Jump to content

Razvrgnuće suvlasništva geometrijskom podjelom


Jethro

Preporučene objave

riječ je o obiteljskoj kući koja ima 4 kata mala (svaki po 50m2). u jedan kat - podrum, se ulazi okolo, a tri kata su povezana jednim stubištem koje je površinom dosta veliko, 10m2 za svaki kat (dakle 30m za 3 stana).

brat je "uzeo" sebi najgornji kat i lijepo prolazi kroz stubište do sebe gore pa ja ne mogu koristiti 2 kata kao jedan stan (kroz koji mi on prolazi kad ide na najgornji), nego kao 2 stana i ispada da je stubište, eto, zajedničko.

on bi to etažirao i iznajmljivao pa bih ja de facto u toj obiteljskoj kući stalno susretao strance kada bih išao iz dnevnog boravka u spavaću sobu.

ja sam vlasnik 3/4, a on 1/4.

da li on može tražiti geometrijsku diobu obzirom da doista postoje 4 wc-a, da moj dvoetažni stan učini prolaznim i tako dobiva pravo služnosti? odnosno da mi kaže sud da ne mogu koristiti dvoetažni stan, nego da ga moram odijeliti postojeći dvoetažni stan na dva zasebna i dodijeliti pravo služnosti hodnika?

kuća ima 1 ulaz, ali on je sebi stavio kineska vrata na tavan i veli da ima sve zasebno. to što mi prolazi kroz hodnik, kaže da ima pravo služnosti, zaseban wc i zaseban ulaz.

da li mogu spriječiti fizičku podjelu/etažiranje? ako da, kako?

mogu li reći da se etažiranjem gubi na vrijednosti, da je nemoguće prodati takav frankenštajn (što i jest!) te da je ulaz u kuću zajednički? on tvrdi da je ulaz u kuću zajednički kao u višestambeni objekt i da se taj ulaz ne računa, nego onaj njegov na katu/vrhu.

kad bi htio, mogao bi uzeti najdonji dio, podrum, koji se koristi kao stan, no ne želi, jer je ovaj već uredio. što bi onda bilo sa okućnicom koje je samo jedan mali dio betoniran?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

riječ je o obiteljskoj kući koja ima 4 kata mala (svaki po 50m2). u jedan kat - podrum, se ulazi okolo, a tri kata su povezana jednim stubištem koje je površinom dosta veliko, 10m2 za svaki kat (dakle 30m za 3 stana).

To je podrum plus tri kata plus tavan?

 

brat je "uzeo" sebi najgornji kat i lijepo prolazi kroz stubište do sebe gore pa ja ne mogu koristiti 2 kata kao jedan stan (kroz koji mi on prolazi kad ide na najgornji), nego kao 2 stana i ispada da je stubište, eto, zajedničko.

on bi to etažirao i iznajmljivao pa bih ja de facto u toj obiteljskoj kući stalno susretao strance kada bih išao iz dnevnog boravka u spavaću sobu.

ja sam vlasnik 3/4, a on 1/4.

 

Nemoguća je geometrijska podjela na taj način da on dobije gornji kat. Može dobiti jedino podrum kao neovisnu cjelinu.

Nemojte dozvoliti da on to iznajmi.

Kako iznajmiti 1/4 kuće koja nije etažitrana jer nije nigdje definirano koji je to dio kuće.

 

Predložite da otkupite njegov dio.

 

da li on može tražiti geometrijsku diobu obzirom da doista postoje 4 wc-a, da moj dvoetažni stan učini prolaznim i tako dobiva pravo služnosti?

Nema tu služnosti.

Vi ste suvlasnici i zajednički koristite nekretninu.

 

da li mogu spriječiti fizičku podjelu/etažiranje? ako da, kako?

mogu li reći da se etažiranjem gubi na vrijednosti,

Nema etažiranja bez vaše suglasnosti.

 

da je nemoguće prodati takav frankenštajn (što i jest!) te da je ulaz u kuću zajednički? on tvrdi da je ulaz u kuću zajednički kao u višestambeni objekt i da se taj ulaz ne računa, nego onaj njegov na katu/vrhu.

 

A da uredite na svakom katu po dvije male garsonjere po 20 kvadrata i rentate? I lijepo odselite negdje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je podrum plus tri kata plus tavan?

 

 

 

Nemoguća je geometrijska podjela na taj način da on dobije gornji kat. Može dobiti jedino podrum kao neovisnu cjelinu.

Nemojte dozvoliti da on to iznajmi.

Kako iznajmiti 1/4 kuće koja nije etažitrana jer nije nigdje definirano koji je to dio kuće.

 

Predložite da otkupite njegov dio.

 

 

Nema tu služnosti.

Vi ste suvlasnici i zajednički koristite nekretninu.

 

 

Nema etažiranja bez vaše suglasnosti.

 

 

 

A da uredite na svakom katu po dvije male garsonjere po 20 kvadrata i rentate? I lijepo odselite negdje?

 

podrum zasebno (prilagođen za stanovanje), suteren, 1 kat i potkrovlje (4 x 50m2) s tim da je podrum najveći, 50 m2 a kroz 3 male etaže ide veliki hodnik koji ih povezuje iznutra pa ispada da su stanovi manji od podruma za taj hodnik koji ne postoji u podrumu. dakle, gornji stanovi su cca 38m2 - manji zbog "zajedničkog" hodnika. sori na nejasnoći.

 

ja ne dozvoljavam etažiranje, no stvar je u tome da on silom hoće etažirati pa je i "unajmio" sudskog vještaka da napiše da se može etažirati u izvanparničnom postupku razvrgnuća suvlasništva geometrijskom diobom, dakle silom zakona. etažiranjem bi njegov podstanar na putu do svojeg stana na vrhu meni prolazio usred mojeg dvoetažnog stana (dakle između suterena i kata) i rekao bi da ne mogu koristiti to kao jedan stan, nego da ga moram podijeliti na dva stana, a put do "njegovog stana na tavanu" je zajednički hodnik.

ponudio sam mu otkup svoje 3/4 za 80 jedinica, a on za svoju 1/4 traži 70. toliko o podjeli.

dakle, ja ne pristajem na etažiranje, no da li sud uz potvrdu "unajmljenog" vještaka (koji doslovce piše što on želi i na to stavlja svoj pečat, vještak pred penzijom) može silom provesti etažiranje u postupku razvrgnuća suvlasništva?

ima podstanara u stanu na vrhu koji je zatvorio vratima...

rentati se ne može zbog specifičnosti gradnje, sve je akustično, čuje se govor između dva kata, gradnja je jako loša, bili podstanari tjedan dana pa otišli. kuća je obiteljska, dakle, tu može samo obitelj živjeti koja će trpiti akustiku. namjera mi je živjeti sam u toj kući uz otkup, ali realan ili niži, nikako ne po njegovim apetitima. ili je prodati, ali kao cijeli objekt. ako treba na dražbu, ja ću kupiti. služnosti bi trebalo biti ako sud to etažira (silom zakona?). nikako se ne slaže da uzme podrum (prepravljen u stan), jer mu je, eto, ljepše na vrhu zbog pogleda, a i pvc prozore je metnuo prije 10 godina (prije 10 godina došao u posjed). sad još i tvrdi da je on povećao tavan za 30m2 ulaganjem prije 10 godina bez ičije suglasnosti, projekta, zelenog svjetla... a to što sam ja ulagao 30 godina prije i upravo taj tavan napravio, nikom ništa. trebao je dobiti još 1/4 kuće nasljedstvom prošle godine i tada bi bili 1/2 : 1/2, no odrekao se u moje ime (jer sam se ja odrekao nečeg drugog u njegovu korist), te sam ja sad 3/4 : on 1/4.

 

dakle, može li se silom zakona nešto etažirati ako suvlasnik (većinski, 3/4, ja) se ne slažem s tim? tj može li sud donijeti odluku da ne mogu koristiti dvoetažni stan, nego ga moram etažirati i koristiti kao dva stana, a to sve kako bi se mogla etažirati najgornja jedinica?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle, može li se silom zakona nešto etažirati ako suvlasnik (većinski, 3/4, ja) se ne slažem s tim? tj može li sud donijeti odluku da ne mogu koristiti dvoetažni stan, nego ga moram etažirati i koristiti kao dva stana, a to sve kako bi se mogla etažirati najgornja jedinica?

 

Poštovani, ne.

Čl.53 Zakona o vlasništvu "Ako suvlasnici suglasno odluče..."

 

"Nadalje, prema odredbi čl. 53. ZV-a, koja propisuje razvrgnuće uspostavom etažnog vlasništva, takvo razvrgnuće je moguće samo ako su suvlasnici suglasno (sporazumno) odlučili da će između sebe podijeliti nekretninu koja se sastoji od zemljišta sa zgradom tako da će uspostaviti etažno vlasništvo nekog određenog posebnog dijela suvlasničke nekretnine te ga povezati sa suvlasničkim dijelom jednog ili više suvlasnika. Prema tome, suvlasnik ne može u sudskom postupku bez suglasnosti (sporazuma) ostalih suvlasnika (ova suglasnost mora biti dana jasno i izričito), zahtijevati razvrgnuće suvlasništva uspostavom etažnog vlasništva, niti sud može bez takve suglasnosti (sporazuma) razvrgnuti suvlasništvo na nekretnini koja se sastoji od zemljišta sa zgradom uspostavom etažnog vlasništva.

 

Odluka ŽS u Splitu

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja ne dozvoljavam etažiranje, no stvar je u tome da on silom hoće etažirati pa je i "unajmio" sudskog vještaka da napiše da se može etažirati u izvanparničnom postupku razvrgnuća suvlasništva geometrijskom diobom, dakle silom zakona. etažiranjem bi njegov podstanar na putu do svojeg stana na vrhu meni prolazio usred mojeg dvoetažnog stana (dakle između suterena i kata) i rekao bi da ne mogu koristiti to kao jedan stan, nego da ga moram podijeliti na dva stana, a put do "njegovog stana na tavanu" je zajednički hodnik.

 

Uputite dopis vještaku, i naglasite da nećete dozvoliti podjelu koja narušava privatnost vašeg doma kao cjeline. I da nećete snositi nikakve troškove tog njegovog angažmana.

 

dakle, ja ne pristajem na etažiranje, no da li sud uz potvrdu "unajmljenog" vještaka (koji doslovce piše što on želi i na to stavlja svoj pečat, vještak pred penzijom) može silom provesti etažiranje u postupku razvrgnuća suvlasništva?

 

Ništa od toga.

pročitajte od čl. 47. - 52.

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima - Zakon.hr

 

 

sad još i tvrdi da je on povećao tavan za 30m2 ulaganjem prije 10 godina bez ičije suglasnosti, projekta, zelenog svjetla...

 

Njegov problem.

Dobrovoljno je ulagao u nekretninu za koju je znao strukturu vlasništva.

Nema pravo na povrat, zastara takvog potraživanja je 5 godina po ZOO.

 

dakle, može li se silom zakona nešto etažirati ako suvlasnik (većinski, 3/4, ja) se ne slažem s tim? tj može li sud donijeti odluku da ne mogu koristiti dvoetažni stan, nego ga moram etažirati i koristiti kao dva stana, a to sve kako bi se mogla etažirati najgornja jedinica?

...

...ponudio sam mu otkup svoje 3/4 za 80 jedinica, a on za svoju 1/4 traži 70. toliko o podjeli.

 

 

Budite proaktivni, nemojte čekati da vas brat dovodi u situaciju da vi reagirate na njegove poteze.

 

Pisanim putem, preporučeno s povratnicom, ponudite mu 4 opcije:

 

1. da preseli u podrumski stan, i da napravite etažiranje da njemu pripadne taj dio kao zasebna cjelina sa neovisnim ulazom.

2. da on isplati vas po cijeni 80 'jedinica'

3. da vi isplatite njega po cijeni 30 'jedinica'

4. da isključivo o svom trošku, a uz vašu suglasnost napravi vanjsko stepenište u roku od 2 godine.(nije vjerojatna opcija, ali stavite i to)

Ako to ne ispoštuje, automatizmom pristaje na opciju br. 3.

 

 

Ako stvar dođe do suda, sudu ćete predočiti ovu ponudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

do suda će sigurno doći pa me interesira: postoji li mogućnost plombiranja/zabilježbe razvrgnuća suvlasništva predajom prijedloga za civilnu diobu na izvanparnični odjel. da li zk prihvaća prijedloge kao plombu, ili samo tužbe. to pitam zbog malverzacija eventualnih, tj da blokira razvrgnuće suvlasništva civilnom diobom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija