Jump to content

HITNO! Policajac se nije predstavio a utvrdio prekršaj


dax627

Preporučene objave

Prije par mjeseci sam bio zaustavljen od strane policije te su mi kao razlog naveli da sam vozio prebrzo i da nisam bio vezan. Brzinu su mi izmjerili ručnim laserom, onim bez foto-zapisa. Izmjerili su mi kao 72 km/h, pa minus onih 10 km/h, tako da je to 62 km/h tamo gdje je bilo dopušteno 50 km/h. Dobio sam prekršajni nalog, na koji sam napisao prigovor pa za 3 tjedna idem na sud. Da li se mogu, ako navedem na sudu policajca da u detalje ispriča tijek događaja, pozvati na čl. 20 st. 1. Zakona o policiji, pošto je očito da su u našoj zemlji redovito taj članak krši. Policajci jednostavno 'zaborave' pokazati policijsku iskaznicu.

Također kanim tvrditi da se to nisam ja toliko vozio, već netko prije mene, pa su gospoda policajci, eto, zaustavili mene.

 

Pitanje je, u biti: ja u životu nisam sreo policajca koji bi pokazao policijsku iskaznicu, prije primjene policijskih ovlasti. Kako se protiv toga boriti. Dobio sam i dobar prijedlog. Na 08000092 (MUP 00-24h) nazvati i kao prijaviti da te netko sličan policajcu zaustavio i sada traži nešto od tebe, a pošto ti se nije predstavio, smatraš da on možda i nije policajac... Živi bili pa vidjeli!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno je to za članak 20 ZOP-a. Policajci ga stalno krše kao i pravilnik o postupanju pol. službenika. Mislim da je veći problem u kršenju članka 25 ZOP-a.Članak 25.

 

Ovlast provjere identiteta osobe primijenit će se prema osobi:

 

1. koju treba uhititi, dovesti, zadržati ili uputiti nadležnim tijelima državne vlasti,

2. od koje prijeti opasnost koja zahtijeva policijsko postupanje,

3. nad kojom se obavlja pregled ili pretraga ili se poduzimaju druge zakonom propisane mjere i radnje,

4. koja se zatekne u tuđem domu, objektu i drugim prostorima ili u prijevoznom sredstvu nad kojim se obavlja pregled ili pretraga, ako je provjera identiteta potrebna,

5. koja se zatekne na prostoru ili u objektu na kojem je privremeno ograničena sloboda kretanja, ako je provjera identiteta potrebna,

6. koja prijavljuje izvršenje kaznenog djela, prijestupa ili prekršaja ili počinitelje tih djela, odnosno priopćava obavijesti od interesa za rad policije,

7. koja svojim ponašanjem izaziva sumnju da je počinitelj kaznenog djela prijestupa ili prekršaja ili da ga namjerava počiniti ili po osobnom izgledu nalikuje osobi za kojom se traga,

8. koja se zatekne na mjestu izvršenja kaznenog djela, prijestupa ili prekršaja,

9. koja se nalazi na mjestu na kojem je iz sigurnosnih razloga nužno utvrditi identitet svih osoba ili pretežnog broja osoba,

10. na opravdani zahtjev službenih osoba tijela državne uprave, pravnih ili fizičkih osoba.

 

Opravdanim zahtjevom iz stavka 1. točke 10. ovoga članka smatra se zahtjev iz kojeg je vidljivo da su službenim osobama takvi podaci nužni za zakonito postupanje ili da je fizičkim osobama povrijeđeno neko pravo.

 

Policijski službenik dužan je upoznati osobu s razlogom provjere njenog identiteta.

 

Sad kad te pol. službenik zaustavi iz čista mira i traži v.d. i prometnu na uvid, te krene u pronalaženje prekršaja, recite mi pod koji stavak navedenog članka to spada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zaustavi iz čista mira i traži v.d. i prometnu na uvid, te krene u pronalaženje prekršaja, recite mi pod koji stavak navedenog članka to spada.

 

pod 4.1 zospca.

 

a ovome koji bi se branio isticanjem te iskaznice, nista s time ne postizes, sudi se tebi, a ne policajcu, pa neki njegov sitniji propust koji ne utjece na cinjenicu da si krsio propise o brzini kretanja nema utjecaja na postupak pred sudom...

 

inace i suci ti jako vole filozofe sto ces vidjeti po iznosu troskova postupka (kad je kazna za taj prek vec propisana u fiksnom iznosu)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mojem razumijevanju st. 10 čl. 25 ZOP-a veže na to da se tu odnosi na 'službena tijela državne uprave', sad pravne ili fizičke osobe.

 

Sad, mene intereseira, kao pravnog laika, ako navedem pol. službenika da na suočavanju navede kako je prekršio st 1. čl. 20. ZOP-a, da li se mogu dokazi protiv mene (zapisnik o brzini, izvješće...) odbaciti, pošto pol. službenik za to nije imao pol. ovlasti prema gornjem stavku i članku? Unaprijed hvala, David

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li se mogu dokazi protiv mene (zapisnik o brzini, izvješće...) odbacit

 

naravno da se ne mogu odbaciti, svasta... da bi nesto bilo nezakoniti dokaz, mora biti pribavljeno krsenjem temeljnih ljudskih prava i sloboda, a to izostanak pokazivanja sluzbene iskaznice (ali uz odoru i znacku na njoj) definitivno nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dax627 je napisao:

Hvala na dosadašnjim odgovorima! Bih li možda mogao tvrditi na sudu da nisam vozio tom brzinom? Da je to bio netko prije mene, pa sam ja sad, eto bio zaustavljen.

 

Naravno da bi mogao, pa ako upali upali...Nisi i nisi, jos reci da si u autu bio sa još jednom ili dvije osobe koje znaju da nisi toliko vozio....i to je to...Mozda prođe, a možda i ne, samo je bitno da se stalno držiš svoje priče...stalno stalno, niti u jednom trenu nemoj izmijrniti svoj iskaz...

 

Sretno....

 

P.S. meni je upalio sa crvenim svjetlom 2 puta i jednom za brzinu...stigli smo do zastare zbog mojih žalbi ..hi hi :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da je to bio netko prije mene, pa sam ja sad, eto bio zaustavljen.

 

okrivljenik si, mozes tvrditi sto god hoces, bez ikakvih posljedica...

 

nemoj poslusati prethodnog i nemoj pozivati svjedoke koji bi to potvrdjavali jer oni ne uzivaju privilegije okrivljenika i time bi pocinili ozbiljno kd.

 

ali nece ti povjerovati, pozvat ce policajca koji ce iskazati da je izmjerena tvoja brzina i to je, u pravilu, kraj price...

 

osim konstrukcija i blacenja policajca, i ovisno o tvojoj prijasnjoj (ne)kaznjavanosti, promisli i o drugacijoj strategiji obrane, eventualno priznanje i kajanje cesto govore da se prekrsaj nece ponoviti niti uz izricanje blaze kazne od zakonskog minimuma, pa cak ni uz primjenu mjere upozorenja umjesto kazne...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš ti probati osporavati i ispravnost lasera, ali to uglavnom ne pali, jer sud tada od policije zatraži dokaz kad je laser zadnji puta "baždaren" i uglavnom je tu uredna dokumentacija. Ali znalo se par puta dogoditi da dokumentacija nije uredna, pa da se mjerenje brzine smatra neispravnim. probaj, kažem rijetko pali, ali zna se dogoditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija