Jump to content

stabla uz među


coffee

Preporučene objave

Poštovani,

Pročitao sam dosadašnje postove na ovu temu, ali imam još nekoliko pitanja vezana uz temu.

Dakle, iza naše kuće, koju koristimo za iznajmljivanje turistima, nalazi se popločeni prostor za parkiranje automobila. Jedna strana tog "parkinga" se nalazi uz ogradu koja dijeli naš i susjedov (vikendaš) teren, sa čije se strane nalaze stabla borova i čempresa. Debla tih stabala su na udaljenosti cca 50cm od međe i normalno da grane prelaze na naš teren i po 6 metara. Susjed se složio da porežemo grane koje smetaju, a on će nam refundirati troškove. To smo i učinili prije nekoliko godina na dijelu grana koje su nam najviše smetale. Susjed nije ništa refundirao, ali nema veze. U međuvremenu su i druga stabla narasla, ali oni nisu spremni učiniti ništa da bi riješili probleme koje su nam izazvali. Nedavno je puhao vrlo jak vjetar i bojao sam se da se jedan petnaestak metara visok čempres ne sruši na aute i krov kuće.

U kontekstu dosadašnjih odgovora na ovu temu, zanima me slijedeće

1. Kako se mogu riješiti prava na grane i korijenje susjedovih stabala za čije rezanje ne želim izdvajati novac, organizirati prijevoz i zbrinjavanje otpada. Što mogu učiniti kada mi gost kaže da mu je auto pun iglica, a krov pun na suncu zapečene ljepljive borove smole i da zbog toga više ne želi dolaziti. Moram li uvijek samo mirno pometati iglice i češere, mjenjati oštećene dijelove popločenog "parkinga" itd.

2. Je li mi kao dobrom susjedu koji godinama trpi nametnute obveze i troškove ipak jednostavnije i jeftinije porezat sva stabla i na taj način riješiti problem. Zanima me koliku bi odštetu u tom slučaju susjed mogao tražiti.

 

Lp, Coffee

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Kako se mogu riješiti prava na grane i korijenje susjedovih stabala za čije rezanje ne želim izdvajati novac, organizirati prijevoz i zbrinjavanje otpada. Što mogu učiniti kada mi gost kaže da mu je auto pun iglica, a krov pun na suncu zapečene ljepljive borove smole i da zbog toga više ne želi dolaziti. Moram li uvijek samo mirno pometati iglice i češere, mjenjati oštećene dijelove popločenog "parkinga" itd.

 

Trebali ste već do sada sakupljati dokaze o šteti, te više puta pozvati susjeda da spriječi da vam se nanosi šteta.

Pisanim putem (opomena pred tužbu za naknadu štete) pozovite ga da ukloni i grane koje se nadvijaju na vaš prostor, ali i samo drveće jer postoji mogućnost da ga vjetar izvali na parkirane aute ili kuću...

 

 

2. Je li mi kao dobrom susjedu koji godinama trpi nametnute obveze i troškove ipak jednostavnije i jeftinije porezat sva stabla i na taj način riješiti problem. Zanima me koliku bi odštetu u tom slučaju susjed mogao tražiti.

 

Ako mu porežete stabla dobit ćete tužbu, pa i kaznenu prijavu.

.... u današnje vrijeme po noći razne čudne kemikalije znaju se ponekad kretati zrakom i uništavati biljke... nikad se ne zna otkud su došle...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. Nažalost nemam dokaza o šteti iako joj je susjed svjedočio. Također ne mogu dokazati niti izmaklu dobit zbog nedolaska gostiju.

Na forumu sam pročitao da je u nekom sporu za stablo korišten termin "opasna stvar". Što to znači u ovom slučaju?

Što konkretno u financijskom smislu znači dobiti tužbu i kaznenu prijavu, jer čovjeku nakon toliko godina maltretiranja i nerazumjevanja zaista može puknut film, pa da na koncu napravi ono što ni u snu nije mislio.

Prije nekoliko mjeseci sam zamolio čudne noćne kemikalije koje ste spomenuli, da još malo zaobilaze ovo područje, jer se bojim da bi njihova posjeta mogla izazvati rušenje biljaka na neki krov.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. Nažalost nemam dokaza o šteti iako joj je susjed svjedočio. Također ne mogu dokazati niti izmaklu dobit zbog nedolaska gostiju.

Na forumu sam pročitao da je u nekom sporu za stablo korišten termin "opasna stvar". Što to znači u ovom slučaju?

 

Na vašem mjestu, ja bih mu poslao preporučeni dopis u kojem bi ga pozvao da u roku mjesec dana o svom trošku poreže i ukloni sve grane u ravnini koja je okomito iznad međe. Nabrojao bi svu štetu koju sam imao, kao i izgubljenu dobit(on ne moraznati imate li snimke zasmoljenih auta i izjave gostiju da više neće doći ako to ne riješite...).

Naglasio da dopis šaljem preporučeno kao posljednji pokušaj mirnog rješenja, jer se on dosad oglušio na sve druge pozive da problem sanira. Ako on to ne riješi, onda ću pozvati tvrtku koja se time bavi da to poreže, a njemu ću ispostaviti račun. U tom slučaju će odmah uslijediti i tužba za dosadašnju štetu. Ako ne bude želio platiti, dobit će ovrhu.

 

(Za rezanje grana bi se još i mogli naplatiti, ali za ovu štetu vrlo teško... ali neka si on razmišlja).

 

Upozorite susjeda i na mogućnost da se čempresi sruše prilikom bure i da će tada plaćati i štetu i odgovarati za nehaj...

 

 

 

Što konkretno u financijskom smislu znači dobiti tužbu i kaznenu prijavu,

jer čovjeku nakon toliko godina maltretiranja i nerazumjevanja zaista može puknut film, pa da na koncu napravi ono što ni u snu nije mislio.

 

Nemojte se s tim igrati. U slučaju kaznene prijave za oštećenje tuđe stvari (čl. 235 KZ) predviđena je kazna i do 2 godine.

U praksi, to vam može biti nekoliko desetaka tisuća kazne i odštete, i kakva uvjetna kazna.

Ne isplati se, jer ne možete reći da niste porušili čemprese.

 

zamolio čudne noćne kemikalije koje ste spomenuli, da još malo zaobilaze ovo područje,

Ma to su u stvari te klimatske promjene, nikad ne znaš kada će "doći" i posušiti biljke...:zli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušao sam još jednom razgovarati sa susjedima i začudo možda se uskoro nešto promjeni u njihovom razmišljanju. Stekao sam takav dojam.

 

Ipak, da ne bi bilo sve tako jednostavno, imam još jedan problem sa stablima na drugoj lokaciji. Priča je slijedeća. Susjed s južne strane ima ravan teren koji je od našeg odijeljen zidom visine cca 2,5 - 3 metra. Naš je teren na laganoj kosini i u cijelosti je minimalno 3 metra iznad susjedovog, pa imamo lijep pogled u daljinu, a kamoli ne na susjedov teren (to me ni najmanje ne zanima). Dakle, na udaljenosti od cca 1,5 metar od zida susjed je prije nekoliko godina posadio 10-15 borova želeći očito spriječiti eventualne naše poglede k njemu. Time bi nam, kad stabla narastu, u cijelosti oduzeo pogled na južnu stranu. Odmah nakon što je to napravio u jednom razgovoru sam mu napomenuo da će stabla jednoga dana narasti toliko da će nama početi zaklanjati pogled. Sada su stabla dosegla visinu cca 5 metara, dakle 2-2,5 iznad visine zida, ali još nisu toliko razvijena da bi se međusobno spojila granama i time zapriječila pogled. To je maksimalna visina koju sam spreman tolerirati, pa me zanima što kaže zakon po pitanju ovakvog oduzimanja pogleda i stvaranja sjene na našem terenu.

Znam da su i tamo mogući tragovi klimatskih promjena, ali volio bi ih izbjeći ukoliko je moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija