Jump to content

Porez na promet nekretnina-nasljedstvo


cappy1

Preporučene objave

Budući da je u jednom postupku provedena ostavinska za moga oca i njegovu majku, a moju baku, koja je umrla 1998.g. a za koju ostavinska nije provedena ( ne znam čijom krivnjom), nekretnine su pripale mojoj majci, dakle supruzi, tj. snahi pokojnika. Moje pitanja je: da li se ikako može izbjeći da sada moja majka na dio koji je glasio na njenu svekrvu plati pnp nekretnina ?

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje pitanja je: da li se ikako može izbjeći da sada moja majka na dio koji je glasio na njenu svekrvu plati pnp nekretnina ?

 

Nema poreza.

Iako je ostavinska rasprava provedena nakon smrti oca, on je svoju majku naslijedio u trenutku njene smrti. Vaša majka je naslijedila imovinu supruga /vašeg oca u trenutku njegove smrti.

Nema poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam. Ta ostavinska je bila prije 2 godine, budući da tada nismo predali obrazac za prijavu prometa nekretnina, sada nam je došla obavijest od porezne da ga trebamo predati i kada sam kontaktirala tamo njihovu djelatnicu jer nisam bila sigurna kako popuniti neke rubrike, gđa mi je komentirala kako će mama trebati platiti porez jer kao snaha pokojnice ne može biti oslobođena plaćanja, tako da je za očekivati da će porez obračunati. No valjda se ima pravo na žalbu u kojoj bi se mi pozvali na nasljednu transmisiju, ako Vam nije problem samo u kojem Zakonu se o tome piše da se imam na što pozvati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gđa mi je komentirala kako će mama trebati platiti porez jer kao snaha pokojnice ne može biti oslobođena plaćanja, tako da je za očekivati da će porez obračunati. No valjda se ima pravo na žalbu u kojoj bi se mi pozvali na nasljednu transmisiju,...

 

Treba istaknui činjenicu da snaha uopće ne može biti (izravni) nasljednik.

 

ako Vam nije problem samo u kojem Zakonu se o tome piše da se imam na što pozvati.

Zakon o nasljeđivanju - Zakon.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Budući je od porezne stiglo rješenje u kome kaže da mama mora platiti porez na dio koji je glasio na njenu svekrvu, napisat ću žalbu. Ima li neka službena verzija žalbe ili jednostavno u tekstu napišem da po čl. 129 i 131. Zakon o nasljeđivanju smatramo da bi trebala biti oslobođena plaćanja poreza?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U zaglavlju žalbe napištete kome izjavljujete žalbu,broj predmeta(rješenja),podnosilac žalbe.

Nadalje,radi nekakve urednosti napišete da:Žalitelj pravodobno izjavljuje žalbu na Rješenje Porezne uprave br:_____/__te isto pobija u cjelosti iz sljedećih žalbenih razloga:

-radi pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja.

-radi pogrešne primjene zakona.

 

OBRAZLOŽENJE

 

U postupku koji je prethodio donošenju pobijanog rješenja prvostupanjski organ je zanemario nedvojbenu činjenicu da žaliteljica nije zakonska nasljednica umrle ______________iza čije smrti je proveden ostavinski postupak i doneseno rješenje o nasljeđivanju pod poslovnim brojem______,a osnovom.kojeg je porezna uprava i donijela pobijano rješenje.

Imajući u vidu da se žaliteljica prema odredbama Zakona o nasljeđivanju neubraja u krug nasljednika iza umrle _______i činjenicu da je pozvana na nasljeđivanje te rješenjem o nasljeđivanju utvrđeno da joj pripada nasljedni dio,to se nedvojbeno može izvesti jedini zaključak da ista nije naslijedila umrlu ___________po svom vlastitom pravu,već po pravu svog umrlog supruga____________,odnosno sina umrle________kao zakonitog nasljednika prvog nasljednog reda,a čija smrt je nastupila nakon smrti majke,no isti je zbog činjenice smrti bio onemogućen nastupiti kao stranka u ostavinskom.postupku iza umrle majke i.pri tome dati nasljedničku izjavu,pa kako su trenutkom smrti na njegove nasljednike prešla prava i obveze,to je jasno da se na žaliteljicu u smislu porezne obveze trebalo primjeniti porezno oslobođenje iz članka 13.Zakona o porezu.na promet nekretnina,neovisno o činjenici da se radi o nasljeđivanju iza umrle________obzirom da je ista faktički naslijedila imovinu svog umrlog supruga,a ne imovinu osobe povodom čije smrti je i doneseno rješenje o nasljeđivanju.

Budući da je prvostupanjski pogrešno utvrdio činjenično stanje,to je dalo za učinak i pogrešnu primjenu odredaba Zakona o.porezu na promet nekretnina kada je žaliteljicu obvezao na plaćanje utvrđenog poreza,a propustio primjeniti.porezno oslobođenje iz čl.13 istog zakona.

 

Slijedom iznesenih žalbenih razloga žaliteljica predlaže drugostupanjskom organu da pobijano rješenje ukine ili da svojom odlukom isto rješenje preinači.

 

Potpis:

.

.To bi bilo ugrubo nekakva žalba,koju bi valjalo malo urediti,obzirom da sam osobno ja više nastrojen parničnim a ne upravnim postupcima,pa tako i žalba više naginje na žalbu.protiv presude,no suština vaše žalbe bila bi kao što je već napisano,tako da vas to puno nebuni.

Napomena ; ovaj prikaz žalbe nemože nadomjestiti pomoć stručne osobe koja bi imala uvid u spis predmeta i osnovom čega bi znala pravilno posložiti stvari,tako da ako se pak budete vodili ovim primjerom,vodite računa da to činite isključivo na svoju odgovornost.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Na moju žalbu, o kojoj smo razgovarali prije točno godinu dana, još nikada nije došao odgovor. Sada imam slučaj da je mami došlo rješenje o porezu na nekretnine koje je u međuvremenu nasljedila od suprugovog dede, da li bi mogla pisati žalbu da i u ovom slučaju nije dužna platiti porez jer je do nasljedstva došla preko svog supruga koji je umro prije 3 godine a njegov deda je umro 1944.g. Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , cappy1 je napisao:

Na moju žalbu, o kojoj smo razgovarali prije točno godinu dana, još nikada nije došao odgovor. Sada imam slučaj da je mami došlo rješenje o porezu na nekretnine koje je u međuvremenu nasljedila od suprugovog dede, da li bi mogla pisati žalbu da i u ovom slučaju nije dužna platiti porez jer je do nasljedstva došla preko svog supruga koji je umro prije 3 godine a njegov deda je umro 1944.g. Unaprijed zahvaljujem.

a gdje si ti u toj priči? nasljeđuješ oca. pošto otac nije živ nasljedni očevog djeda i očeve majke si ti a ne snaha.

snaha zakonski nije nikakav nasljednik osim ako je postojala oporuka u snahino ime.

obvezno pisati žalbu na rješenje o ostavini.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , cappy1 je napisao:

Na moju žalbu, o kojoj smo razgovarali prije točno godinu dana, još nikada nije došao odgovor.

Odgovor na ovakve žalbe se čeka i po 2-3 godine. 

Navodno će se to sada ubrzati, počeli su predmete u vezi poreza na promet nekretnina raspoređivati i po lokalnim ispostavama porezne uprave, gdje referenti imaju manje posla.

Citiraj

Sada imam slučaj da je mami došlo rješenje o porezu na nekretnine koje je u međuvremenu nasljedila od suprugovog dede, da li bi mogla pisati žalbu da i u ovom slučaju nije dužna platiti porez jer je do nasljedstva došla preko svog supruga koji je umro prije 3 godine a njegov deda je umro 1944.g.

Ista stvar koju smo već objasnili. Vaša Majka nije naslijedila od očevog djeda, nego od oca.

I kao što je bovu postavio pitanje - i vi ste nasljednik oca. Zašto niste s majkom dogovorili da ona prepusti ostavinu vama. U tom slučaju ne biste imali ovakve peripetije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 54 minuta, cappy1 je napisao:

Iskreno, nisam znala da bi to mijenjalo stvari da ide na mene, a i bilo je još sudionika kojima je bilo draže ustupiti svoj dio mojoj mami nego meni, tako sam i ja onda svoj dio isto ustupila njoj.

Ako su drugi koji ustupali svoj dio majci a majka nije prvi nasljedni red, onda majka za takve 'darove' mora platiti porez na promet nekretnina 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U onom prvom slučaju bili smo nasljednice još ja i moja nećakinja ( kćer moje pokojne sestre ), znači u odnosu na ostaviteljicu mi smo bile unuka i praunuka i svoje smo dijelove ustupile mojoj majci ( snahi ostaviteljice ). Jel to znači da je ona da te dijelove onda dužna platiti porez?

U ovom drugom slučaju, mi smo praunuka i prapraunuka ostavitelja, a jedan dio je nasljedio i bratić mog oca koji je svoj dio isto ustupio mojoj mami.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, cappy1 je napisao:

U onom prvom slučaju bili smo nasljednice još ja i moja nećakinja ( kćer moje pokojne sestre ), znači u odnosu na ostaviteljicu mi smo bile unuka i praunuka i svoje smo dijelove ustupile mojoj majci ( snahi ostaviteljice ). Jel to znači da je ona da te dijelove onda dužna platiti porez?

U ovom drugom slučaju, mi smo praunuka i prapraunuka ostavitelja, a jedan dio je nasljedio i bratić mog oca koji je svoj dio isto ustupio mojoj mami.

Tu sad ovisi i o tome na koji su se način odrekli nasljedstva.

Ako su se potpuno odrekli nasljedstva, onda se po Zakonu o nasljeđivanju tretira kao da nisu ni postojali kao nasljednici pa bi vaša majka izravno naslijedila kao nasljednik (preko vašeg oca).

Ai ako su se drugi "odrekli u korist vaše majke" - onda su u pravnom smislu prihvatili nasljedstvo u svoje ime pa ga nakon toga odmah darovali vašoj majci. U tom slučaju taj dio se tretira kao dar , i oporezuje kao darovni ugovor. Dakle, dio koji ste vi darovala majci se ne oporezuje, ali dio koji je primjerice darovao nećak vašeg oca je oporeziv kao dar. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , cappy1 je napisao:

Svi smo izjavili da prihvaćamo svoje dijelove i ustupamo ih mojoj majci. Znači u prvom slučaju kada je moja majka dijelove dobila od mene kao kćeri i od svoje unuke, ipak ne bi trebala uopće platiti porez ili samo na moj dio, a na dio koji je dobila od unuke treba platiti ?

 

i unuka je izravni potomak i nema poreza . porez plaća na dio koji joj je ustupio neko ko sa njom nije u krvnom srodstvu (djever,šogor,zaova, nećak/a ...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija