Jump to content

stecanje vlasništva prilikom ulaganja u tuđu nekretninu


lenalea

Preporučene objave

Poštovani

Nasljednik sam kuće na kojoj je upisan teret u vlasničkom listu.Za vrijeme života moje bake 2008.g moj rođak se doselio u jedan dio kuće uz dozvolu mog oca i bake i uz usmeni dogovor da će to biti privremeno.Preuredio je 25kvadrata u kuhinju i dnevni boravak a sobu i kupatilo koristio je u bakinom stanu.

Uveo je centralno grijanje.Moja baka i tata su se protivili ali on ih nije doživljavao.Baka je sa tatom potpisala ugovor o doživotnom uzdržavanju.Kada je rođak to doznao tužio je baku i tatu.

U tužbi je pisalo da je prevaren jer da je ta kuća trebala nakon bakine smrti pripasti njemu i da traži suvlasištvo u kući.U sudskom sporu na općinskom sudu odbijen je zahtjev uz objašnjenje da se ulaganjem u tuđu nekretninu ne može steći vlasništvo i da vlasnica kuće nije bila suglasna s ulaganjem niti nije rekla da će mu ostavit kuću.Napominjem da je baka od 90godina svjedočila na sudu.

Uložena je žalba na presudu s njegove strane prije 2 god.još nema odgovora.Interesira me kakve su šanse da se odbaci žalba?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na općinskom sudu odbijen je zahtjev uz objašnjenje da se ulaganjem utuđu nekretninu ne može steći vlasništvo i da vlasnica kuće nije bila suglasna s ulaganjem niti nije rekla da će mu ostavit kuću.
Prema stavu Vrhovnog suda RH br. Rev-111/09 temeljem odredbi članka 156. stavka 1. Zakona o

vlasništvu i drugim stvarnim pravima, dogradnjom, nadogradnjom ili preuređenjem (adaptacijom)

zgrada, odnosno prostorija u suvlasničkim, zajedničkim ili tuđim zgradama, kao ni njihovom

prigradnjom, ugradnjom, ili ulaganjem u njih, ne može se steći vlasništvo, ako nije što drugo odredio

vlasnik dograđene, nadograđene, odnosno prigrađene nekretnine, a prema odredbi stavka 2. toga

članka; pripada li pravo na naknadu onomu tko je dogradio, nadogradio ili preuredio zgradu, odnosno

prostoriju iz stavka 1. toga članka, ili je ulagao u takvu zgradu ili prostoriju, određuju

pravila obveznoga prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija