Jump to content

Lječnički za vozačku - negativno rješenej ???!!


jux97

Preporučene objave

Poštovani kolege,

zbog specifične situacije upozoravam da bi ovaj post mogao biti mlalo dulji, no molim za razumijevanje i za pomoć.

Naime, dana 22.01. O.G. bio sam na lječničkom za vozački, sve sam prošao no nisam i oftalmologa jer me ist tražio da donesem nalaz vidnog polja koji je lošiji.

kako u zakonu piše da moram imati 120° a ja imam nekih 90-95, napisali su da sam TRAJNO NESPOSOBAN ZA VOZAČA.

takova situacija me jako potresla obzirom da imam CP i da bi mi auto olakšao život.

moje pitanje je,

postoji li ikakova šansa za poništenje odnosno promjenu tog rješenja?

isplati li se otvoriti sudski spor protiv istoga i kako doči do autoškole u skladu sa zakonom?

jesu li morali baš tako napisati i imam li kakvog izbora dalje ili je sve gotovo?

u nadi brzog odgovora te u nadi da se još nešto može napraviti, zahvaljujući Vam na svemu.

Lp

Jux97

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 16.

(1) Vozač i kandidat za vozača koji nije zadovoljan ocjenom zdravstvene sposobnosti, može u roku od 15 dana od dana primitka Uvjerenja podnijeti zahtjev za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti Drugostupanjskom zdravstvenom povjerenstvu iz članka 4. stavka 8. ovoga Pravilnika.

 

Iako ni oni ne mogu ništa jer moraju postupit po pravilniku koji je po pitanju stupnjeva jasan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...nalaz vidnog polja koji je lošiji.

kako u zakonu piše da moram imati 120 ° a ja imam nekih 90-95, napisali su da sam TRAJNO NESPOSOBAN ZA VOZAČA.

Odnosi li se ova odredba samo na posebne slučajeve poput CP, ili na opću populaciju?

Ako vrijedi za opću populaciju: - uz dužno poštovanje svakoj struci, ovo boldano je totalna glupost.

 

Evo, upravo sam ponukan ovim pitanjem izmjerio sam sebi vidno polje na ovim vulgaris naočalama koje koristim 'za po doma'. Dioptrija +1,50 , vidno polje 95° !

Ok, auto još mogu voziti i bez naočala, a imam i leće.

Ali...

Da li to znači da zapravo netko tko nosi naočale ne bi smio uopće voziti automobil?

Jer, zapravo kod standardnih naočala čak i kod ovako malih dioptrija vidno polje ne može biti veće od 95-100° , nikako 120° !

I što je onda sa naočalama sa vrlo velikim dioptrijama i to pogotovo sa minus dioptrijama?

Vidno polje koz takve naočale (tzv. 'pepeljarke') je često kao da gledaš kroz tunel - možda svega 40-50°. Netko bi mogao argumentirati da takve osobe imaju određen periferni vid izvan vidnog polja naočala. I to jest istina, ali takva periferna percepcija može pomoći u svakodnevnom kretanju. U vožnji nikako.

 

Teba li svima takvima onda zabraniti vožnju?

 

 

takova situacija me jako potresla obzirom da imam CP i da bi mi auto olakšao život.

Uz svako dužno razumijevanje za vašu situaciju, moram ipak konstatirati da se moguće u slučaju osoba sa CP zakonodavac vodi drugačijim kriterijima, i stavlja sigurnost prometa na prvo mjesto. U slučaju CP to je i pitanje pokretljivosti i motoričkih funkcija.

 

moje pitanje je,postoji li ikakova šansa za poništenje odnosno promjenu tog rješenja?

isplati li se otvoriti sudski spor protiv istoga i kako doči do autoškole u skladu sa zakonom?

Ne znam - možda da pokušate s ovim što sam gore napisao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čl.13 http://www.propisi.hr/print.php?id=7579 (vrijedi za I skupinu vozača)

 

Članak 13.

Vozači i kandidati za vozače prve skupine ocjenjuju se nesposobnima ili privremeno nesposobnima kada boluju od sljedećih bolesti ili stanja:

f) bolesti i stanja organa vida

1) prirođene i stečene bolesti, stanja i anomalije organa vida koje utječu na sigurno upravljanje vozilom, ako nisu medicinski uspješno korigirane,

 

4) ako je suženje vidnog polja temporalno, a širina manja od 120 stupnjeva, uz eliminaciju utjecaja monokularnih skotoma te urednu oštrinu vida oba oka,

 

a doktori kažu " Normalna širina vidnog polja za svjetlosni podražaj je: gore 60 stupnjeva, dolje 75 stupnjeva, temporalno 100 stupnjeva i nazalno 60 stupnjeva."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odnosi li se ova odredba samo na posebne slučajeve poput CP, ili na opću populaciju?

kolega, bojim se da se odnosi na cjelokupnu populaciju ):

Ako vrijedi za opću populaciju: - uz dužno poštovanje svakoj struci, ovo boldano je totalna glupost.

 

Evo, upravo sam ponukan ovim pitanjem izmjerio sam sebi vidno polje na ovim vulgaris naočalama koje koristim 'za po doma'. Dioptrija +1,50 , vidno polje 95° !

Ok, auto još mogu voziti i bez naočala, a imam i leće.

Ali...otne važnosti

Da li to znači da zapravo netko tko nosi naočale ne bi smio uopće voziti automobil?

Jer, zapravo kod standardnih naočala čak i kod ovako malih dioptrija vidno polje ne može biti veće od 95-100° , nikako 120° !

I što je onda sa naočalama sa vrlo velikim dioptrijama i to pogotovo sa minus dioptrijama?

Vidno polje koz takve naočale (tzv. 'pepeljarke') je često kao da gledaš kroz tunel - možda svega 40-50°. Netko bi mogao argumentirati da takve osobe imaju određen periferni vid izvan vidnog polja naočala. I to jest istina, ali takva periferna percepcija može pomoći u svakodnevnom kretanju. U vožnji nikako.

 

Teba li svima takvima onda zabraniti vožnju?

 

 

 

Uz svako dužno razumijevanje za vašu situaciju, moram ipak konstatirati da se moguće u slučaju osoba sa CP zakonodavac vodi drugačijim kriterijima, i stavlja sigurnost prometa na prvo mjesto. U slučaju CP to je i pitanje pokretljivosti i motoričkih funkcija.

 

 

Ne znam - možda da pokušate s ovim što sam gore napisao?

i tako su nas zeznuli....

 

Ažurirano

 

čl.13 http://www.propisi.hr/print.php?id=7579 (vrijedi za I skupinu vozača)

 

Članak 13.

Vozači i kandidati za vozače prve skupine ocjenjuju se nesposobnima ili privremeno nesposobnima kada boluju od sljedećih bolesti ili stanja:

f) bolesti i stanja organa vida

1) prirođene i stečene bolesti, stanja i anomalije organa vida koje utječu na sigurno upravljanje vozilom, ako nisu medicinski uspješno korigirane,

 

4) ako je suženje vidnog polja temporalno, a širina manja od 120 stupnjeva, uz eliminaciju utjecaja monokularnih skotoma te urednu oštrinu vida oba oka,

 

a doktori kažu " Normalna širina vidnog polja za svjetlosni podražaj je: gore 60 stupnjeva, dolje 75 stupnjeva, temporalno 100 stupnjeva i nazalno 60 stupnjeva."

kolega, što bi ovo konkretno trebalo značiti? imam još rok za žalbu, neznam kako bi mi ovo moglo pomoći pa Vas molim za objašnjenje.

Hvala od srca :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolege,

svaka pomoć mi je dobro došla te Vas molim za istu.

osobi s CP auto puno znaći, nisam netko tko bi radio gluposti u prometu.

Ja Vas molim, imam još rok za žalbu, ako ikako postoji nešto spreman sam i sudski spor otvoriti u svoju korist??

neopisiv je osjećaj razočarenja kad imate CP, prođete sve i okulist Vas zezne(da nebudem prost)

hvala Vam od srca unaprijed na svemu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači da pravilnik kaže jedno a oftamolozi drugo (samo sam preletio par stranica o vidnom polju).Nema mjesta za žalbu (po mojem) jer moraju radit po pravilniku.Za CP nisam ništa gledao u pravilniku.Jedino vježbe i lijekovi i nakon par mjeseci ponovo na pregled.Možda bi koja očna klinika telefonski dala kakvo stručno tumačenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija