Jump to content

Odšteta zbog oduglovlačenja postupka


čegrtuša

Preporučene objave

pozdrav svima posebno onima koji odgovore imam jedan problem naime prije 10 dana dobio sam nakon 13 godina prvostupanjsku presudu na koju sam uložio žalbu županijskom sudu dobio sam informaciju da imam pravo na odštetu zbog oduglovlačenja postupka zanima me dali je to točno i ako da na koji to način napravit i kome se obratit unaprijed hvala na svakoj informaciji

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima posebno onima koji odgovore imam jedan problem naime prije 10 dana dobio sam nakon 13 godina prvostupanjsku presudu na koju sam uložio žalbu županijskom sudu dobio sam informaciju da imam pravo na odštetu zbog oduglovlačenja postupka zanima me dali je to točno i ako da na koji to način napravit i kome se obratit unaprijed hvala na svakoj informaciji

 

 

Informacija je točna. Imala sam sličnu situaciju, radilo se o nekakvom dugu još od 1999. godine, pa se oteglo sve do 2011. kada sam ja prvi put dobila bilo kakvu informaciju o tome.

Zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku se podnosi Vrhovnom sudu RH. Za mene je to napravio odvjetnik, tražio je 20.000 kn naknade zbog povrede prava :)))

Ne sjećam se više nakon koliko vremena, ali Zahtjev je usvojen i dobila sam 2500 kn, kažu, zbog teške ekonomske situacije u zemlji :))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

V. o sudovima, ali što se tiče JB i ovrha - ovo je iz 2015:

Do prije nekoliko godina mogli ste u ovakvim slučajevima podnijeti zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku i dobiti neku naknadu, u nekim slučajevima čak i srazmjerno veliku u odnosu na vrijednost predmeta spora, tj. dugovanje.

 

Međutim, nakon toga Vrhovni sud je promijenio praksu pa se vrijeme koje spis provede kod javnog bilježnika ne uračunava, već se računa samo vrijeme pred sudom (ako se podnese prigovor). Time su javnim bilježnicima potpuno odriješene ruke za ladičarenje jer više ne mogu niti teoretski odgovarati za štetu zbog odugovlačenja (dok suci mogu!!!, barem u načelu).

...

Nakon stupanja na snagu sadašnjeg Zakona o sudovima mogućnost dobivanja naknade za povredu prava na suđenje u razumnom roku je samo teoretska, pa više ni sudska praksa nije važna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija