Jump to content

Kazna na granici zbog lijekova


silkica

Preporučene objave

Nadam se da postavljam postavljam pitanje na pravom podforumu.Na početku da kažem da je moja mama starija žena :).

 

Pri prelasku granice mojoj mami su među lijekovima(bio je tu i lijek za štitnu,za kičmu i šta ja znam) pronađen i lijek Lekotam 1,5mg,koji ona pije povremeno po potrebi već duže vrijeme.Imala je 14 tableta(1 tablu(12 tableta)+2 tablete).Kažnjena je novčanom kaznom u iznosu od 1000 kn,koju ona odbija platiti.Medicinsku dokumentaciju nije imala kod sebe(ona nema pojma ništa o lijekovima,šta ona zna šta koji lijek sadrži).Ima je kući u Bosni.Dobila je uplatnice,prekršajni nalog i potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta.Nije platila jer će priložiti medicinsku dokumentaciju.

Oni su njoj objasnili da će meni stići na adresu nešto,neka pošta(nejasno mi šta i kakva pošta),dala je punomoć meni(na granici) da ja mogu tu poštu preuzeti.Nna prekršajnom nalogu stoji da se možemo žaliti,rok 8 dana.

Pitanja su:

Zar ona nema pravo prenositi lijek za lične potrebe?Pa nije prenosila 30 kutija,nego samo 1 tablu i još dvije tablete,valjda je sigurno da se od te količine ne može dobiti ništa droge(objašnjenje da se te tablete mogu koristiti u svrhu dobijanja droge,ukratko).Jesu li je imali pravo kazniti zbog 14 tableta?

Da li da se žalimo i kome?Da li da čekamo tu poštu(tako su njoj rekli,da čeka),ali zašto da čeka kad već imamo nalog?Mogu li se žaliti na nalog?Priložimo medicinsku dokumentaciju,da se nalog odbaci?Ili moramo u stvari čekati tužbu,jer kaznu nećemo platiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prekršaj iz članka 24,stavka 1,točka/ ,Zakona o suzbijanju zloupotrebe droga.Kažnjiv po članku 59,stavku 1,točki 1,istog zakona.A kratak opis prekršaja:Pri prelasku granice je posjedovala 14 tableta Lekotam 1,5mg koji sadrži tvar bromazepam,koji se nalazi na popisu psihotropnih(ako sam dobro pročitala) tvari i biljaka,iz popisa droga iz koga se može dobiti droga te tvari iz kojih se može dobiti droga.Posjedovala je lijek koji sadrži lijek koji sadrži drogu bez medicinske dokumentacije.

U međuvremenu nam je stigla dokumentacija faksom.

Žalimo se tom graničnom prelazu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija