nekažnjeno.......

 

usput ,da li njegovi roditelji mogu biti terečeni za odštetu s obzirom da je bio maloljetan....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako tuzim privatno imam li sanse za drugacijim ishodom.

 

nakon što sud utvrdi da je kriv možete tražiti naknadu štete.

http://www.iusinfo.hr/Appendix/DDOKU_HR/DDHR20110111N53_5_1.pdf

 

bilo bi korisno agažirati odvjetnika za zastupanje u sporu (bez neograničene punomoći), čijio bi rad pratili.

 

maloljetan je pa naknadu štete možete tražiti i od roditelja kao suodgovornih osoba.

dok postupak bude završen maloljenik će postati punoljetan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

usput ,da li njegovi roditelji mogu biti terečeni za odštetu s obzirom da je bio maloljetan....

 

maloljetan je pa naknadu štete možete tražiti i od roditelja kao suodgovornih osoba.

 

Sukladno zahtjevu pravičnosti iz čl. 1060. st. 2. ZOO-a (roditelji inače, po mom mišljenju ovdje nisu suodgovorni sukladno čl. 1056. st. 4. ZOO-a, ali zato postoji zahtjev pravičnosti, koji bi trebao biti usvojen).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija