Jump to content

Plaćanje grobnog mjesta


revizor

Preporučene objave

Moja Općina uvela je plaćanje grobnog mjesta.

Na stranu to što je općina u doslovnom izumiranju,u zadnjih 10 g prema popisu stanovnika iz 2011.broj stanovnika smanjen je za 25%.U ovih 4-5 godina od tada smanjen je najmanje još 20 % stari umiru,mladi odlaze,vjenčanja su rijetka pojava,a o rađanju djece da ne govorimo.

U takvim uvjetima,ovima još koji su ostali tu uvodi se novi namet plaćanje grobnih mjesta za sve već preminule -za svaku godinu buduće "ležarine"određena je naknada za sve koji se jave u Općinu i preuzmu obvezu plaćanja.Također za novo preminule mora se platiti grobno mjesto 1200,kn inače prijete sudskim utuženjem. Očevici govore da kad se netko od "sirotinje" sahrani kojeg selo sahrani jer nema tko drugi dolaze i sastavljaju neki zapisnik i kažu da će utužiti (koga ne znam).

Sve to nebi bilo čudno da nema mjesta na grobljima,groblja su po selima u Slavoniji ogromna i može s epola Slavonije ovo što je ostalo u njoj u njima sahraniti.

Iz svega navedenog očigledno je da je općinska Uprava uvela novi namet samo da bi i ono malo stanovnika što je ostalo oglobila da bi nahranila svoje uhljebe,kojih je u općinskoj Upravi sve više.

Istraživao sam vl .groblja i utvrdio da Općina nije vlasnik niti jednog groblja nego crkva.

Pitanje :da li je zakonito da oni to naplaćuju i da li me oni mogu tužiti kao nevlasnici ako im ne platim grobno mjesto za sebe odnosno grobarinu za ranije preminule na zemljištu kojeg oni nisu vlasnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne plaća se grobno mjesto nego održavanje groblja.

plaćaju vlasnicu grobnica.

 

plaćanje je regulirano zakonom a ne voljom čelnika općine.

http://www.zakon.hr/z/381/Zakon-o-grobljima

 

Poštovani Bovu,Izgleda da niste temeljito pročitali status ili shvatili pitanje.

Uvedena je godišnja grobna naknada za grobno mjesto tj dio zemljišta na groblju na kojem je netko već sahranjen ,odnosno plaćanje naknade za dodjelu grobnog mjesta na kojeg će netko biti sahranjen.

Pri tome groblje nema sva obilježja odnosno uvjete iz Zakona o grobljima a osnovni ne ispunjeni uvjeti su :

1.Groblje nije u vlasništvu jedinice lokalne samouprave ,predviđeno čl. 2.navedenog Zakona

2.Groblje nema Upravu groblja predviđeno čl.10.st.1

3.Groblje nije ograđeno,nema navedene objekte predviđene Zakonom čl.1.stavak 2. I 3.

4.Održavanje groblja je propisano Zakonom o komunalnom gospodarstvu i za tu namjenu je predviđena komunalna naknada.

Itd,itd.

 

Pitanje ostaje isto jer niste odgovorili na njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija